Přejít k hlavnímu obsahu
Svět ženy

Zelená lékárna: Zdraví nejčastěji pochází z přírody

Lesy, zahrady a louky jsou i na sklonku léta plné léčivých bylin. Představíme vám blíže některé z nich a také recepty, které vám pomohou v boji proti různým neduhům.

Jana Kantorová | 13. 02. 2024

TEXT: Alexandra Koutná

Recepty z bylinek na nejrůznější zdravotní problémy znaly už naše prababičky. Předávaly si je z generace na generaci. Čajové směsi a bylinný med či víno v sobě tak ukrývají léta zkušeností a pozorování. Kromě toho, že pomohou při prvních příznacích chřipky a nachlazení, zmírní bolest v krku nebo žaludeční potíže, mají ještě jednu velkou výhodu – báječně chutnají.

Éterické oleje, kterým byliny vděčí za své aroma, mají léčivou moc. Působí protizánětlivě, mírní bolest, dezinfikují, podporují prokrvení a rozpouštějí hleny. Kromě éterických olejů obsahují léčivé byliny také další důležité látky. Například hořčiny podporující trávení a chuť k jídlu. Třísloviny působí zevnitř proti průjmům a při vnějším použití pomohou zahojit rány. Při bolestech kloubů či zánětech nosních dutin je dobré sáhnout po hořčici, křenu nebo lichořeřišnici. Obsahují látky odpovědné za jejich typické štiplavé aroma, které je chrání proti škůdcům – tzv. glukosinoláty.
Oranžovou a žlutou barvu nejen ovoci a zelenině, ale i bylinám dodávají barviva flavonoidy. Červenou, fialovou, modrou a černomodrou mají na svědomí antokyany. Obě barviva chrání buňky před volnými radikály, snižují krevní tlak, opatrují játra, léčí záněty a rány. Zároveň působí účinně proti plísním, bakteriím a virům. K tomu se přidá- vají ještě vitaminy, minerály, vápník, železo, zinek, selen, draslík a fosfor. Kombinace všech těchto účinných látek je tajemstvím léčivé síly bylin.

Galerie: Lékárnu hledejte v příroda
Mohlo by se vám líbit

Zelená lékárna: Černá koule plná zdraví, to je ředkev

Není tak pěkná jako její příbuzná ředkvička. Ale co černé ředkvi chybí na půvabu, dohoní účinky na zdraví. Má víc vitaminu C než citron! Což teď na podzim i dokáže.
marianne.cz

Čaj je základ 

Nejjednodušším bylinným lékem na přípravu je čaj. Směs si můžete nechat namíchat v lékárně, s trochou znalostí botaniky však zvládnete bylinky nasbírat a usušit i sami. V horké vodě se rozpustí pouze některé látky. Pomocí našich receptů si proto vyrobíte například také bylinné víno. V alkoholu se totiž více rozpustí éterické oleje a vitaminy rozpustné v tucích.

Víno z rozmarýnu

Budete potřebovat: 1 větvičku rozmarýnu, polovinu svitku celé skořice, 2 hřebíčky, 1 badyán, 500 ml bílého vína

Příprava:

1. Rozmarýn opatrně omyjte a nechte usušit. Do lahvičky vložte nejprve koření a pak rozmarýn. Vše zalijte až po povrch vínem. Láhev uzavřete a postavte na tři týdny
na nějaké teplé místo.
2. Pravidelně protřepávejte, aby se vše pořádně promíchalo.
3. Následně přefiltrujte, odstraňte rozmarýn a koření. Víno přelijte do čisté sklenice. V ní vydrží až šest měsíců. Skladujte na chladném místě.

Použití: Pokud máte nízký tlak, cítíte se vyčerpaní, máte pocit plnosti či nadýmání, dejte si po obědě stopičku rozmarýnového vína. Ne však před spaním, mohlo by vám to přivodit problémy s usínáním. Nedoporučuje se pít také při problémech s játry či žlučníkem. 
                                                                                                                                                                                                            

Mohlo by se vám líbit

Zelená lékárna: Cesta do říše snů

Pokud je kvalitní spánek to, co vám dlouhodobě schází, nemusíte hned sáhnout po lécích. Vyzkoušejte nejdřív přírodní prostředky.
marianne.cz

Antibiotická pomoc

Směs je známá také jako provensálské bylinky – Herbes de Provence. Pomocí této středomořské speciality se dochucují především saláty, ryby, polévky, maso a také těstoviny.

Příprava:

Budete potřebovat po 3 polévkových lžících oregana, tymiánu a bazalky, 1 až 2 lžíce rozmarýnu a saturejky. Směs lze namíchat z čerstvých i sušených bylin. Kromě antibiotických a protivirových účinků obsahují tyto byliny také spoustu vitaminů, minerálů, éterických olejů a tříslovin. Podle chuti je pak možné základní směs doplnit o majoránku, estragon, šalvěj, levanduli nebo bobkový list.

