Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Zdraví

Podle studie trávíme u obrazovek 7 hodin denně. Jak si poradit s digitální únavou?

Info ikona
žena se smartphonem

Rádi byste se pustili do nového projektu nebo si konečně odškrtali položky z nekončícího to do listu, ale chybí vám energie? Cítíte se vyčerpaní a vlastně nevíte proč? Možná jste až příliš online.

Podle studie společnosti Data Reportal tráví dospělí ve věku 16 až 64 let před obrazovkami v průměru 6 hodin a 37 minut každý den. Z výzkumu provedeného University of Leeds vyplývá, že 59 % účastníků si je vědomo negativního dopadu, který má pohled na displej na jejich zdraví. Tato uvědomělost je zvláště výrazná u mladších osob a žen.

Mohlo by se vám líbit

Dnes je téměř každý aspekt našeho života propojen s digitálním světem. Přichází tak úplně nový fenomén – digitální únava. Tento termín odkazuje nejen na fyzické vyčerpání způsobené dlouhým hleděním do obrazovek, ale také neuvěřitelný psychický tlak, který vzniká kvůli neustálému online bytí. Pojďme se podívat na to, jak si udržet zdravý digitální životní styl.

Jak vypadá?

Příznaky digitální únavy mohou být různorodé. Fyzicky se objevují jako bolest očí, hlavy, šíje, nebo zad, ale přesycenost digitálním světem se může podepsat i na kvalitě spánku. Co se týče psychiky, může se projevit jako pocit přepracovanosti, úzkosti, deprese nebo třeba i izolace. 

Stanovte si hranice

Nejdůležitější je naučit se odpojit. Vypněte si notifikace ve chvílích, kdy se potřebujete soustředit, nebo když chcete mít prostě klid. Užitečné bude i nastavení limitů – tedy období, kdy ve vaší blízkosti nebude telefon, tablet, televize nebo jiné digitální zařízení.

Digitální hygiena

Určete si pravidelné přestávky v průběhu práce na počítači. Za zvážení stojí i používání filtrů modrého světla na obrazovkách nebo nošení speciálních brýlí, které eliminují modré světlo.

Offline aktivity

Věnujte se činnostem, ke kterým žádné technologie nepotřebujete. Může jít o čtení, sport, vaření nebo třeba obyčejné procházky venku (bez sluchátek, ve kterých nezní podcasty nebo hudba). Choďte co nejvíce ven. „Nedávný výzkum ukázal, že přirozené světlo stimuluje uvolňování dopaminu ze sítnice (nervové lůžko nacházející se v zadní části oka), což nás svým způsobem chrání před krátkozrakostí,“ vysvětluje Alexander-Cross pro Vogue.co.uk „Naopak čas strávený u obrazovek pravděpodobnost vzniku krátkozrakosti rapidně zvyšuje.“

Zaměřte se na mezilidské vztahy

Nezapomínejte, že stres může pramenit i z nedostatku fyzického kontaktu. Komunikace prostřednictvím Teams a podobných platforem může být omezující, protože nám chybí nuance řeči těla, které v běžné komunikaci snadno rozpoznáváme. Osobní setkání navíc umožňují přirozeně oddělit pracovní život od soukromého. Neustálý přechod od práce v kanceláři k práci na mobilu během cesty domů může být mentálně vyčerpávající.

Mohlo by se vám líbit
Zdroj článku