Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Životní styl

Jak během pracovních dnů bojovat s nedostatkem energie?

Poslední dva roky jsme trávili převážně na home officu. Ačkoliv domácí kancelář nevyhovovala každému, v jednom se shodneme všichni – plná lednice dobrého jídla, a tudíž i energie, byla na dosah! Jak si tedy udržet pravidelné stravování i v dobách, kdy se opět navracíme do svých kanceláří a do open space?

Už to budou dva roky, co se naše pracovní morálka změnila k nepoznání. Zatímco v době předcovidové většina z nás trávila pracovní dobu v kanceláři a tzv. home office byl za odměnu, v době koronavirové jsme práci z domova měli nařízenou, případně jsme pracovali v hybridním systému. Zdá se ale, že pomaloučku polehoučku se vracíme do starých, kancelářských, kolejí, což v některých vyvolává radost, v jiných zase trudomyslnost.

Ať tak či onak, návrat do kanceláře může bolet a obzvláště to platí ve chvíli, kdy nám chybí energie. Osvojte si tedy několik nutričních tipů, díky kterým proběhne váš přechod z home officu do kanceláře jako po másle. Jídlo, respektive energie získaná z potravy, hraje v tomto ohledu totiž mnohem výraznější roli, než je na první pohled patrné.

Mohlo by se vám líbit

Konec plýtvání jídlem! Jednoduché kroky, díky kterým zachráníte jídlo

Dostatek jídla vnímáme v našich končinách jako standard, a tak často skončí v koši nejen ztvrdlý chléb, ale také nesnědené porce od oběda nebo prošlé potraviny. Pokud se ale naučíme s jídlem neplýtvat, poděkuje nám nejen týdenní rozpočet, ale také planeta Země.
marianne.cz

1. Příprava jídla

Stalo se vám někdy při práci z domova, že byste vynechali oběd? Hádáme, že nikoliv. A teď si tu samou otázku položte v souvislosti s kanceláří. Pokud patříte k lidem, kteří kvůli schůzce nebo pracovnímu callu bez okolků vynechají oběd, pak si koledujete o nulovou energii v odpoledních hodinách. Samozřejmě, cesta do nejbližší kantýny vás může zdržet od pracovních povinností, avšak pamatujte, že jídlo je palivo, bez kterého nemůžeme pracovní den zvládnout.

Stejně tak se nabízí, abyste si obědy připravovali do krabičky. Nejenže potěšíte svou peněženku, ale navíc ušetříte i trochu času. Nemusíte se totiž přesouvat do jiné budovy, případně čekat na obsluhu. Mimochodem, v tomto ohledu vám pomůže náš starší článek, ve kterém se věnujeme chytré přípravě nejen obědových krabiček.

2. Žádný spěch

Zůstaňme ještě chvilku u obědových krabiček. I když jsme zmiňovali, že konzumace oběda z krabičky ušetří čas, rozhodně to neznamená, že byste oběd do sebe měli nasoukat v rekordním čase, a to navíc v kulisách svého pracovního koutku. Naopak, pokud se rozhodnete obědvat v kanceláři, zajděte do odpočinkové zóny nebo volné konferenční místnosti, kde si oběd vychutnáte v klidu a bez zvuků přicházejících e-mailů nebo telefonních hovorů. Zároveň se vyplatí, když se na jídlo budete doopravdy soustředit. Odborníci hovoří o tzv. všímavém stravování, díky kterému se vyhnete hltání.

Info ikona
Oběd

3. Zaměřeno na svačiny

Ruku na srdce, od oběda do konce pracovní doby je dlouhá doba. Pokud tedy už okolo půl čtvrté slyšíte, jak žaludek prosebně volá o pomoc, neignorujte ho. Pomocnou ruku vám v tomto ohledu podá odpolední svačina, kterou si rovněž můžete vzít s sebou do kanceláře v krabičce. Při přípravě ideální svačiny nezapomeňte na to, aby byla po nutriční stránce bohatá. Svatou trojici v tomto případě tvoří bílkoviny, komplexní sacharidy a tuky. Tipy na chutné svačiny naleznete v tomto článku, který pro Marianne připravila nutriční terapeutka Andrea Mokrejšová.

4. Hydratovat, hydratovat, hydratovat

Co se stane s naším tělem, když mu neposkytneme dostatek tekutin? Studie zveřejněná v National Library of Medicine i vlastní zkušenosti potvrzují, že nás začne bolet hlava, nedokážeme se soustředit a vcelku brzy se dostaví i únava. A to rozhodně nejsou stavy, které chceme v pracovním prostředí zažívat. Nezbývá tedy nic jiného, než pít dostatečné množství vody. Položte si na svůj pracovní stůl velkou lahev vody a slibte si, že na konci pracovní doby bude prázdná. Věřte nebo ne, díky tomuto jednoduchému triku na pití vody nezapomenete.

5. Pozor na emocionální stravování

Každý z nás zažívá v práci chvíle, kdy hladina stresového hormonu prudce stoupá. A na co v takovou chvíli máme největší chuť? Samozřejmě, že na ultra čokoládový dort z cukrárny od naproti, koňakovou špičku z firemní kantýny nebo „alespoň“ sklenici kolového nápoje. Cukry jsou v takovou chvíli naší modlou, a tak si je bez velkého rozmyšlení dopřáváme o sto šest. Ne, rozhodně se nemusíte lynčovat za to, že si jednou za měsíc dopřejete po vyhrocené poradě něco sladkého. Problém ale nastává ve chvíli, kdy sladkosti zcela nahradí vaše vyvážené svačiny a stanou se nedílnou součástí vaší pracovní doby.

Mohlo by se vám líbit

O jídle s nutriční terapeutkou: Jak vyzrát na chutě na sladké?

Je po večeři, ale vy byste si ještě něco dali? Sušenky, čokoládu, zmrzlinu… vlastně cokoliv? Je to závislost na cukru?
marianne.cz

Související články

Životní styl

<span>Temná strana optimismu: Proč se vždy nevyplácí myslet pozitivně?</span>

Temná strana optimismu: Proč se vždy nevyplácí myslet pozitivně?

Životní styl

<span>Přátelstvím ku zdraví aneb Proč je dobré mít v práci nejlepší kamarádku?</span>

Přátelstvím ku zdraví aneb Proč je dobré mít v práci nejlepší kamarádku?

Životní styl

<span>Omlouváte se až přespříliš? Naučte se, jak to změnit, jinak se budete trápit celý život</span>

Omlouváte se až přespříliš? Naučte se, jak to změnit, jinak se budete trápit celý život

Životní styl

<span>Vztahy mladých: Jak se seznamuje generace Z a co ve vztazích hledá?</span>

Vztahy mladých: Jak se seznamuje generace Z a co ve vztazích hledá?