Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Životní styl

Čtyřdenní pracovní týden jako nový standard? Ve Velké Británii slaví zkrácený týden úspěchy

Chcete pracovat od pondělí do čtvrtka? Pak vyrazte do Velké Británie, kde 3300 zaměstnanců právě testuje čtyřdenní pracovní týden.

Zdá se, že představa čtyřdenního pracovního týdne se pomalu ale jistě stává realitou. Už na začátku loňského roku jsme vás informovali o tom, že o zkráceném pracovním týdnu uvažuje španělská vláda, a vloni v létě zase čtyřdenní pracovní týden s úspěchem otestovali na Islandu. Nyní se k zemím, které koketují se zkráceným pracovním týdnem, připojila také Velká Británie, respektive 3300 pracovníků ze 70 společností.

Mohlo by se vám líbit

Shoffice, rotační kancelář i nomádství aneb Jaká je budoucnost pracovního života?

Zatímco v dobách minulých jsme od devíti do pěti seděli v kanceláři, doba koronavirová zamíchala s našimi pracovními návyky. Nařízený home office u mnoha profesí ukázal, že práce z domova nekazí morálku, a naopak vede k vyšší kreativitě a soustředěnosti. Měli bychom se tedy nadobro rozloučit s kanceláří?
marianne.cz

Testování zkráceného pracovního týdne

Zkrátit pracovní týden nejde lusknutím prstu, a tak není divu, že mnoho států tuto pomyslnou „pátou průmyslovou revoluci“ testuje pod drobnohledem. V posledních týdnech se k testování připojili také někteří britští zaměstnanci, kteří za stejné finanční ohodnocení pracovali pouze od pondělí do čtvrtka. A výsledek? Pokud si myslíte, že jejich produktivita klesla a zaměstnanci byli v permanentním stresu, pak jste na omylu! Poslední zprávy ukazují, že ačkoliv zaměstnanci museli v prvních týdnech přeorganizovat svou pracovní rutinu, ve výsledku jim čtyřdenní pracovní týden prospíval. „Zakázala jsem, aby interní schůzky trvaly déle než pět minut a schůzky s klienty jsem zkrátila o třicet minut,“ říká ředitelka britské společnosti Samantha Losey pro CNN a dodává, že ve firmě zavedli také tzv. semafor. Zaměstnanci si na své stoly položili světlo a nastavili ho buď na zelenou (můžou si povídat), na oranžovou (jsou zaneprázdnění, ale můžou mluvit) a červenou (nechtějí být rušeni).

Podobnou strategii zavedl také Gary Conroy, generální ředitel kosmetické firmy, která sídlí na jižním pobřeží Anglie. Gary Conroy vytvořil „hloubkovou pracovní dobu“, během které se zaměstnanci soustředili výhradně na svou práci. Conroy si totiž uvědomil, že většina zaměstnanců věnuje v průměru 58 % svého dne činnostem, jako je odpovídání na e-maily a účast na schůzkách, namísto toho, aby se věnovali práci, na kterou byli najati. I proto rozhodl, že zaměstnanci budou dvě hodiny každé ráno a dvě hodiny odpoledne „povinně“ ignorovat e-maily, hovory nebo zprávy přes Teams. Výsledky jeho týmu předčily všechna očekávání.

Info ikona
Office

Jak na produktivitu v ČR?

Zatímco Britové už jsou jednou nohou ve čtyřdenním pracovním týdnu, Češi o zkrácené pracovní době mohou zatím jenom snít. Dobrou zprávou je, že alespoň svou pracovní produktivitu můžete zvýšit ještě dnes! V první řadě se rozlučte se zabijákem produktivity - multitaskingem. I když se mnozí domnívají, že zvládat dvě věci najednou, je kumšt hodný zaměstnance roku, opak je pravdou. Mnohem lepší bude, když úkoly budete plnit postupně, tedy jeden za druhým. Nedílnou součástí produktivního dne jsou také přestávky. Snažte se alespoň jednou za hodinu protáhnout, případně se projít po kanceláři. Uvidíte, že si váš mozek na chvilku odpočine a zregeneruje se. V neposlední řadě je také důležité, abyste se zbavili stimulů, které vedou k prokrastinaci. Vypněte si upozornění na sociálních sítích, nenechte se rozptylovat kolegyněmi a snažte se plně soustředit na daný úkol. Věříme, že to zvládnete!

Zdroj: cnn.com, elle.it

Mohlo by se vám líbit

Podceňované doplňky, které by neměly chybět na vašem pracovním stole

Začátek nového týdne se pro většinu z nás nese ve znamení hordy úkolů, chaosu a plné e-mailové schránky. Není tedy divu, že si pondělí vysloužilo nálepku nejnáročnějšího pracovního dne, který bychom nejraději prospali. Pokud však nemáte na vybranou a musíte pondělí zvládnout, pak na svůj pracovní stůl povolejte armádu doplňků, které dokážou hotové zázraky.
marianne.cz

Související články

Životní styl
Neumíte vypnout myšlenky? Zkuste zklidňující autogenní trénink

Neumíte vypnout myšlenky? Zkuste zklidňující autogenní trénink

Životní styl
Znáte všechny kávové pojmy? Naučte se správně objednávat v kavárně

Znáte všechny kávové pojmy? Naučte se správně objednávat v kavárně

Životní styl
Jak konečně dosáhnout cíle? Vyzkoušejte jednoduchou metodu, která vás bude bavit

Jak konečně dosáhnout cíle? Vyzkoušejte jednoduchou metodu, která vás bude bavit

Životní styl
3 kroky k vyššímu sebevědomí: Jak si vybudovat lepší vztah k sobě samé?

3 kroky k vyššímu sebevědomí: Jak si vybudovat lepší vztah k sobě samé?