Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Životní styl

Příliš dobří přátelé na to, aby spolu chodili aneb Proč změna z kamarádství na vztah ne vždy funguje

Mluví se o tom, že přátelství je základ dobrého vztahu, ale někdy přes něj zkrátka nejede vlak. Pokud uvažujete o tom, jestli si začít románek s některým ze svých nejlepších kamarádů, přečtěte si nejprve, co jsme pro vás zjistili. Není to vždy tak jednoduché a můžete přijít jak o potencionální vztah, tak i kámoše.

Tereza Čaladi | 16. 08. 2022

Možná, že jste už někdy zažila něco podobného. Měla jste vedle sebe kamaráda, se kterým jste si měla co říct, dokázal vás rozesmát, přitahoval vás, vždy jste se na něj těšila, cítila jste se s ním šťastně a bezpečně a k tomu si rozuměla s lidmi, kteří ho obklopují. Ale jakmile jste se vyslovili a začali spolu randit, nebylo to ono. Jednoduše jste ho nedokázala brát jako romantického partnera, jelikož jste ho neustále viděla jako někoho, s kým jste ve školce stavěla bábovky.

Pokud jste se s tím nesetkala osobně, je velká šance, že jste to zaznamenala na televizních obrazovkách; konkrétně v 10. sérii Přátel, když Joey a Rachel měli pocit, že k sobě cítí něco víc a zkusili spolu chodit. Nicméně jakmile mělo dojít na nějakou romantiku, Rachel měla tendence Joeyho plácnout přes ruce a akci zastavit. S Rossem se jí ovšem nic takového nedělo a to byli ve stejné partě. Náhoda? Nemyslíme si.

Jednoduše není přátelství jako přátelství. Podle nedávné studie se 66 % lidí s někým kamarádí jen platonicky, aby na ně zapůsobili a později s nimi mohli začít romantický vztah. Něco jiného je, když jste vážně kamarádi, a dobří.

Mohlo by se vám líbit

Kamarád taky rád: Americký výzkum dokazuje, že přátelství mezi ženou a mužem je nemožné

Možná se vám to už stalo. Jste zadaná, ale v práci potkáte muže, s nímž si dokonale rozumíte. Doříkává za vás vtipy, ví, že čaj si nesladíte, ale kafe ano. Nikdy nezapomene na váš svátek a vždycky si všimne nového účesu. Prostě nejlepší kamarádka, až na to, že je to muž. A bohužel není gay. Je přátelství mezi ženou a mužem opravdu nemožné?
marianne.cz

5 znaků, že je lepší zůstat „jen přáteli“

Řekněme, že jste ve stejné fázi jako zmíněné postavy z oblíbeného televizního seriálu – právě jste se s vaším kamarádem rozhodli, že tomu dáte mezi vámi šanci. Pokud se objeví něco z níže zmíněného, mějte na paměti, že ještě není pozdě udělat krok zpět a udržet si přátelství.

1. Dotyky mezi vámi nejsou romantické

Přátelství a partnerství je něco jiného, to vám nemusíme připomínat. Ale pokud se s někým znáte velmi dlouho a důvěrně, je celkem normální, že jste zvyklí na sebe sahat a nic to pro vás neznamená – poplácáte se po rameni, obejmete se, dáte si pusu na tvář. A zatímco pro vás to je zcela běžné, v randící fázi byste o tom už někomu vyprávěla jako o posunu na vaší romantické cestě. Může tak být potom zvláštní, když čekáte, že při doteku začnete elektrizovat, ale nic takového se neděje.

2. Necítíte motýly v břiše

Nezatajení dechu při dotyku s dotyčným může souviset celkově s fází zamilování. Když se potkáte s někým novým, jste z něj paf, baví vás ho poznávat a postupně se na základě toho sbližovat. Pokud začnete chodit s někým, koho znáte dlouho, jako kdybyste přeskočili prvních pár měsíců vztahu a navázali rovnou v tom okamžiku, kdy se začínáte nudit doma.

