Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Zdraví

Lázně nejsou jenom pro seniory. Objevte kouzlo tzv. medial wellness

Češi v posledních letech berou péči o zdraví mnohem vážněji, než tomu bylo dřív. Takzvaných „křížkových lázní“, tedy pobytů předepsaných lékařem a plně hrazených pojišťovnou, je čím dál tím méně, ale rychle stoupá počet lidí, kteří si za kvalitní péči rádi připlatí.

Někteří si v lázních chtějí „jen“ odpočinout, posílit imunitu, jiní hledají řešení potíží s trávením, bolestmi kloubů nebo únavovým syndromem. Jedno ale mají všichni společné: trvají na kvalitě, profesionálním přístupu a vstřícnosti lékařů i personálu. Pobyty navíc chtějí kombinovat s poznáváním, turistikou nebo sportem. Západočeská lázeňská města, která se nedávno dostala na seznam kulturního dědictví UNESCO, jsou pro takové pobyty jako stvořená.

Mohlo by se vám líbit

Městské lázně uprostřed prastarého parku? Odvážná studie se toho nebojí!

Rozpálená centra velkoměst inspirují architekty k odvážným návrhům. Jedním takovým je myšlenka upravit pražský park v srdci Vinohrad na plovárnu, která právě v těchto místech v horkých měsících zoufale chybí.
marianne.cz

Pobyt v lázních v moderním hávu

V minulosti byla důvodem odjezdu do lázní nejčastěji vážná nemoc nebo úraz. Jezdilo se alespoň na tři týdny a pobyty bývaly často velmi striktní: brzký budíček, během celého dne procedury a často nepříliš pestrá „nemocniční“ strava. Dnes je však čím dál oblíbenější kombinace léčebného pobytu s wellness programem a aktivním odpočinkem. Lidé o své zdraví dbají víc než dřív, chtějí hlavně posílit imunitu, ale také si odpočinout a nabrat nové síly po fyzické i psychické stránce. „Klienti jsou dnes mnohem zkušenější, a proto i náročnější, vyžadují skutečně profesionální zdravotnické služby. Samozřejmostí je důkladné vstupní vyšetření každého pacienta a vytvoření individuálního léčebného plánu,“ popisuje MUDr. Jaroslava Krabcová, hlavní lékařka hotelu ASTORIA Hotel & Medical Spa v Karlových Varech, který získal ocenění Asociace hotelů a restaurací ČR v kategorii Řetězcové hotely a hotely nad 80 pokojů pro rok 2022. „Lidé dnes nechtějí celý den běhat po několikaminutových procedurách, ale kvalitní procedury prokládají odpočinkem, sportem nebo třeba objevováním kulturních památek. V tom se jim samozřejmě snažíme vyjít vstříc a připravit program tak, aby si stihli užít obojí,“ doplňuje lékařka.

Kromě konzultací a profesionálního přístupu personálu hosté oceňují i možnost návštěvy wellness programů, saun, bazénu nebo solné jeskyně. Zvyšují se i požadavky na kvalitu a nabídku stravy. „Zdravé jídlo je nedílnou součástí léčebného pobytu. 'Zdravé' ale nemusí znamenat 'bez chuti'. Strava by měla být hlavně barevná a pestrá, aby si každý vybral podle své preference i dietních potřeb. Vařit zdravě se dá i chutně, a to včetně klasických českých receptů – i ty se dají připravit v odlehčené podobě,“ přibližuje MUDr. Krabcová.

