Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Dobrý nápad

Jarní atmosféra u vás doma: Vyrobte si doma svíčky a využijte jarní bylinky

Výrobou svíček si můžete rychle a jednoduše zútulnit vlastní domov. A navíc si do něj můžete vnést vůni všude rostoucích bylinek, které mají řadu dalších pozitivních účinků, jako je pocit klidu nebo navození relaxační nálady. Máme pro vás tipy, jak svíčky doma vyrobit.

Jana Kantorová | 26. 04. 2023

Existuje mnoho různých technik, které můžete použít při výrobě svíček. Mezi základní metody patří tzv. standardní lití. Tato metoda spočívá v nalití roztaveného vosku do nádoby se zvoleným knotem a ztuhnutí. Jde o nejjednodušší techniku, která je zároveň nejčastěji využívaná.   

Galerie: Jak si vyrobit domácí svíčky
Mohlo by se vám líbit

Když příroda léčí: Přivoňte si k bylinkám a využijte jejich sílu

Bylinky jsou skvělým způsobem, jak přidat chuť a vůni do jídla, ale také mají mnoho léčebných vlastností a mohou být skvělým doplňkem vaší zahrady. Pěstování bylinek je poměrně snadné a můžete si být jisti, že své úsilí budete odměněni bohatou sklizní aromatických rostlin.
marianne.cz

Jaké další metody existují?  

Ovíjení knotu. Tato metoda spočívá v omotání knotu kolem drátového držáku a vložení do nádoby se zvoleným voskem. Vosk se pak pomalu nalévá na knot až do požadované velikosti svíčky. 

Vkládání vložek. Tato technika se používá při výrobě dekorativních svíček, kdy se do nádoby s voskem vkládají různé předměty, jako jsou květiny, listy nebo kameny, aby se vytvořil zajímavý efekt.  

Výroba svíček ve formách. Využijete ji při výrobě svíček s konkrétním tvarem nebo vzorem. Vosk se nalévá do formy, nechá se ztuhnout a poté se formou vytáhne hotová svíčka. 

Přidávání vůně a barvy. Metoda spočívá v postupném přidávání vonných a barevných látek do roztaveného vosku. Tím lze vytvořit různé vůně a barevné efekty. 

Tip redakce:

Techniky můžete také kombinovat, abyste vytvořili tu svoji originální svíčku. Například můžete použít techniku vkládání vložek spolu s barvou a vonnou látkou pro vytvoření zajímavé dekorativní svíčky. 

Mohlo by se vám líbit

Doba svíčková: Jsou vonné svíčky a tyčinky škodlivé pro naše zdraví?

Po příchodu z práce si zapálíme vonnou svíčku, při večerním cvičení jógy nám společnost dělá vonná tyčinka, a pokud máme pocit, že se na nás „nalepili“ zlí duchové, vytáhneme zbraň v podobě palo santa! V našich domácnostech hrají svíčky prim, a tak je nejvyšší čas položit si otázku: jsou vonné svíčky škodlivé?
marianne.cz

Jak na výrobu?

Co budete potřebovat: vosk, knoty, bylinky (například levandule, máta, rozmarýn, eukalyptus), pánev na rozehřátí vosku, nádobu na rozpouštění vosku, termometr, miska nebo hrníček na smíchání vosku a bylinek, nádoba na nalití svíčky, páska 

Postup: 

  1. Připravte si všechny potřebné ingredience a materiály. Rozehřejte vosk v pánvi na střední teplotu. Používejte termometr, abyste mohli sledovat teplotu vosku. Nechte vosk rozpustit a stáhněte z plotny. 
  2. Pokud chcete, můžete přidat několik kapek vonného oleje do vosku, aby se vytvořila příjemná vůně. 
  3. Poté vezměte si misku nebo hrníček a přidejte do něj různé druhy bylinek. Můžete použít jednu bylinku nebo smíchat více druhů. 
  4. Nalijte vosk do mísy s bylinkami a počkejte, až se vosk ochladí na teplotu, kterou můžete snést na kůži. 
  5. Vezměte si nádobu na nalití svíčky a připevněte knot na dně nádoby pomocí pásky. Ujistěte se, že knot zůstane uprostřed nádoby. 
  6. Nalijte vosk a bylinky do nádoby na nalití svíčky a nechte vosk ztuhnout. Pokud chcete, můžete nechat svíčku vytvrdnout v chladničce. Až se svíčka ztuhne, odstraňte pásku a ořízněte knot na požadovanou délku. 
Mohlo by se vám líbit

Chrápání ničí manželství i zdraví, zbavte se ho! Pomůže laser i bylinky!