Bylinkový med

Budete potřebovat: 2 hrsti sušených bylin – mátu, šalvěj, tymián, oregano, rozmarýn, měsíček a sedmikrásku, 1 svitek skořice, 4 hřebíčky, 6 plátků nakrájeného křenu, 2 plátky bio citronu, 5 plátků zázvoru, asi 600 ml bio jablečného octa, 1,8 kg medu

Příprava:

1. Bylinky nasekejte nadrobno. Dejte je spolu s křenem, citronem, zázvorem, hřebíčky a skořicí do zavařovací sklenice.

2. Vše zalijte až po povrch jablečným octem. Sklenici zavřete a nechte tři týdny
v lednici odstát.

3. Následně přeceďte a smíchejte s medem. Přelijte do lahviček. Skladujte na chladném a tmavém místě. Med vydrží 6 až 9 měsíců.

Použití: Tento med pomáhá proti chřipkovým onemocněním. Užívejte lžíci denně ráno, v poledne a večer jako prevenci v době chladných měsíců. Můžete také smíchat ve sklenici s trochou vody.

Mohlo by se vám líbit

Zelená lékárna: Uzdravení ve stínu lípy

Útočiště pod ní lidé hledali před paprsky slunce i bouřkou. Věřili, že lípy obývají dobří duchové a blesk sem neudeří... Strom má ale jiné kouzlo. Zázračně působí hlavně jeho květ.
marianne.cz

Bojovníci proti virům a bakteriím

  • Skalní růže neboli cist šedavý (Cistus incanus) pochází ze Středomoří. Obsahuje velké množství polyfenolů, které brání průniku virů a volných radikálů do těla.
  • Šalvěj lékařská (Salvia officinalis) pomáhá zejména při zánětech v krku a dutině ústní, při problémech se zažíváním i silném pocení. Má také protizánětlivé účinky.
  • Dobromysl obecná (Origanum vulgare) nebo též oregano nesmí chybět v žádné dobré italské restauraci. Je totiž typickým kořením pro pizzu. V lidovém léčitelství se používá jako přírodní antibiotikum.
  • Meduňka lékařská (Melissa officinalis) svým lehce citronovým aromatem oživí ve vaší kuchyni dezerty, dresinky nebo nápoje. Tato bylina zároveň uklidňuje, poradí si s odbouráním stresu, pomáhá proti křečím a v boji s herpesviry.
  • U třapatkovky nachové (Echinacea purpurea) známější jako echinacea potvrdily účinky proti chřipkovým a herpesvirům v roce 2009 dvě nezávislé studie. Účinná je zejména tehdy, pokud se nasadí již při počátečních příznacích onemocnění.
  • Měsíček lékařský (Calendula officinalis) jako olej či mast účinně zasáhne při ekzémech, ranách a také proti akné.
  • Lichořeřišnice větší (Tropaeolum majus) vděčí za svou kořenitou chuť organickým sloučeninám – glukosinolátům. V kombinaci s křenem se užívá při zánětech horních dýchacích cest, nosních dutin avylučovacísoustavy.
  • Čaj,sirupči tinktura z tymiánu obecného (Thymus vulgaris) jsou skvělými bojovníky proti kašli, nadýmání a pálení žáhy. Tymián má dezinfekční a protizánětlivé účinky, navíc posiluje játra.
Mohlo by se vám líbit

Zelená lékárna: Přírodní podpora imunity

Bylinky jsou skvělým pomocníkem při posílení zdraví, a to zvláště v zimních měsících. Ale nenechte se zmást – posilovat imunitu se vyplatí i v létě. Protože pak budete připraveni na chladný podzim a nemoc vás neskolí.
marianne.cz
Zdroj článku
Marianne je i na sociálních sítích:

Související články

Krása
Kosmetické procedury vhodné na zimu: Dermatoložka Adéla Procházková radí, kam se právě teď objednat

Kosmetické procedury vhodné na zimu: Dermatoložka Adéla Procházková radí, kam se právě teď objednat

Krása
Jak se nalíčit za pár minut? Nejrychlejší make-up podle Hailey Bieber si zamilujete

Jak se nalíčit za pár minut? Nejrychlejší make-up podle Hailey Bieber si zamilujete

Krása
Must-have kosmetický produkt Vánoc 2024: Po třpytivé řasence touží celý internet

Must-have kosmetický produkt Vánoc 2024: Po třpytivé řasence touží celý internet

Cestování
Za pohádkovou sváteční atmosférou na Vysočinu: Výlet do minulosti s výstavou Betlém vánoční

Za pohádkovou sváteční atmosférou na Vysočinu: Výlet do minulosti s výstavou Betlém vánoční

×
  • Marianne
  • 1 099 Kč
  • ROČNÍ PŘEDPLATNÉ MARIANNE + ULTRAZVUKOVÁ ŠPACHTLE ETA + DIGI VERZE ZDARMA
  • obrázek magazínu ROČNÍ PŘEDPLATNÉ MARIANNE + ULTRAZVUKOVÁ ŠPACHTLE ETA + DIGI VERZE ZDARMA
  • Předplatit