Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Životní styl

Který stát na světě je nejšťastnější? A čím to je?

Je to zajímavé, ale skutečně se ve světě provádějí oficiální průzkumy, které zjišťují, která země na světě je nejšťastnější. A my vám to hned prozradíme – je to Finsko. Česká republika není až tak daleko. Pojďme se ale inspirovat Finy, abychom i my byli v našich životech spokojenější. Když ne celkově jako stát, tak alespoň jako jednotlivci.

Tereza Čaladi | 12. 03. 2024

Průzkumy World Hapiness Report, které měří šťastnost tátů, se dělají již od roku 2002. Ten poslední byl uskutečněný vloni a na první místě se umístilo Finsko. To si tuto příčku drží přitom od roku 2018. Výsledky pod ním se stále mění, ale právě Finové zůstávají na první místě.

Proč jsou lidé ve Finsku tak šťastní?

Poznatky z průzkumu přitom nedávno okomentoval finský odborník na psychologii Frank Martela, který se věnuje výzkumu štěstí. „Finsko je nazýváno nejšťastnější zemí na světě ne kvůli svému vědeckému pokroku nebo organizační produktivitě, ale kvůli svým hodnotám. Musíme si uvědomit, jak nesmírně důležité jsou takové malé hodnoty pro naše štěstí,“ napsal ve svém článku pro server CNBC, kde tyto hodnoty i objasnil, a to následovně:

1. Dobrý komunitní život

Finsko je známé svou dobře provázanou kulturou sdílení a péče. Lidé tu mají vztahy na prvním místě a mají srdečné a láskyplné pracovní i osobní vztahy. Navzájem si nabízejí emocionální, informační i hmatatelnou podporu, což přispívá k jejich štěstí a pohodě. Každý Fin má zkrátka v těžkých časech někoho, na koho se může spolehnout.

2. Poctivost lidí

Finové jsou známí svou důvěryhodností a poctivostí. Je dokázáno, že čím vyšší je úroveň důvěry v zemi, tím šťastnější jsou její občané. A bylo potvrzeno, že ve Finsku žijí velmi poctiví lidé. Experiment „Ztracená peněženka“ otestoval poctivost občanů tím, že „upustil“ 192 peněženek v 16 městech po celém světě. V Helsinkách ve Finsku bylo 11 z 12 peněženek vráceno majiteli. Lidé se tak nebojí o své věci a nemusí se ani tolik bát o své děti, které si hrají běžně venku bez dozoru.

Mohlo by se vám líbit

Čerstvý vzduch a žádné pohlavky. Nechte se inspirovat skandinávskou výchovou

Děti v severských zemích jsou podle průzkumů považovány za šťastné a spokojené. Co dělají rodiče ve Skandinávii jinak?
marianne.cz

3. Skromnost

Finové se nikdy nechlubí. Jsou skromní a mají minimalistický životní standard. I nejbohatší lidé zde volí veřejnou dopravu. Žijí spolu zkrátka šťastně bez rozdílu třídy i rasy.

4. Rovnováha mezi pracovním a soukromým životem

Finsko je známé svou pracovní kulturou, která je přátelská k zaměstnancům a která se vyznačuje nízkou hierarchií a respektem k rozdílům v názorech. Finové mají například právo upravit svou pracovní dobu. Mají možnost začít nebo ukončit svou práci až o tři hodiny dříve nebo později, aby mohli zdravě sladit pracovní a soukromý život a věnovat se svým osobním rolím. To zvyšuje pracovní spokojenost, efektivitu práce a štěstí pracovníků. Kromě toho je zde rovný přístup a respekt k rolím mužů a žen, a to jak v práci, tak v rodinném životě.

5. Výhody přírody

Podle průzkumu z roku 2021 87 % Finů uvedlo, že příroda je pro ně důležitá, protože jim poskytuje klid, energii a relaxaci. Ve Finsku mají zaměstnanci čtyři týdny letní dovolené. Většina z nich tráví dovolenou na venkově, kde se mohou ponořit do přírody. Výzkum prokázal, že pobyt v přírodě zvyšuje vitalitu a pohodu a poskytuje úrodnou půdu pro kreativitu.

Další šťastné státy

Špatně na tom není ale ani Dánsko, Švýcarsko, Island, Norsko, Nizozemsko, Nový Zéland, Austrálie či Lucembursko. Ti se v zásadě pohybují na předních příčkách v posledních letech neustále a i u nich hraje roli komunitní život, důvěra druhým, zdravý životní styl, rovný přístup k ženám a mužům a příroda na dosah. Česká republika se v posledních letech drží na 18. místě v žebříčku. Rozhodně i my tedy máme důvody být šťastní.

Mohlo by se vám líbit

"Česko je jedna z nejlepších zemí na světě, kde lze šťastně žít," říkají cestovatelé za štěstím

Co je to štěstí? A kde jsou lidé nejšťastnější? Nejen tyto otázky si klade psycholožka Kristýna Tronečková a Matouš Hurtík, kteří napsali knihu Naše cesty za štěstím - Turecko, Kostarika, Japonsko. Ve společném rozhovoru se ale zabýváme nejen štěstím v dalekých krajinách.
marianne.cz
Zdroj článku

Související články

Životní styl

<span>Temná strana optimismu: Proč se vždy nevyplácí myslet pozitivně?</span>

Temná strana optimismu: Proč se vždy nevyplácí myslet pozitivně?

Životní styl

<span>Přátelstvím ku zdraví aneb Proč je dobré mít v práci nejlepší kamarádku?</span>

Přátelstvím ku zdraví aneb Proč je dobré mít v práci nejlepší kamarádku?

Životní styl

<span>Omlouváte se až přespříliš? Naučte se, jak to změnit, jinak se budete trápit celý život</span>

Omlouváte se až přespříliš? Naučte se, jak to změnit, jinak se budete trápit celý život

Životní styl

<span>Vztahy mladých: Jak se seznamuje generace Z a co ve vztazích hledá?</span>

Vztahy mladých: Jak se seznamuje generace Z a co ve vztazích hledá?