Každý z nás občas chrápe, na tom není nic neobvyklého. Pokud ale váš partner chrápe neustále a vy už jen toužíte po oddělených ložnicích, pak je načase s tím něco provést!
marianne.cz

Existují ve výrobě svíček trendy?  

V posledních letech jsou velmi populární přírodní a ekologické svíčky. Mezi nejoblíbenější patří sójové svíčky vyráběné ze sójových vosků, které jsou oblíbené pro svou přírodnost a ekologičnost. Jsou vyráběny z obnovitelných zdrojů, mají delší hoření a neuvolňují tak mnoho toxických látek do vzduchu. 

Mezi vůněmi pak v posledních letech vévodí dřevité vůně, například cedr, santalové dřevo a jehličnaté vůně, nebo také čisté a bylinkové vůně, jako je levandule nebo vanilka. Zaměřte se spíše na minimalistický design a jednoduché tvary.  

Lidé často do svíček přidávají také léčivé kameny nebo minerály, které vypadají stylově, ale zároveň mají také terapeutické účinky. A v neposlední řadě také frčí upcycling, tedy využití starých věcí k novému užitku. Různé obaly jsou tak skvělé jako základ pro stylovou svíčku.  

Mohlo by se vám líbit

Hezčí zahrada? 6 tipů, díky kterým bude doslova zářit

Chcete mít letos zahradu jako ze žurnálu? Pak určitě neváhejte a začněte plánovat. Některé květiny a rostliny vyžadují čas. Máme pro vás hned několik zahradnických tipů, ze kterých budete ve výsledku nadšeni. Využijte nadcházející sezónu a inspirujte se při úpravě své zahrady.
marianne.cz

Ozdobte je podle svého vkusu  

Pokud chcete, můžete svíčky ozdobit různými způsoby. Použít můžete například dekorativní proužky látky nebo stuhy, které kolem svíčky omotáte a zavážete do mašle. Můžete také na svíčku přilepit suché květiny, nebo ji umístit do skleněného obalu. Pokud se Vám líbí barevné svíčky, můžete vosk obarvit přírodními barvivy, jako jsou například kurkuma nebo řepa. Stačí je přidat do vosku během ohřevu. 

Pokud si chcete vyrobit svíčky se silnější vůní, můžete použít také éterické oleje. Ty se přidávají až po ochlazení vosku, před nalitím do nádoby na svíčku. Nezapomeňte, že éterické oleje jsou velmi koncentrované, takže stačí jen několik kapek

Tip redakce:

Snažte se experimentovat s různými druhy bylinek a vytvořte si své vlastní unikátní svíčky s vůní, které se vám líbí nejvíce. 

Mohlo by se vám líbit

DIY závěsný eukalyptový věnec

Sváteční dekorace, kterou si snadno vyrobíte sami, má jednoznačnou výhodu. Když totiž věnec zavěsíte nad stůl, nezabírá zbytečné místo, a přesto vytváří jedinečnou atmosféru.
marianne.cz
Zdroj článku

Související články

Dům
Minidomek v Jižních Čechách slouží pro útěk před ruchem města

Minidomek v Jižních Čechách slouží pro útěk před ruchem města

Zábava
Kvíz: Herečka Tatiana Dyková slaví narozeniny. Zjistěte, jak dobře znáte její filmové role

Kvíz: Herečka Tatiana Dyková slaví narozeniny. Zjistěte, jak dobře znáte její filmové role

Poradna
Renovace dřeva krok za krokem: Snadno a za pár korun mu vrátíte ztracenou krásu

Renovace dřeva krok za krokem: Snadno a za pár korun mu vrátíte ztracenou krásu

Tradice
Naši předci se snažili bouřky zahnat. Měli způsob i proti krupobití

Naši předci se snažili bouřky zahnat. Měli způsob i proti krupobití