Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Životní styl

5 tipů, jak se poprat se žárlivostí

Přehnaná žárlivost nás ničí a oslabuje. Její zvládání vyžaduje čas a úsilí, ale je to důležitý krok k emocionálnímu růstu a dobrým vztahům k druhým i nám samotným.

Iva Hadj Moussa | 29. 07. 2023

1. Identifikujte příčinu

Žárlivost vede k pocitům hněvu, zášti a smutku. Často vám ale může napovědět něco o vašich vlastních potřebách. Snažte se pochopit důvody toho, proč žárlíte. Co vaši žárlivost vyvolává? Jsou vaše obavy oprávněné? I když je často spojena s romantickými vztahy, žárlivost se může objevit, kdykoli se obáváte, že ztratíte něco nebo někoho, kdo je pro vás důležitý. Tak se odlišuje od závisti, která zahrnuje chtít něco, co patří někomu jinému.

Psychoterapeutka Sarah Swenson, jejíž postřehy o žárlivosti uveřejnil server healthline.com říká: „Pokud se u vás objeví ten známý žárlivý pocit bodnutí, zeptejte se sami sebe, co je jeho kořenem.”

2. Pracujte na sebedůvěře a trénujte všímavost

Podpořte svou sebeúctu. Více si věřte a uvědomte si, že máte svou hodnotu. Čím více si budete věřit, tím měně ohroženi okolím si budete připadat. Vaše žárlivost může pramenit z nejistoty nebo vzorců minulých vztahů a minulých zklamání. Pokud za pocity žárlivosti cítíte vinu, uvědomte si, že žárlivost je do velké míry normální, přirozenou emocí.

Na druhou stranu vám může dávat pokřivený pocit reality a neúměrně vás trápit. Můžete trénovat techniky všímavosti, které vám pomohou věnovat pozornost vašim pocitům, aniž byste je odsuzovali nebo kritizovali. Všímavost vám umožní, že se nebudete za žárlivé pocity zbytečně trestat.

Mohlo by se vám líbit

Skorovztahy a vysvětlení, proč se lidé v dnešní době tolik bojí závazků

Dnes se už netrhají kvítka s otázkou, „má mě rád/a, nemá mě rád/a“, lidé se spíše ptají, „chci se vázat, nechci se vázat“. Může vám to znít neuvěřitelně, ale pro mnoho nezadaných je toto realita. Najdou někoho, s kým si sedí, ale jakmile se zdá, že se to přehoupne v něco vážnějšího, mají oni, nebo ten druhý, tendence utéct. Je to ale vážně tím, že dotyčný nebyl „ten pravý“?
marianne.cz

3. Zaměřte se na pozitiva

Oceňte dobré věci na sobě i na svém životě. To vám může pomoci si uvědomit, že i když váš život není v mnoha ohledech dokonalý, pořád se vám daří. Je dobré uvědomovat si i na maličkostech, co je na vašem životě skvělé a za co cítíte vděk. Připomeňte si věci, které děláte dobře. Buďte k sobě laskavější. Připomeňte si věci, kterých si na vašem vztahu vážíte. Udělejte si více času na věci, které vám přinášejí radost.

4. Hledejte podporu

Pokud své obavy sdělíte třetí straně, například dobré kamarádce, může se situace zdát méně děsivá a pomůže vám získat jinou perspektivu. V případě, že žárlivost přetrvává nebo je velmi obtížné ji překonat, přičemž vám kazí radost ze života, vyhledejte podporu odborníka — psychoterapeuta. Ten vám pomůže získat hlubší porozumění svým emocím a nabídnout strategie, jak žárlivost lépe řídit a zvládat.

5. Promluvte si

Pokud vás žárlivost, například na partnera, trápí dlouho, pravděpodobně už si toho všiml. Zkuste si s ním o tom promluvit. Vysvětlete své pocity a obavy a naslouchejte partnerově stránce příběhu. Otevřená a upřímná komunikace může vést k lepšímu porozumění a uklidnění emocí.

Jak poznáte, že vám žárlivost přerostla přes hlavu?

1. Máte obsedantní a fixované myšlenky na partnerovu nevěru

2. Myšlenky jsou vtíravé a špatně je kontrolujete

3. Žárlivost ovlivňuje váš každodenní život

4. Žárlivost spouští problematické chování, jako například sledování partnera a jeho sociálních sítích nebo čtení zpráv v telefonu

5. Máte pocit, že jste sama a že kvůli žárlivosti ztrácíte sama sebe

Mohlo by se vám líbit

Proč moudré ženy nežárlí? Naučte se tuto emoci vnímat správně a změní se vám život

Žárlivost je velmi nepříjemná emoce, která s sebou přináší pocity hněvu, méněcennosti a smutku. Když se nad tím člověk zamyslí, je tedy žárlivost víceméně velmi hloupá a zbytečná emoce, přesto si ji někdy člověk nedokáže odpustit. Žárlivost je však především velmi negativním prvkem ve vztahu a v extrémních případech může vést ke konci vztahu nebo dokonce k tragédii. Moudré ženy vědí, že žárlivost jim nic dobrého nepřinese, a mají hned několik způsobů, jak se žárlivosti nepodvolit.
marianne.cz
Zdroj článku

Související články

Životní styl
Neumíte vypnout myšlenky? Zkuste zklidňující autogenní trénink

Neumíte vypnout myšlenky? Zkuste zklidňující autogenní trénink

Životní styl
Znáte všechny kávové pojmy? Naučte se správně objednávat v kavárně

Znáte všechny kávové pojmy? Naučte se správně objednávat v kavárně

Životní styl
Jak konečně dosáhnout cíle? Vyzkoušejte jednoduchou metodu, která vás bude bavit

Jak konečně dosáhnout cíle? Vyzkoušejte jednoduchou metodu, která vás bude bavit

Životní styl
3 kroky k vyššímu sebevědomí: Jak si vybudovat lepší vztah k sobě samé?

3 kroky k vyššímu sebevědomí: Jak si vybudovat lepší vztah k sobě samé?