Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Životní styl

Procházka v době karantény

Pohyb máme omezený všichni. Můžeme maximálně do práce, nákup a domů. Nikde se moc necourat, nepředávat si v partičkách virus, kterého se všichni chceme co nejdřív zbavit. A proč vlastně dodržovat nařízené zákazy? Třeba kvůli zdraví i peněžence!

Klára Kotábová | 1. 04. 2020

Na to, jestli chcete být v karanténě, žít ve státě, který jede v nouzovém režimu, se vás nikdo neptal. Jaksi se ale předpokládá, že alespoň na čas své pohodlí omezíte, uskrovníte se a budete dělat vše proto, abyste pomohla zploštit křivku nárůstu nemocných chorobou COVID 19. Ano, právě i váš přístup ke všem omezením je totiž zásadní pro to, jestli se celá akce nakonec povede a my si budeme moci za nějakou dobu oddechnout, následně třeba sundat roušky a také konečně poslat děti do školy a vydat se za babičkou, kterou už jsme dlouho neviděli. Jak vysvětluje právnička Mgr. Hana Kuncová: „S účinností od 24.3.2020 od 6 hod. do 1.4.2020 do 6 hod. se nařizuje, osobám kontakty s jinými osobami na nezbytně nutnou míru a pobývat na veřejně dostupných místech nejvýše v počtu dvou osob, s výjimkou členů domácnosti, výkonu povolání, podnikatelské anebo jiné činnosti, účasti na pohřbu a zachovávat při kontaktu s ostatními osobami nejméně dva metry, pokud je to možné. Osobám pobývajícím na území ČR se nařizuje omezit pohyb na veřejně dostupných místech na dobu nezbytně nutnou a pobývat v místě svého bydliště, s výjimkou případů v bodě 1, písm. a) až j) mimořádného opatření Ministerstva zdravotnictví ze dne 23. 03. 2020. Mezi těmito výjimkami najdeme, že pobyt v přírodě nebo v parku je možný, avšak za dalších podmínek stanovených v tomto opatření. Pokud si dva lidé udělají piknik v parku, jedná s o pobyt v parku, za podmínky, že další dva lidé budou od nich vzdáleni minimálně 2 metry. V případě porušení mimořádného opatření může hrozit pokuta až do výše 3 mil. Kč. Nicméně, musí každá osoba zvážit, zda v případě, že se nám např. na Petříně vyskytne stovek dvojic s piknikovými koši, které budou od sebe 2 metry, tak zda v celém kontextu možnosti rizika nákazy a karanténních opatření, stojí lidem za to, aby hazardovali nejen se svým zdraví a zdraví svých blízkých, ale i se zdravím ostatních. Předmětná mimořádná opatření mají za cíl snížit a následně vymýtit pandemii koronaviru v ČR, a ne aby lidé hledali cesty jak obejít tyto opatření na ochranu veřejného zdraví. Každopádně platí na piknik roušku s sebou a roušku na veřejnosti nesundávat.“

Je na místě zmínit i příspěvek jedné televizní stanice, která se snažila záběr, na kterém to vypadalo během slunečného víkendu, že je hlava na hlavě, rozporovat tím, že jde jen o úhel pohledu, focení a perspektivu. Bráno optikou člověka žijícího ve městě: Lidé nemohou nikam zmizet a na procházku mají jistě nárok. Je ale nutné hledat, jestli jich v dané lokalitě bylo sto, nebo dvě stě? Koneckonců všichni víme, že COVID 19 se přenáší aerosoly, případně kapénkami. A podle posledních průzkumů čínských vědců dokáže v této formě cestovat až čtyři metry daleko. Opravdu procházka za každou cenu na exponovaném místě stojí vám i vaší rodině za riziko nákazy? Odborníci se shodují na tom, že pokud se teď všichni semkneme a dodržíme základní pravidla, můžeme eliminovat riziko přenosu nemoci i nákazy. Na to myslete, až se budete rozhodovat, jestli na procházku do parku vyrazit, nebo ne. Jde totiž o vaše zdraví!

Pokud to není nezbytně nutné, nevycházejte v současné době ze svých domovů - a to ani pro nové číslo Marianne. Časopis Marianne si totiž můžete, bez nutnosti platit poštovné, objednat až domů. Více informací se dozvíte zde.

Související články

Životní styl
8 tipů, jak najít balanc mezi pracovním a osobním životem: Zvládněte home office levou zadní

8 tipů, jak najít balanc mezi pracovním a osobním životem: Zvládněte home office levou zadní

Životní styl
Apetit piknik je za dveřmi: Krok za krokem průvodce největšími lákadly letošního ročníku

Apetit piknik je za dveřmi: Krok za krokem průvodce největšími lákadly letošního ročníku

Životní styl
Jak si v práci vyjednat lepší plat a podmínky: Klíčem jsou důkladný průzkum a realistická očekávání

Jak si v práci vyjednat lepší plat a podmínky: Klíčem jsou důkladný průzkum a realistická očekávání

Životní styl
Profesionálně vařit jsem začal z hecu, říká semifinalista MasterChefa a módní návrhář Pavel Berky

Profesionálně vařit jsem začal z hecu, říká semifinalista MasterChefa a módní návrhář Pavel Berky