Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Životní styl

Flexitariánství: vegetariánství pro milovníky masa

Info ikona
Flexitariánství

Na jednu stranu znáte ekologické dopady emisí skleníkových plynů, na stranu druhou si nedokážete svůj život představit bez telecího řízku nebo chuti hovězího tataráku? Pokud koketujete s vegetariánstvím, avšak nemáte dostatečně silnou vůli vyškrtnout ze svého jídelníčku veškeré maso, pak vyzkoušejte flexitariánství.

V posledních letech se stále častěji hovoří o emisích skleníkových plynů, konkrétně o metanu, oxidu uhličitém a oxidu dusném. Povětšinou o skleníkových plynech mluvíme v souvislosti s automobilovou nebo leteckou dopravou, avšak zapomínat bychom neměli ani na zemědělský chov. Právě ten je spojován s emisemi metanu, které mají na změny klimatu mnohem větší vliv než oxidu uhličitý. Pokud tedy nad konzumací masa přemýšlíte v ekologických souvislostech, pak se nabízí poměrně jednoduché řešení – flexitariánství.

Malý krok pro člověka, velký krok pro planetu

Veganství, vegetariánství, raw strava, whole 30 nebo záhadná ketóza. To všechno jsou způsoby stravování, které staví na extrémech. Pravdou ale zůstává, že mnoha lidem extrémy nevyhovují. Možná i tento fakt přispěl k rozmachu flexitariánství, které se tváří jako vegetariánství, avšak současně pokukuje po steaku z hovězího masa. Hlavní princip flexitariánství spočívá v tom, že většinu týdne nebo měsíce se stravujete jako vegan či vegetarián. Pokud ale dostanete chuť na maso, případně mléčný výrobek, pak si ho bez okolků můžete dopřát. Důležité je pouze to, aby maso pocházelo z farmy nebo eko chovu. Flexitariánstvím tedy uděláte radost nejen svému zdraví, ale také životnímu prostředí

Mohlo by se vám líbit

Výhodou flexitariánství je nenásilnost. Nikde není psáno, kolik masa si měsíčně můžete dopřát. Vše záleží pouze na vaší vůli a rozhodnutí. Nebojte se, že by vás někdo trestal za kvalitní steak nebo jogurt od farmáře ze sousední vesnice. Podstatné je pouze to, že nad konzumací živočišných produktů přemýšlíte.

Info ikona
Flexitariánství

Zdravý „přesun“ k flexitariánství

Zaujalo vás flexitariánství? Pak k tomuto stylu stravování přistupujte s rozumem. Podle dietoložky Emery Delaneyové byste do svého jídelníčku měli zařadit více zdrojů železa, které primárně získáváme z červeného masa. „Dobrým zdrojem železa jsou cereálie a tmavě zelená zelenina jako špenát, zelí, brokolice a kapusta. Vzhledem k tomu, že vitamín C podporuje vstřebávání železa, doporučuji denně sníst alespoň pět menších porcí ovoce a zeleniny,“ říká dietoložka Emery Delaneyová pro BBC. Zároveň dodává, že flexitariáni by si občasně měli dopřát kvalitní libové maso, naopak jenom ve výjimečných případech by měli jíst zpracované maso v podobě klobás, salámů, šunky nebo paštiky. „Výzkum Světové zdravotnické organizace zjistil, že konzumace 50 gramů zpracovaného masa každý den může zvýšit riziko rakoviny tlustého střeva a konečníku, proto je lepší tyto potraviny omezit,“ dodává Emery Delaneyová.

Mohlo by se vám líbit