Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Zdraví

Prsa jsou považována za znak feminity. Některé ženy o ně ale kvůli rakovině přijdou...

Měsíc říjen je celosvětově připomínán jako měsíc boje proti rakovině prsu. A my se rozhodli zaměřit na jednu specifickou část – na sebevědomí žen po ablaci, tedy jak ženy přijímají své nové já, bez prsu/prsou.

Tereza Čaladi | 15. 10. 2022

Rakovina prsu představuje v současné době jeden z nejzávažnějších epidemiologických problémů České republiky. Objevuje se 7 200 nových případů ročně a každý rok onemocnění podlehne přibližně 1 600 českých žen.

Pro její léčbu je obvykle nutné podstoupit operaci prsu, která se volí tehdy, je-li nádor operovatelný a není-li prokázána přítomnost vzdálených metastází (druhotných ložisek nádorových buněk). Dle velikosti a lokalizace nádoru lékaři volí vhodný typ operace, kterým často bývá kompletní odstranění prsu. Mimo to je mnohdy nutná i celková léčba (hormonální, chemoterapie, biologická léčba), která závisí na vlastnostech a rozsahu nádoru.

Pokud se vše podchytí včas a léčba zafunguje, ženy rakovinu porazí. Jejich boj jako takový ale stále neskončil. Jelikož teď se musí naučit žít bez něčeho, co pro ně bylo doposud charakteristické a pomáhalo jim se sebeidentifikací.

Studie z roku 2016, v jejímž rámci byly provedeny rozhovory s ženami, které zažily ablaci, došla k závěru, že pro většinu žen prsa znamenají ženskost, krásu a mateřství. A že když o ně přišly, výrazně se snížilo jejich sebevědomí.

Účastnice studie často používaly velmi negativní výroky o svém vzhledu a tvrdily, že preferují volné oblečení, které zakryje jejich nedostatky. „Dříve jsem nosila úzké šaty. Teď už je nosit nemůžu. Nechci, aby mě někdo viděl v tomto stavu. Ať jsem s kýmkoli, snažím se to skrývat a většinou nosím vestu, abych se vyhnula pohledům lidí,“ vysvětlila s pláčem jedna z respondentek. Některé z nich zmínily i to, že vztahy s jejich partnery již nejsou jako dříve a že se i více zdržují chození mezi lidi. Dost poukazovaly na to, že mají pocit, že chybí polovina jich samých. „Podívám se na sebe a myslím si, že část mého těla neexistuje. Abych byla upřímná, nikdy jsem si nemyslela, že budu v této situaci. Dívám se do zrcadla a jediné, co vidím, je deformace. Nic jiného, jen deformace,“ řekla jedna z účastnic studie.

Mohlo by se vám líbit

Jak vaše vnitřní hodnoty a přesvědčení ovlivňují vaše zdraví

Je jasné, že to, čemu věříte, značně ovlivňuje váš život. Ale do jaké míry? A proč je obvykle potřeba přenastavit si své hodnoty v dospělosti? O tom níže.
marianne.cz

K podobným závěrům došla i studie z roku 2021, která se vedle pocitů žen zaměřila i na to, jak se se ztrátou prsu vyrovnávají. Mnohdy změnu svého vzhledu nejprve popírají, nechtějí se na sebe dívat. Pociťují také sebelítost. A kvůli tomu, že se necítí tak dobře ve svém těle jako dřív, se vyhýbají lidemS překonáním těchto pocitů jim často pomáhá spiritualita – modlí se, aby našli mír v sobě samých; učení se relaxace – například pomocí poslouchání oblíbených písniček; a sdílení zkušeností s dalšími pacientkami.

Celkově se ve studiích a na dalších stránkách, kde se ženy se svými zkušenostmi svěřovaly, shodly na tom, že je pro ně nejdůležitější, aby se naučily mít samy sebe zase rády. Ženy jsou k sobě vždy přísné a s něčím nespokojené. „Chtěla bych mít blonďaté vlasy, modré oči, delší nohy...“. Je ale potřeba si uvědomit, že zdraví je důležitější. S čímž se ty, které porazily rakovinu, často identifikují. Pak zbývá už „jen“ změnit perspektivu na svůj život, upravit si priority. „Když se někdo miluje takový, jaký je, a je vděčný za to, že je, pak je přeci krásný,“ jak řekla španělská herečka Sara Montiel, která si sama ablací prsu prošla.

Mohlo by se vám líbit

Hledá se ženské sebevědomí

Mysleli jsme si, že nedostatek sebedůvěry u žen dejme tomu nad čtyřicet souvisí s výchovou dívek za socialismu, jejímž hlavním imperativem byla poslušnost a píle. Po třiceti letech se ukazuje, že se sebevědomím jsou na štíru i daleko mladší ženy. Čím to je? A dá se sebevědomí naučit v dospělosti?
marianne.cz
Zdroj článku

Související články

Zdraví
Jak se zbavit pocení a koláčů v podpaží krok za krokem: Vliv může mít strava i oblečení

Jak se zbavit pocení a koláčů v podpaží krok za krokem: Vliv může mít strava i oblečení

Zdraví
Výživová koučka Dominika Hostinská o hubnutí: Nepočítejte kalorie, vnímejte své tělo a výsledky se dostaví

Výživová koučka Dominika Hostinská o hubnutí: Nepočítejte kalorie, vnímejte své tělo a výsledky se dostaví

Zdraví
Naučte se zvládat stres, emoce i negativní myšlenky: Vyzkoušejte jednoduchou metodu sofrologie

Naučte se zvládat stres, emoce i negativní myšlenky: Vyzkoušejte jednoduchou metodu sofrologie

Zdraví
Cvičení podle Jennifer Lopez: Nikdy nesportujte jen kvůli postavě a využijte každý den naplno

Cvičení podle Jennifer Lopez: Nikdy nesportujte jen kvůli postavě a využijte každý den naplno