Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Životní styl

Proč se tak bojíte zakřiknutí věcí a vše zaťukáváte? A jak je možné, že to funguje?

I lidé, kteří nejsou příliš pověrčiví, zaťukávají, když řeknou, že se jim dobře daří. Často z toho důvodu, že se jim v minulosti několikrát stalo, že své štěstí zakřikli. Celá myšlenka zakřiknutí je pozoruhodná a jeho vysvětlení také.

Tereza Čaladi | 15. 04. 2023

Jdete z pracovního pohovoru na vaši vysněnou práci a máte pocit, že se vám opravdu povedl! Že jste se líbili jim a oni zase vám. Ale nikomu to nechcete říct, abyste to nezakřikli. A když se rozhodnete prozradit to své nejlepší kamarádce, zaklepete to všude, kde můžete.

Zaťukávání kvůli předejití smůly ze zakřiknutí je přitom podle studie univerzity v Chicagu nejběžnější pověrou v západní kultuře. Jiné kultury udržují podobné praktiky, jako je plivání nebo házení soli, poté, co někdo pokoušel osud. Těchto praktik se často účastní i lidé, kteří nejsou nijak zvlášť pověrčiví.

Myšlenka této pověry je přitom taková, že když mluvíte o tom, co chcete zažít, tak to způsobí, že se daná věc objeví ve vašem fyzickém světě dříve, než je dotvořena v mentálním duchovním světě. A právě to naruší váš záměr, jelikož se naruší jeho tvorba.

Zároveň se má za to, že to funguje i naopak, tedy při zakřiknutí blížících se špatných věcí. Z toho důvodu se říká „zlom vaz“. Přeje se smůla, aby přišel úspěch.

Mohlo by se vám líbit

Jaké je vědecké vysvětlení déjà vu? A je v pořádku, když ho zažíváte často?

Působí to jako nadpřirozený jev. Člověk se náhle ocitne v situaci, o níž má pocit, že v ní již byl, ale nebyl. Co za tím tedy je? Magie to není.
marianne.cz

Jak je možné, že zakřiknutí funguje

Existuje mnoho teorií o tom, proč zakřiknutí obvykle funguje. Lidé jej nejčastěji propojují s vyšší silou, vesmírem, Bohem a podobně a tím, že si tyto mocnosti řekly, že se dotyčný moc předvádí a že mu trochu zkomplikují osud a vrátí ho zpátky na jeho místo. Ale roli zde mohou hrát i další faktory.

  • Síla myšlenky

Tento vliv je tím nejvýraznějším. To, jak o sobě smýšlíte a jak si věříte, má velký dopad na vaši realitu. „Osobně věřím v sílu myšlenky, která utváří naši realitu. Podívám-li se do zrcadla a řeknu si: ty zase vypadáš, můj den asi nezačne úplně optimisticky. Směřovala bych to tedy k tomu být k sobě i svému okolí i událostem v myšlenkách laskavější,“ přibližuje koučka a mediátorka Helena Theunissen. Její slova potvrzuje i americká profesorka Susan Krauss Whitbourne, která svůj život zasvětila psychologii a mozkovým vědám. Podle ní setrvávání v negativních myšlenkách z obavy, že člověk něco zakřikne, není řešením, jak napsala v článku pro server Psychology Today. Naopak to může vést k tomu, že si člověk přivodí deprese. Pokud tedy cítíte, že právě to ve vás obava ze zakřiknutí věcí vyvolává, zkuste více věřit v sebe samé a své schopnosti a počítat s tím, že občas něco nevyjde. Ale jindy zase ano a z toho je důležité se těšit. Tak život zkrátka funguje a se zakřiknutím to nemusí mít nic společného.

  • Očekávání druhých

Dalším faktorem ovlivňujícím obavu ze zakřiknutí úspěchu může být očekávání druhých. Sdílením svých cílů se vystavujete hodnocení druhých toho, co děláte. To může mít někdy podobu toho, že budou čekat, až váš úspěch nastane. Jindy, že ho budou zpochybňovat. To ve vás také může vyvolat pocit paniky, protože teď, když jste to řekli, máte pocit, že musíte ostatním něco dokázat. To zase plodí připoutanost k výsledku a nesoustředění se na cestu krok po kroku. To není v žádném případě užitečné při vytváření vašich tužeb, ale stává se to ještě více brzdícím, když jste připoutáni k tomu, co chcete, jménem ostatních lidí.

  • vist ostatních

Závist je ničivá emoce. Když řeknete druhým, co pro sebe vytváříte, může ji to v nich vyvolat. Což může vést nejenom k nepříjemným komentářům, které mohou srazit vaše sebevědomí, ale i narušit váš tvůrčí proces nebo ho dokonce úplně zastavit, dokud se se závistivými lidmi nevyrovnáte.

Mohlo by se vám líbit

Lákavé tajemno aneb Proč v dnešní době stále věříme kartářkám?

Tmavá místnost bez slunečních paprsků, stůl plný tajuplných karet a černá kočka, která jemně přede u nohou. Tak si většina neobeznámených lidí představí obydlí kartářky, ve kterém dochází k výkladu karet a životním predikcím. Jenže, kartářky už dávno nejsou šarlatánky s pentagramem na krku. V současné době jde o podnikatelky, které šikovně pracují s lidskou psychikou a svůj um umí okořenit špetkou tajemna a mystiky.
marianne.cz
Zdroj článku

Související články

Životní styl
8 tipů, jak najít balanc mezi pracovním a osobním životem: Zvládněte home office levou zadní

8 tipů, jak najít balanc mezi pracovním a osobním životem: Zvládněte home office levou zadní

Životní styl
Apetit piknik je za dveřmi: Krok za krokem průvodce největšími lákadly letošního ročníku

Apetit piknik je za dveřmi: Krok za krokem průvodce největšími lákadly letošního ročníku

Životní styl
Jak si v práci vyjednat lepší plat a podmínky: Klíčem jsou důkladný průzkum a realistická očekávání

Jak si v práci vyjednat lepší plat a podmínky: Klíčem jsou důkladný průzkum a realistická očekávání

Životní styl
Profesionálně vařit jsem začal z hecu, říká semifinalista MasterChefa a módní návrhář Pavel Berky

Profesionálně vařit jsem začal z hecu, říká semifinalista MasterChefa a módní návrhář Pavel Berky