Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Životní styl

O jídle s nutriční terapeutkou: Jak vypadá zdravá a chutná svačinka pro školáka?

Školní rok odstartoval a s ním i často kladená otázka, co by děti měly ve škole svačit. Pravdou totiž zůstává, že není jednoduché vymyslet svačinu, která bude nutričně vyvážená, a zároveň chutná pro malé školáky.

Andrea Mokrejšová | 20. 09. 2021

Často se setkávám s tím, že rodiče kladou na složení svačiny až zbytečně přehnaný důraz, kterým mohou dítěti zdravé stravování zprotivit. Složení je samozřejmě důležité, ale snažte se dítěti především ukázat, jak je důležité si ráno společně sednout ke snídani, stejně tak ke svačině, obědu a dalším jídlům. Po nástupu do školky a školy bude tento návyk pro dítě již přirozený. 

Právě takové maličkosti pomáhají s nastavením vhodných návyků do budoucnosti. Děti, které mají zvyk pravidelného stravování a ve škole konzumují svačiny, jsou méně unavené a mnohem více ve střehu. Učení je pak pro ně ve škole mnohem snazší, protože se lépe koncentrují, a zároveň si učivo lépe pamatují. 

Mohlo by se vám líbit

O jídle s nutriční terapeutkou: Kolikrát denně bychom měli jíst?

V kolik hodin je nejlepší večeřet? A kolikrát denně bychom měli jíst? Věčné téma, na které si posvítila nutriční terapeutka Andrea Mokrejšová.
marianne.cz

Co by svačina měla obsahovat?

Myslete na to, že svačina není hlavní jídlo, proto nemusí být obrovská. Na druhou stranu pouze ovoce nestačí. A to i pro dospělého.

Svačiny mohou být skvělým způsobem jak v jídelníčku dítěte doplnit dostatek ovoce a zeleniny. Skvělou volbou jsou i mléčné výrobky, které jsou důležitým zdrojem bílkovin a vápníku pro dítě. Zapomenout byste neměli ani na zdroje komplexních sacharidů, například na pečivo, nebo vločky. A malým doplněním mohou být i tuky, například ořechy.

Připravujte svačiny spolu s dětmi

Zkuste do přípravy zapojit i děti. Dítě se tím nejen naučí jídlo připravovat, což se mu bude v budoucnu hodit, ale podpoříte tím i konzumaci a těšení se na svačinu. Při přípravě také myslete na to, aby svačina byla nutričně vyvážená (na konci článku najdete pár tipů) a pro dítě zábavná. Myslete ale i na zdravotní nezávadnost svačiny, trvanlivost, a také jednoduchý přenos do školy. 

Info ikona
Děti

Tipy na zdravé svačiny

Tvarohový “termix” 

2 porce

 • 250 g tučného tvarohu (pro dospělé klidně zvolte i jiné tučnosti)
 • 1 zralý banán
 • 2 lžíce holandského kakaa

Ingredience jednoduše rozmixujte dohladka. Kdybyste potřeboval zředit, přidejte pár lžic mléka.

“Cheesecake” do skleničky

2 porce

 • 250 g ricotty
 • 1 balíček celozrnných sušenek 
 • drobné ovoce na ozdobení

Sušenky jednoduše nalámejte do menší krabičky, přidejte ricottu a ozdobte třeba malinami, nebo borůvkami.

Slaný muffin

Na 3 kusy

 • 2 vejce
 • hrst špenátu
 • 3 cherry rajčatka
 • 15 g nastrouhaného sýra
 • bylinky

Vejce rozmíchejte vidličkou, smíchejte se špenátem, nakrájenými rajčátky a dejte péct v silikonových košíčcích při 180 °C asi 15 až 20 minut. 

Obložený rohlík

 • 1 ks rohlík (pro starší děti můžete využít i celozrnný)
 • trochu žervé na pomazání
 • plátky eidamu, nebo goudy
 • plátky okurky

Ovoce a kousky sýra

 • 100 g čerstvé ovoce
 • 30 g sýra (př. eidam)

Sýr nakrájejte na menší kostičky a smíchejte s kousky čerstvého ovoce - hroznové víno, nakrájené jablko a podobně. 

Tip na závěr: Preferujte neslazené mléčné výrobky, bílý jogurt můžete jednoduše doplnit pár kousky ovoce a výborná svačina je na světě. Fantazii se meze nekladou, určitě přijdete na mnoho kombinací, které budou vyhovovat právě vám a vašim dětem.

O autorce:

Andrea Mokrejšová je nutriční terapeutka, která věří, že strava je neodmyslitelnou součástí zdravého životního stylu. Snaží se lidem ukázat, že zdravá strava je důležitá nejen v prevenci mnoha nemocí, ale i jako přirozená součást každodenního života. Bez extrémů, bez nesmyslů.

Mohlo by se vám líbit

O jídle s nutriční terapeutkou: Nejčastější chyby, kterých se dopouštíme při hubnutí

Jíst zdravě by měla být brnkačka. Jenže v dnešním informačním chaosu, kdy na nás působí média a různé veřejně známé osobnosti, které prezentují svůj názor jako absolutní pravdu, to může být náročné. Co tedy jíst a nejíst?
marianne.cz

Související články

Rodina a děti
Jak překonávají šampioni vlastní hranice? Úspěch vs. neúspěch

Jak překonávají šampioni vlastní hranice? Úspěch vs. neúspěch

Zábava
5 důvodů, proč si přečíst srpnovou Marianne

5 důvodů, proč si přečíst srpnovou Marianne

Cestování
Cestujeme po Česku: Milovníci koní zbystřete! Vysočina je plná hipotras

Cestujeme po Česku: Milovníci koní zbystřete! Vysočina je plná hipotras

Zdraví
Trenérka Hana Číčelová radí, jak se udržet v kondici během dovolené. Využijte bazén, jednoduché cviky i animační programy

Trenérka Hana Číčelová radí, jak se udržet v kondici během dovolené. Využijte bazén, jednoduché cviky i animační programy