Mohlo by se vám líbit

Bez plavek a výhradně pro dospělé! Nejčastější mýty o saunování

Někdo ho miluje, jiný nenávidí. Saunování je opředeno spoustou pravidel a tradic, ale také mýtů. Co dodržovat, a na čem naopak nelpět?
marianne.cz

Lázně nejsou jenom pro seniory

Do lázní dnes také jezdí čím dál mladší ročníky, zdaleka nejde jen o seniory nebo rekonvalescenty po vážných úrazech nebo nemocích. Na lázeňské pobyty vyráží páry všech věkových kategorií, manažeři, kamarádky nebo i rodiny s dětmi. Zatímco zahraniční hosté jezdí spíše na delší pobyty s důrazem na léčbu, čeští návštěvníci chtějí pobyt využít naplno i v jiných oblastech. „Češi si nejraději rozdělí den na léčebné dopoledne, kdy stihnou jednu až dvě procedury, a volné odpoledne. Po obědě sportují, navštěvují památky, vyráží do okolních lesů, ať už v zimě na lyže, v létě na výlety, kolo nebo k vodě,“ popisuje MUDr. Krabcová. Léčivé prameny jsou nejen symbolem našeho města, ale také neodmyslitelnou součástí léčby. Nejčastěji se využívá pitná kúra a také koupele v minerální vodě. Tu máme přímo vyvedenou do naší balneo sekce a nabízíme celou řadu koupelí. Večer si zase hosté rádi odpočinou v sauně nebo v bazénu, pro dýchací cesty je skvělý pobyt v solné jeskyni s pramínkem minerální vody, která vzduch v jeskyni zvlhčuje a osvěžuje,“ vypočítává lékařka.

Zatímco některé procedury je možné absolvovat i bez předchozího vyšetření lékařem, například masáže, některé koupele nebo beauty procedury, k jiným je třeba doporučení lékaře. Stejně tak je velmi vhodné poradit se ohledně pití léčivých pramenů – zde rozhodně více neznamená lépe a podle konkrétních potíží se také kombinují jiné prameny. Správné dávkování je pro léčbu zásadní, podobně jako načasování – nejlepší doba pro pití pramenů je před jídlem. Spojení popíjení minerální vody s procházkou po kolonádě je nejen zážitkem, ale chůze rozpohybuje trávicí soustavu a zlepší chuť k jídlu. „Hosté k nám nejčastěji jezdí za léčením onemocnění zažívacího traktu, nemocí z poruch látkové výměny, onemocnění pohybového aparátu, ale také k nápravě stavů tělesné a duševní vyčerpanosti nebo na postcovidové pobyty. Pro jednotlivé obtíže je vhodná jiná kombinace procedur, nejlepší je tedy nechat si doporučit balíček na míru,“ doplňuje MUDr. Krabcová. Dnešní klientela už je zkušená, lidé jsou ochotní si připlatit, ale pak si pečlivě vybírají a záleží jim na kvalitě služeb všeho druhu. Při výběru je dobré sledovat, zda má zařízení certifikaci Poskytovatel zdravotních služeb – lázeňské léčebně rehabilitační péče, která garantuje skutečně profesionální personál. Péče o zdraví by měla být na prvním místě – čím lépe se o sebe budeme starat, tím déle nám bude zdraví sloužit,“ uzavírá lékařka.

Co vás v lázních čeká?

HYDROTERAPIE neboli léčba vodou

Při vodoléčbě se využívá léčivých účinků minerální vody, využívá se zejména ke zmírnění bolestí pohybového aparátu a k odpočinku a uvolnění. Zahrnuje koupele ve vřídelní minerální vodě (uhličitá, perličková, přísadová, celotělová vířivá nebo rašelinová). Skvělá je také hydrokinezioterapie, tedy cvičení v bazénu pod dohledem zkušených terapeutů.

FYZIKÁLNÍ TERAPIE ulevuje tělu od bolesti

Zahrnuje celou řadu procedur, které napomáhají ke zlepšení fungování těla, odstraňují bolest a uvádí tělo do rovnováhy. Patří mezi ně například elektroléčba (diadynamické proudy, endo-vaco, Träbertovy proudy, mikrovlnná diatermie, solux, horské slunce, interferenční proudy), magnetoterapie, ultrazvuk, laser nebo ruční i přístrojové lymfodrenáže.

