Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Životní styl

Hikikomori: Rezignace na společenský život, kterou trpí nejen teenageři

Info ikona
Hikikomori

Nejdříve rušíte program s přáteli, následně se vyhýbáte rodinným sešlostem a v neposlední řadě zcela rezignujete na společenský život. Dny a večery trávíte doma se seriálem nebo knihou v ruce. Je vám podobný scénář povědomý? Pak pravděpodobně trpíte hikikomori.

Každý člověk je jiný, a tak je logické, že i zarytí extroverti občas zažijí den, kdy nechtějí vidět ani živáčka. Jsou ale lidé, kteří "živáčka" neviděli za posledního půl roku ani jednou. Trpí totiž problémem zvaným hikikomori. 

Daň za vysoké požadavky

Problematika hikikomori je spojovaná s Japonskem a tamní kulturou 90. let. Právě v tu dobu zkoumal psycholog Tamaki Saito místní mládež, která se zcela izolovala od okolního světa. Psycholog přišel na to, že fenomén hikikomori postihuje lidi, kteří jsou silně emotivní a byli vychováni v tvrdě pracující rodině. Tlak na úspěch i vysoká míra stresu následně způsobila, že se člověk intuitivně odstřihl od učitelů, rodičů nebo přátel. Jednoduše řečeno od lidí, kteří na něj v určité životní sféře tlačili. Samotný pojem hikikomori tedy vystihuje situaci, kdy nejméně po šest měsíců nekomunikujete se svým okolím a vyhýbáte se situacím, během kterých můžete někoho potkat. I když by se mohlo zdát, že takový život je velmi náročný, opak je pravdou. Tamaki Saito upozorňuje, že lidé trpící hikikomori mají povětšinou obrácený rytmus dne. Během bílého dne spějí a v noci dohánějí povinnosti. 

ČTĚTE TAKÉ: Bez paniky o panické atace! Víte o ní vše?

Pojem hikikomori se sice zrodil v Japonsku, ale rozhodně se netýká pouze obyvatel země vycházejícího slunce. Všude, kde vládne kult práce a zaměstnanci neznají volný čas, může hikikomori zaútočit. Obecně se má za to, že postihuje především muže, kteří jsou plaší a nedokáží se sžít s vysokým tempem práce nebo přemírou školních povinností. V současné době se udává, že problémem hikikomori trpí kromě Japonců také obyvatelé Číny, Jižní Korei, Singapuru, Hongkongu a Tchaj-wanu. V žádném případě to ale neznamená, že ani v České republice nemůžeme narazit na člověka, který by se pod přemírou pracovních nebo školních povinností začal izolovat před okolním světem. 

Info ikona
Hikikomori

ČTĚTE TAKÉ: Jak mít pozitivní pohled na zaměstnání?

Znám člověka, který trpí hikikomori 

Možná ve svém okolí máte někoho, s kým už dlouhou dobu nemůžete navázat spojení. Vyhýbá se domluveným schůzkám, nereaguje na pozvánky a izoluje se nejen před vámi, ale i před dalšími lidmi. V takovém případě je důležité, abyste nad dotyčným nezlomili hůl a naopak mu podali pomocnou ruku. V první řadě s ním zkuste navázat kontakt. Nemusíte se nutně vidět, bohatě postačí, když se spojíte prostřednictvím sociální sítě. Následně s ním zkuste promluvit, zeptejte se ho, c ho trápí a proč v posledních měsících neopouští svůj domov. Léčba hikikomori nemusí být náročná, pouze postačí, když dotyčný pochopí svůj problém a rozhodne se navštívit psychologa nebo terapeuta. Mluvit o problémech, úzkostech a obavách s kvalifikovanou osobou přináší prvotní úlevu od hikikomori. Samotná léčba tedy není o zázračných pilulkách, nýbrž o cílené terapii, díky které se člověk dokáže navrátit zpátky do společenského života. 

ČTĚTE TAKÉ: 15 nejlepších pracovních míst pro lidi trpící úzkostí

Titulka

Časopis Marianne si nyní můžete, bez nutnosti platit poštovné, objednat až domů. Více informací se dozvíte zde.