Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Životní styl

5 tipů, jak se poprat se žárlivostí

Info ikona
žárlivost

Přehnaná žárlivost nás ničí a oslabuje. Její zvládání vyžaduje čas a úsilí, ale je to důležitý krok k emocionálnímu růstu a dobrým vztahům k druhým i nám samotným.

Iva Hadj Moussa | 29. 07. 2023

1. Identifikujte příčinu

Žárlivost vede k pocitům hněvu, zášti a smutku. Často vám ale může napovědět něco o vašich vlastních potřebách. Snažte se pochopit důvody toho, proč žárlíte. Co vaši žárlivost vyvolává? Jsou vaše obavy oprávněné? I když je často spojena s romantickými vztahy, žárlivost se může objevit, kdykoli se obáváte, že ztratíte něco nebo někoho, kdo je pro vás důležitý. Tak se odlišuje od závisti, která zahrnuje chtít něco, co patří někomu jinému.

Psychoterapeutka Sarah Swenson, jejíž postřehy o žárlivosti uveřejnil server healthline.com říká: „Pokud se u vás objeví ten známý žárlivý pocit bodnutí, zeptejte se sami sebe, co je jeho kořenem.”

2. Pracujte na sebedůvěře a trénujte všímavost

Podpořte svou sebeúctu. Více si věřte a uvědomte si, že máte svou hodnotu. Čím více si budete věřit, tím měně ohroženi okolím si budete připadat. Vaše žárlivost může pramenit z nejistoty nebo vzorců minulých vztahů a minulých zklamání. Pokud za pocity žárlivosti cítíte vinu, uvědomte si, že žárlivost je do velké míry normální, přirozenou emocí.

Na druhou stranu vám může dávat pokřivený pocit reality a neúměrně vás trápit. Můžete trénovat techniky všímavosti, které vám pomohou věnovat pozornost vašim pocitům, aniž byste je odsuzovali nebo kritizovali. Všímavost vám umožní, že se nebudete za žárlivé pocity zbytečně trestat.

Mohlo by se vám líbit

3. Zaměřte se na pozitiva

Oceňte dobré věci na sobě i na svém životě. To vám může pomoci si uvědomit, že i když váš život není v mnoha ohledech dokonalý, pořád se vám daří. Je dobré uvědomovat si i na maličkostech, co je na vašem životě skvělé a za co cítíte vděk. Připomeňte si věci, které děláte dobře. Buďte k sobě laskavější. Připomeňte si věci, kterých si na vašem vztahu vážíte. Udělejte si více času na věci, které vám přinášejí radost.

4. Hledejte podporu

Pokud své obavy sdělíte třetí straně, například dobré kamarádce, může se situace zdát méně děsivá a pomůže vám získat jinou perspektivu. V případě, že žárlivost přetrvává nebo je velmi obtížné ji překonat, přičemž vám kazí radost ze života, vyhledejte podporu odborníka — psychoterapeuta. Ten vám pomůže získat hlubší porozumění svým emocím a nabídnout strategie, jak žárlivost lépe řídit a zvládat.

5. Promluvte si

Pokud vás žárlivost, například na partnera, trápí dlouho, pravděpodobně už si toho všiml. Zkuste si s ním o tom promluvit. Vysvětlete své pocity a obavy a naslouchejte partnerově stránce příběhu. Otevřená a upřímná komunikace může vést k lepšímu porozumění a uklidnění emocí.

Jak poznáte, že vám žárlivost přerostla přes hlavu?

1. Máte obsedantní a fixované myšlenky na partnerovu nevěru

2. Myšlenky jsou vtíravé a špatně je kontrolujete

3. Žárlivost ovlivňuje váš každodenní život

4. Žárlivost spouští problematické chování, jako například sledování partnera a jeho sociálních sítích nebo čtení zpráv v telefonu

5. Máte pocit, že jste sama a že kvůli žárlivosti ztrácíte sama sebe

Mohlo by se vám líbit
Zdroj článku