MASÁŽE – uvolnění od krku až po palce u nohou

Odměna pro záda i končetiny, zmírnění bolesti kloubů. Při masážích se navíc skvěle prokrví tkáně, takže se z těla mnohem rychleji odplavují škodliviny. Mírní také psychické i svalové napětí. Na výběr je celá řada masáží, od klasických, přes aroma, reflexní masáže páteře nebo plosky nohy, thajské masáže, medové detoxikační, anticelulitidní nebo HydroJet masáže na vodním lůžku.

INHALAČNÍ LÉČBA minerální vodou

Vdechování mikroskopických částic minerální vody nosem nebo ústy uvolňuje a usnadňuje dýchání. K inhalacím se používá speciální minerální voda Vincentka nebo karlovarská vřídelní voda.

OXYGENOTERAPIE otevře plíce

Zvlhčený kyslík se inhaluje pomocí masky a tím dochází k regeneraci tkání a zvýšení fyzická i psychická kondice. Kyslík pomáhá zpomalit stárnutí buněk, zvyšuje obranyschopnost organizmu a urychluje vyčištění těla od škodlivin z ovzduší nebo z kouření.

TERAPIE TEPLEM – prohřátí až do morku kostí

Teplo napomáhá prokrvení tkání, ulevuje od bolesti svalů i kloubů a příjemně uvolňuje. Prudké ochlazení má zase protizánětlivé účinky a současně snižuje bolest. Skvělé jsou parafínové zábaly, které prohřejí celou oblast zad, na ruce se hodí parafangový zábal rukou, tělu prospěje také finská sauna.

CO2 – suchá lázeň

Při terapii CO2 se odpočívá ve speciálním vaku naplněném plynným oxidem uhličitým. Plyn se postupně kůží vstřebává do těla a prokrvuje tkáně, urychluje hojení a regeneruje. Odstraňuje svalovou únavu a upravuje i krevní tlak.

SÍLA SOLNÉ JESKYNĚ

Vzduch jako u moře pomáhá léčit například astma, bronchitidu nebo záněty horních cest dýchacích. Má vliv na správnou funkci štítné žlázy a ulevuje při onemocnění srdce a cév. Blahodárně působí i na vyrovnání tlaku a uklidňuje nervy. Minerální látky obsažené v solích také zlepšují pleť a odstraňují únavu.

MINERÁLNÍ VODA – to je základ

Jedním ze základních první lázeňské léčby je pití minerálních pramenů. Například v Karlových Varech je celá řada léčivých pramenů s teplotou od 30 °C až do 72 ˚C. Obsažené prvky příznivě působí na zažívání, zlepšení kondice a na posílení imunity. Léčivou vodu je nejlepší pít před jídlem, po jednotlivých doušcích a nejlépe při procházce po kolonádách.

Mohlo by se vám líbit

Jak na domácí fermentovanou zeleninu?

Slovo fermentace se v posledních letech skloňuje snad ve všech pádech. Není divu, vždyť fermentované potraviny vynikají nejen svou specifickou chutí, ale především vysokým obsahem probiotik, důležitých bakterií, které posilují náš imunitní systém.
marianne.cz
Zdroj článku

Související články

Zdraví

<span>Fit na léto s trenérkou: 4 snadné cviky, které posílí celé vaše tělo</span>

Fit na léto s trenérkou: 4 snadné cviky, které posílí celé vaše tělo

Zdraví

<span>Proč Češi mají ve zvyku pít kávu po obědě? A je to zdravé?</span>

Proč Češi mají ve zvyku pít kávu po obědě? A je to zdravé?

Zdraví

<span>Chcete zhubnout do plavek? Vyzkoušejte dietu, která se stala hitem roku 2024</span>

Chcete zhubnout do plavek? Vyzkoušejte dietu, která se stala hitem roku 2024

Zdraví

<span>Lepší hubnutí i omlazení pleti: 5 důvodů, proč byste ráno měla pít vodu nalačno</span>

Lepší hubnutí i omlazení pleti: 5 důvodů, proč byste ráno měla pít vodu nalačno