Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Životní styl

5 způsobů, jak usnout, které by vás v životě nenapadly, protože zní jako pravý opak

Jistě už jste slyšeli o počítání oveček či o tom, že byste se nějakou dobu před usnutím neměli dívat do telefonu. Vyzkoušeli jste ale například nechodit spát, když se cítíte unavení? A to je pouze jedna z nově objevených metod, jak usnout.

Tereza Čaladi | 16. 05. 2023

Pokud míváte problémy s usínáním, pak jistě víte, jak je to otravný pocit. Pokud to ovšem trvá nějakou dobu (obvykle se to stává problémem, když tři noci v týdnu po dobu tří měsíců nemůžete usnout/spát), je potřeba to řešit, jinak to může mít vážné důsledky. Mezi ně patří například úzkost.

Obecně platí, že byste měli usnout 10-20 minut po ulehnutí do postele. Pokud to tak nemáte a už jste vyzkoušeli vše možné, pak vám možná pomůže některá z následujících kontraintuitivních strategií, které doporučují odborníci na serveru Psychology Today:

1. Dělejte si starosti.

Možná to také znáte – lehnete si do postele a v tu chvíli se vám spustí všemožné myšlenky. Začnete přemýšlet nad tím, v kolik musíte vstát, abyste ráno všechno stihli, co musíte nakoupit nebo které dítě vyzvednout ze školy jako první. To ale aktivuje nervový systém těla a spustí v něm psychofyziologickou kaskádu stresujících reakcí, které udržují tělo vzrušené a vzhůru. Zkuste si místo toho během dne naplánovat své „starostlivé okénko“. Vymezte si jednoduše 10-15 minut ráno, odpoledne nebo předtím, než ulehnete do postele, jednoduše, kdy vám to vyhovuje, a v tomto čase si sepište, co vás trápí. Zároveň pomáhá napsat si do druhého sloupce, jak tyto starosti můžete vyřešit. Ale mějte na paměti, že ne všechny je možné vyřešit. Poté vás vaše obavy nebudou pronásledovat do ložnice.

2. Nechoďte spát, když se cítíte unavení.

Choďte spát pouze tehdy, když se cítíte ospalí, ne unavení . Ačkoliv to zní jako totéž, není to totéž. Ospalost popisuje fyzickou neschopnost zůstat vzhůrukdyž se vám zavírají oční víčka, padá vám hlava, tělo je těžké. Únava popisuje stav nízké fyzické nebo duševní energie – jak se člověk může cítit po dlouhém dni v práci nebo po hádce s partnerem. Když to dokážete rozeznat a řídit se tím, může to urychlit váš čas usínání.

3. Vstaňte z postele.

Lidé s nespavostí mají tendenci trávit více času v posteli vzhůru snahou usnout, než skutečným spánkem. Postupem času se postel promění v podnět k bdělosti, úzkosti a frustraci – fenomén známý jako podmíněné vzrušeníPokud se vás to týká, nebo tomu chcete předejít, pomáhá ovládání stimulů. Jedním ze způsobů, jak na to, je právě vstávání z postele, když nemůžete usnout. Funguje to tak, že pokud se snažíte usnout 10-20 minut (odhadem) a stále to nejde, vstaňte z postele, běžte do jiné místnosti se zhasnutými nebo ztlumenými světly a udělejte něco uvolňujícího, nikoli stimulujícího (doporučuje se vyhnout se kouření a pití alkoholu, lze vyzkoušet například meditaci, čtení knihy či stavění puzzlí). Jakmile se cítíte ospalí, běžte si opět lehnout. Můžete o tom přemýšlet jako o hladu: Kdybyste necítili hlad, pravděpodobně byste neseděli u stolu a nečekali na něj.

Mohlo by se vám líbit

Záhadné záškuby během usínání. Odborník na spánek vysvětluje, proč k nim dochází

Už, už propadáte do sladké nevědomosti, když vtom vás ze spánku probudí nepříjemné škubnutí. Proč k tomuto projevu těla dochází? A jak na nekomfortní zážitek zapomenout a opět usnout?
marianne.cz

4. Zahřejte se.

Je tu důvod, proč tolik lidí spí v ponožkách či ocení horkou koupel předtím, než ulehne do postele. Nejprve totiž dojde k zahřátí celého těla, poté ovšem ke snížení jeho teploty, což dá tělu signál ke spánku. Podobně jako ztlumení světel v místnosti. Podle studií je přitom optimální zahřát se 60 až 120 minut před ulehnutím do postele (právě například teplou sprchou či koupelí).

5. Snažte se neusnout.

A nakonec pro vás máme tip, který zní jako úplný opak toho, čeho chcete dosáhnout. Ne, toto není založeno na víře v zakřiknutí věcí, ale spíše na odvedení myšlenek jiným směrem. Čeho si všimnete, když budete požádáni, abyste nemysleli na bílého medvěda? Pravděpodobně bílého medvěda. Cílem tohoto cvičení, které se nazývá paradoxní záměr, je tak odvést myšlenky jiným směrem a snížit tlak na usnutí. Můžete si vyzkoušet některé z následujících metod paradoxního záměru:

  • Když máte pocit, že se vaše víčka chtějí zavřít, řekněte si jemně: „Zůstaň ještě pár chvil vzhůru. Usnu přirozeně, až budu připraven/a.

  • Lehněte si pohodlně do postele se zhasnutými světly, ale mějte oči otevřené (expoziční cvičení, které pomáhá pacientům naučit se nekatastrofické důsledky toho, že zůstanou vzhůru).

  • Osvojte si myšlení, že nic neočekáváte.

Mohlo by se vám líbit

Psychologie snů: Co znamená, když vám ve snu vypadnou zuby

Máme je všichni. Někdo se v noci dokáže proměnit v super hrdinu, který skáče po výškových budovách, jiného navštěvují noční můry plné děsu a strachu. A pak tu je jedna speciální kategorie snů, kterou bez nadsázky můžeme označit slovem „zubní“.
marianne.cz
Zdroj článku

Související články

Životní styl

<span>Temná strana optimismu: Proč se vždy nevyplácí myslet pozitivně?</span>

Temná strana optimismu: Proč se vždy nevyplácí myslet pozitivně?

Životní styl

<span>Přátelstvím ku zdraví aneb Proč je dobré mít v práci nejlepší kamarádku?</span>

Přátelstvím ku zdraví aneb Proč je dobré mít v práci nejlepší kamarádku?

Životní styl

<span>Omlouváte se až přespříliš? Naučte se, jak to změnit, jinak se budete trápit celý život</span>

Omlouváte se až přespříliš? Naučte se, jak to změnit, jinak se budete trápit celý život

Životní styl

<span>Vztahy mladých: Jak se seznamuje generace Z a co ve vztazích hledá?</span>

Vztahy mladých: Jak se seznamuje generace Z a co ve vztazích hledá?