Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Téma Marianne

8 situací, kdy je žárlivost prospěšná

Žárlivost je změť emocí a myšlenek, které nás zahltí, jakmile cítíme ohrožení ve vztahu. Bohužel většina lidí s tímto pocitem neumí pracovat, a žárlivost tak získala špatnou reputaci. Pokud jednáte agresivně a bez rozmyslu, může být destruktivní, ale na druhou stranu to může být i užitečný signál. Jaké výhody má tento pocit?

Redakce Marianne | 30. 07. 2014


1. Připomenutí hodnot

Bodnutí ostnu žárlivosti pro vás může být výzva, abyste svému partnerovi ukázala, jak moc je pro vás důležitý. „Žárlivost může zvýraznit, jakou hodnotu má pro vás váš vztah,“ říká psycholožka Elizabeth Lombardo, Ph.D. Někdy potřebujeme trochu popostrčit, abychom si uvědomili, co je pro nás nejdůležitější. Využijte tedy tento pocit jako náznak, že máte svému partnerovi dát najevo, jak moc pro vás znamená.

2. Posílení komunikace

Žárlivost může posílit vaše partnerské spojení, pokud o ní mluvíte. „Klíčem je zdravá komunikace namísto potlačování žárlivosti a pocitů, abyste pak vybuchli v ten nepravý okamžik a jednali v afektu,“ tvrdí Lombardo. „Promiň, že nemám takové tělo jako ta holka, co s tebou celý večer flirtuje.“ Takhle je to špatně. Raději buďte asertivní a řekněte třeba „Musím říct, že trochu žárlím, když vidím, že s tebou ta holka celý večer flirtuje. Dneska ti to opravdu moc sluší.“

3. Afrodiziakum

Jakmile vás dráždí pomyšlení, že by vašeho miláčka měla ve svém náručí jiná žena, je to znamení, že vaše fyzická přitažlivost je stále neporušená. „To nám může pomoci vidět vše jinýma očima a vnímat ty pozitivní atributy ve vztahu,“ říká sexuoložka a manželská terapeutka Hilary Phillips. „Partner, o nějž jsme už ztratili zájem, může být najednou přitažlivější, jakmile s ním začne flirtovat jiná žena. To může znovu obnovit jiskru.“ Proto neváhejte a jednejte podle svých pocitů.

4. Zaměření na cíl

Žárlivost vám může pomoct uvědomit si, že nejste spokojení sami se sebou. Může se tak stát motivací, kterou potřebujeme k tomu, abychom provedli radikální změnu a zapracovali na sobě. „Klientka žárlila, protože její manžel měl krásnou a fit kolegyni. Nebyla spokojená se svojí postavou, a tak jsme na tom spolu začaly pracovat. Zhubla a získala své vysněné tělo, cítila se dobře, a nakonec tu změnu ocenil nejen manžel, ale i klientka sama.“

5. Motivace být lepší polovičkou

Všichni jsme občas moc zaměstnaní nebo líní, a tak se stane, že partnerský vztah ze své strany flákáme a nestaráme se o něj. „Žárlivost může sloužit jako připomínka, abychom byli tím nejlepším partnerem, jakým umíme být,“ říká doktorka Lombardo. „Využijte ji jako prostředek a dokažte partnerovi, co pro vás znamená. Můžete ho překvapit například jídlem, které má rád, nebo lístky na koncert jeho oblíbené kapely.“ Znovu vynaložit úsili může „zlepšit váš vztah a motivovat vašeho partnera, aby i on byl lepší polovičkou“.

6. Radar nejistoty

Pocit žárlivosti může poukazovat na hlubší problém, věnujte těmto signálům pozornost a jděte až k jádru věci. Možná že jen reflektujete „… zkušenosti s dřívější žárlivostí a uvědomíte si, že má kořeny až ve vašem dětství, kdy jste se necítili, že jste něčeho hodni,“ tvrdí rodinná terapeutka Diane Gehart. „Nebo možná taky zjistíte, že žárlivost vychází z nesouladu ve vztahu, kdy jeden z vás do něj investuje víc než druhý.“ Pokud je to tak, začněte přemýšlet o tom, jak byste tyto problémy vyřešili, ať už pomocí terapie, promluvou s partnerem od srdce k srdci, nebo obojím.

7. Lepší pozornost

Díky možnosti použít v mnoha situacích autopilota opadá naše pozornost, jenže nejen v práci, ale také v našich vztazích. Nebojte, vše má své řešení. Stačí si problém uvědomit a začít jednat. „Jedna z klientek, kterou trápila žárlivost, si uvědomila, že svým dětem věnuje daleko větší pozornost než svému muži,“ říká Lombardo. „Aby situaci změnila, šla svého muže políbit pokaždé, když odcházela nebo se naopak vracela domů.“

8. Dar vzájemného ujišťování

Přemýšlejte o tom tímto způsobem: když žárlíte, ukáže se, jak uspokojující je následný pocit ujištění. Jinými slovy řečeno chcete, aby váš partner řekl: „Není důvod k žárlivosti. Znamenáš pro mě všechno.“ Co jste ale možná nečekala, je to, že i váš partner se ujišťuje, když jste naopak vy upřímná ohledně svých citů k němu. „Pro něj je ujištěním i to, že vůbec žárlíte.“ Každý z nás je rád oceňovaný a milovaný!

Související články

Rodina a děti
Maminko, já ti pomůžu: 9 praktických tipů, jak zapojit děti do domácích prací

Maminko, já ti pomůžu: 9 praktických tipů, jak zapojit děti do domácích prací

Zábava
Kvíz: Poznáte znamení zvěrokruhu podle povahových rysů? Otestujte své astro znalosti

Kvíz: Poznáte znamení zvěrokruhu podle povahových rysů? Otestujte své astro znalosti

Životní styl
Profesionálně vařit jsem začal z hecu, říká semifinalista MasterChefa a módní návrhář Pavel Berky

Profesionálně vařit jsem začal z hecu, říká semifinalista MasterChefa a módní návrhář Pavel Berky

Dům
Mlýn ze 17. století na Vysočině majitelé proměnili v oázu klidu

Mlýn ze 17. století na Vysočině majitelé proměnili v oázu klidu