Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Životní styl

Jak začít vše stíhat aneb Návod, jak zajistit, aby čas nebyl váš nepřítel

Pokud patříte mezi ty lidi, kteří neustále chodí pozdě, i když nechtějí; pracují přesčasy, jelikož nestíhají veškerou práci během pracovní doby; vše odevzdávají na poslední chvíli a mají problém nastavit si zdravé pracovní hranice, pak je tenhle článek možná právě pro vás.

Tereza Čaladi | 3. 05. 2023

Možná se vám také běžně stává, že ráno máte pocit, že máte na všechno dost času, a tak se do toho pustíte klidnějším tempem. Jednoduše chcete být chvíli bez stresu. To ovšem znamená, že se zaseknete u snídaně, pak toho nestihnete moc udělat a už je oběd. Po něm vám nejde pracovat a najednou máte odcházet z práce, protože dneska odpoledne se máte sejít s přáteli. Jenomže jim musíte napsat, že dorazíte o hodinu později (oni už jsou stejně zvyklí), protože v šest ještě doháníte práci. Nedejbože, že ji nestihnete, a nakonec se k ní dostanete až večer po schůzce.

To vede vedle toho, že všude chodíte pozdě, také k tomu, že nemáte správně nastavený takzvaný work-life balanc, neboli rovnováhu mezi pracovním a soukromým životem. A to má za důsledek velkou míru stresu, která může vést k úzkosti.

Mohlo by se vám líbit

Chroničtí opozdilci aneb Proč někteří lidé nikdy nepřijdou včas

Zase pozdě. Opět si říkáte, že kdybyste vyšli jen o 5 minut dřív, stihli byste ten vlak, dorazili včas na večeři, nebo nepřišli o pracovní pohovor. Ale to se nestalo, protože jako vždy jste měli pocit, že máte dost času, než vám nezbyl žádný. Zajímá vás, proč se vám to děje? Máme pro vás 5 možných vysvětlení.
marianne.cz

Tipy, které vám mohou pomoci boj s časem lépe zvládat

Čas na vás možná teď působí jako váš nepřítel a vy můžete mít pocit, že to je jednoduše vaše nátura. Ale dá se to změnit! A není k tomu potřeba magie. Stačí ovládnout následující techniky time managementu.

1. Stanovte si priority

Když toho má člověk na seznamu úkolů příliš, snadno nabude dojmu, že je nemožné to všechno stihnout, a sám sebe dostane pod obrovský tlak. Proto si vytvořte trochu detailnější seznam úkolů a rozdělte si je na ty, které jsou urgentní a je potřeba je odbavit jako první, a na ty, které stačí udělat až odpoledne, nebo je nutně nemusíte udělat dnes.

Jedná se o metodu time managementu, která má dokonce i své jméno – Eisenhowerova matice. To získala díky Dwightu D. Eisenhowerovi, 34. prezidentovi Spojených států, který byl široce uznáván pro svou efektivitu a disciplínu.

2. Zorganizujte si den

Vytvořte si plán. Začněte těmi prioritními úkoly a postupně odbavujte i ty další. Může mít podobu písemného seznamu, připomínek v telefonu, nebo k tomu můžete využít aplikace v telefonu (například Rescuetime, Trello či 2Do). V každém případě odškrtávání jednotlivých položek je dobrým způsobem, jak sledovat svůj pokrok a zvýšit produktivitu.

Nezapomeňte do svého denního plánu zahrnout přestávky. Bez nich se můžete snadněji dostat k syndromu vyhoření. Jedna studie zjistila, že zaměstnanci mají dokonce tendenci kompromitovat přestávky na oběd a místo toho se rozhodnou pracovat. Ukázalo se, že to má neblahý dopad na jejich duševní zdraví. Navíc vám obvykle právě tyto pauzy pomohou s efektivitou, jelikož se zpět k úkolům vrátíte se svěží myslí.

3. Vyhněte se multitaskingu

Zároveň nedělejte více věcí naráz. Ani když se bude jednat o ty prioritní. Můžete mít pocit, že toho tak uděláte více, ale opak je pravdou. Studie Kalifornské univerzity z roku 2011 zjistila, že multitasking může negativně ovlivnit vaši pracovní paměť a schopnost soustředit se na důležité úkoly. Spíše vás tak zbrzdí. Soustřeďte se pořádně tedy vždy pouze na jeden úkol.

4. Zkuste se co nejvíce vyhnout rozptýlení

V každodenním životě je spoustu rušivých elementů, které překáží ve zlepšování dovedností řízení času. Můžete je eliminoat tím, že odložíte svůj telefon někam, kde ho neuvidíte, a nejlépe ho nastavíte na nějakou chvíli do režimu „letadla“. Dále pomáhá uspořádání kancelářského prostoru. A sdělení kolegům (či členům domácnosti, pokud pracujete z domu), aby na vás teď mluvili pouze, když se daná záležitost bude týkat práce.

5. Naučte se říkat „ne“

Vždycky to samozřejmě nejde. Ale v některých případech si na sebe lidé naloží více věcí, než musí, a některé z nich pouze z toho důvodu, že jim bylo hloupé říct „ne“. Nastavení limitu toho, jakou pracovní zátěž jste ochotni přijmout, vám pomůže zorganizovat si čas a soustředit se na nejdůležitější úkoly. Na oplátku se budete moci soustředit a být produktivnější v nejnaléhavějších úkolech. Navíc naučit se říkat „ne“ se vyplatí i v běžném životě.

Mohlo by se vám líbit

Jednoduché způsoby, které vám pomohou zmírnit dlouhodobý stres

Život ve 21. století sice přináší mnoho radosti, avšak jeho nedílnou součástí je i stres. Někdy je ho méně, jindy se ho nakupí poměrně hodně. A jak s takovým stresem alespoň zčásti bojovat?
marianne.cz
Zdroj článku

Související články

Životní styl
8 tipů, jak najít balanc mezi pracovním a osobním životem: Zvládněte home office levou zadní

8 tipů, jak najít balanc mezi pracovním a osobním životem: Zvládněte home office levou zadní

Životní styl
Apetit piknik je za dveřmi: Krok za krokem průvodce největšími lákadly letošního ročníku

Apetit piknik je za dveřmi: Krok za krokem průvodce největšími lákadly letošního ročníku

Životní styl
Jak si v práci vyjednat lepší plat a podmínky: Klíčem jsou důkladný průzkum a realistická očekávání

Jak si v práci vyjednat lepší plat a podmínky: Klíčem jsou důkladný průzkum a realistická očekávání

Životní styl
Profesionálně vařit jsem začal z hecu, říká semifinalista MasterChefa a módní návrhář Pavel Berky

Profesionálně vařit jsem začal z hecu, říká semifinalista MasterChefa a módní návrhář Pavel Berky