Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Zdraví

Fenomén basorexie: posedlost líbáním fascinuje psychology i vědce

Info ikona
láska

Už tisíce let je projevem náklonnosti a lásky. Můžeme díky němu bez jediného slova říct úplně všechno. Řeč je o líbání. Dokáže v nás v mžiku vyvolat euforický koktejl, který stimuluje hormony štěstí, zvyšuje pocit intimity, snižuje stres a taky prohlubuje emocionální pouto. Líbání vyvolává natolik příjemné pocity, že už se v některých případech může jednat dokonce o basorexii. Záhadnou touhu, o které byste měli vědět.

Svatava Suchardová | 18. 01. 2024

Líbání nás nejen emocionálně obohacuje, ale také nabízí řadu překvapivých zdravotních výhod. Může totiž posílit naši imunitu tím, že nás vystaví novým bakteriím, které posílí náš imunitní systém. Líbání může díky slinám zlepšit zdraví našich zubů a dokonce snížit krevní tlak i zmírnit stres. Vyvolat ovšem může také nepřekonatelnou touhu, která ovládne náš každodenní život.

Mohlo by se vám líbit

Co je to basorexie?

Pod pojmem basorexie se skrývá málo známý fenomén, a to posedlost líbáním. Podle portálu Psychology Today se jedná o složitou emoci, která už léta fascinuje psychology a výzkumníky. Basorexie se projevuje různými způsoby, od záliby v líbání až po neukojitelnou touhu po něm. Lidé trpící basorexií o líbání sní nebo neustále vyhledávají příležitosti po tomto intimním kontaktu. Pouhá myšlenka nebo zmínka o líbání může vyvolat intenzivní emocionální a fyzické reakce, které vedou k nepřekonatelné touze se líbání věnovat.

Mohlo by se vám líbit

Co stojí za basorexií?

Basorexie není braná jako klinická porucha, ale její psychologické důsledky jsou zajímavé. Někteří odborníci se domnívají, že lidé s basorexií mohou mít skrytou potřebu citové blízkosti a intimity. A silná touha po líbání by mohla kompenzovat neuspokojené emocionální potřeby nebo pomáhat ke zvládání osamělosti či úzkosti. Při líbání se totiž uvolňuje dopamin spojený s potěšením a odměnou.

Jak s basorexií žít?

Pro lidi, kteří trpí basorexií, může být mezi zvládáním a přijetím této touhy velmi křehká rovnováha. Důležitá je v tomto případě upřímná a otevřená komunikace s partnery, vyjádření vlastních potřeb a také pochopení osobních hranic. Basorexie nám ukazuje složitost lidské povahy a význam fyzické náklonnosti v našem životě.

Mohlo by se vám líbit
Zdroj článku