3. Máte pocit, že nic není podle vašich očekávání

Dáte-li se po takové době s někým dokupy, má to rozhodně své důvody. A kvůli nim nejspíš čekáte, že bude mít váš vztah nějakou větší váhu, bude výjimečný a bude to „to ono“ o čem jste vždy snila. Ale když do toho skočíte, uvědomíte si, že musíte na vztahu pracovat, aby se alespoň blížil tomu, jaký chcete, aby byl. Sny se neplní samy.

4. Žárlíte, protože ho znáte

Kamarádi mezi sebou mnohdy řeší svůj sexuální život. Děje se to jak mezi ženami, tak mezi muži, stejně tak i ve smíšených přátelstvích. Proto o svém novém příteli (v pravém slova smyslu) můžete vědět trochu více, než byste chtěla. Jistě, je dobré znát nějakou jeho sexuální historii, ale když k ní máte jména, tváře a příběhy, není to úplně snadné. Pokud to má fungovat, měla byste mu důvěřovat. Jestli to tak nemáte, bylo by dobré se nad tím zamyslet.

5. Přecházíte red flags

Člověk by měl toho druhého vždy brát takového, jaký je. Ale je pravda, že když randíte, máte určité standardy, z nichž nechcete ustoupit. A je daleko snazší odmítnout někoho, koho ještě neznáte. Je pro tradiční role v domácnosti? Ne. Chce minimálně čtyři děti? Ne. Nikdy nežil v zahraničí? Ne.

Ale když se jedná o vaše kamarády, možná jste shovívavější. Co na tom, že má občas sexistické komentáře, vy ho můžete uzemnit a dál ho neřešit. Ale když se s tím musíte potýkat ve vztahu, najednou to není taková sranda. Je tak dobré reflektovat, když se mezi vámi objeví něco, co byste u jiného nápadníka rozhodně nepřijala.

Info ikona
vztahy

Zvažte, proč ten vztah chcete a co můžete ztratit

Transformace z přátelství do romantického vztahu bohužel nefunguje jako ve filmech, kdy je z toho automaticky vždy velká lovestory. Je to spíše risk, nebo zisk. S tím, že v sázce je opravdu hodně. Je proto dobré zvážit alespoň následující dvě otázky.

Předtím, než se do romantického typu vztahu pustíte, je dobré zamyslet se nad tím, proč to chcete udělat. Je to kvůli tomu, že k dané osobě vážně něco cítíte, nebo jste osamělá a momentálně není nikdo jiný na obzoru?

Kromě toho je nutné uvědomit si, co to může udělat s vaším přátelstvím. Nejenže se možná nebudete mít na koho obrátit a s kým teď svůj milostný život probírat. Ale zároveň pokud to nevyjde, můžete přijít o vašeho BFF. Je jen na vás, jestli tohle dokážete obětovat.

zdroj: autorský článek

Mohlo by se vám líbit

Kamarádství na život a na smrt: Od mýtů k realitě

Říká se, že kdo navázal za svůj život tři trvalá dlouhodobá přátelství, je boháč. Je to málo, nebo hodně, vzhledem k množství lidí, se kterými se od dětství potkáváme? Nebo to svědčí o naši nestálosti? Ne. Kamarádství se stejně jako partnerské vztahy mění a vyvíjí, protože se prostě měníme i my.
marianne.cz

Související články

Životní styl
Neumíte vypnout myšlenky? Zkuste zklidňující autogenní trénink

Neumíte vypnout myšlenky? Zkuste zklidňující autogenní trénink

Životní styl
Znáte všechny kávové pojmy? Naučte se správně objednávat v kavárně

Znáte všechny kávové pojmy? Naučte se správně objednávat v kavárně

Životní styl
Jak konečně dosáhnout cíle? Vyzkoušejte jednoduchou metodu, která vás bude bavit

Jak konečně dosáhnout cíle? Vyzkoušejte jednoduchou metodu, která vás bude bavit

Životní styl
3 kroky k vyššímu sebevědomí: Jak si vybudovat lepší vztah k sobě samé?

3 kroky k vyššímu sebevědomí: Jak si vybudovat lepší vztah k sobě samé?