Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Životní styl

Lesní mysl: Finská metoda pro zklidnění mysli i duše

Co se týče pomalejšího životního stylu a schopnosti žít v přítomnosti, můžeme s jistotou říct, že jsou skandinávské země napřed. Některé z jejich metod se ovšem postupně dostávají k nám. Jednou z nich je Lesní mysl.

Tereza Čaladi | 29. 06. 2023

V dnešní době snad každý hledá nové způsoby, jak zpomalit. Někdy pomůže i desetiminutová meditace, kterou si můžete pustit v nějaké aplikaci nebo na YouTube, ale jindy je zapotřebí jít trochu hlouběji – hlouběji do svého nitra, hlouběji do lesa...anebo to spojit.

Co je Lesní mysl

Lesní mysl je finský koncept, který propojuje péči o sebe a svou duši s přírodou. Zakladatelkou je Sirpa Arvonen, která je mimo jiné jednou z hlavních osobností, která se podílela na rozvoji Nordic Walking, neboli chůze po horách s hůlkami. Cílem je přivést lidi do přírody, najít cestu zpět ke kořenům i k sobě samým a odbourat stres. Ve Finsku jsou tak daleko, že workshopy Lesní mysli proplácí i zdravotní pojišťovna. V České republice je ale stále novinkou a teprve se postupně začíná rozšiřovat. 

Martina Holcová, která je autorkou knihy Lesní mysl, jenž informuje o této nově rodící se metodě pomáhající s dosáhnutím životní rovnováhy, na svých stránkách, které se rovněž zaměřují na Lesní mysl, píše, že kdyby měla tento koncept někomu rychle vysvětlit například při chůzi po schodech, udělala by to následovně: „Poslední výzkumy dokazují, že příroda má prokazatelně vliv na naše zdraví i psychiku. Cvičení Lesní mysli prohlubují léčivé účinky lesa, přírody na naše zdraví a životní spokojenost, pohodu. I 3 minutové cvičení, které za jeden den uděláte, učiní den ještě krásnějším. Příroda nám pomáhá lépe se na cvičení soustředit, kus práce dělá za nás, aniž bychom museli vyvinout jakékoliv úsilí,“ vysvětluje. „Lesní mysl je o zklidnění, vydechnutí, nadechnutí, urovnání myšlenek, tréninku přítomnosti, vnímání nejen mysli, ale i pocitů, těla. Je založená na  poznatcích pozitivní psychologie a mindfulnes tréninku s využitím principů koučování. Je jednoduchá, přístupná každému. A lepší, než o tom jen mluvit, je si to vyzkoušet,“ dodává.

Mohlo by se vám líbit

Jak se přestat stresovat věcmi, které nemůžete ovlivnit?

Mozek zbožňuje pocit, že má všechno pod kontrolou. Ale to bohužel reálně není možné. Proto pro vás máme několik tipů, které vám pomohou se s tím vyrovnat.
marianne.cz

Jak workshop Lesní mysli vypadá

My dali na její slova a skutečně si Lesní mysl vyzkoušeli na vlastní kůži s jednou ze 30 lektorek z České republiky – Dianou Kubů. A musíme jí dát za pravdu. Když vás někdo správně vede, říká, na jaké konkrétní aspekty, detaily, zvuky, povrchy a vůně lesa se zaměřit, když si s dalšími účastníky sdělujete své prožitky, skutečně dokážete vypnout kolotoč všech povinností, který vám v hlavě běží (nakoupit, vyprat, uvařit, dodělat tohle do práce, ráno vyrazit v 7:30, ne v 8…) i ztlumit stres, který z toho může plynout, a zkrátka jenom být. „Někteří lidé říkají, že chodí do přírody pořád a nepotřebují to absolvovat se skupinou lidí a někým, kdo jim bude říkat, co mají dělat. Ale já si myslím, že když člověk zažije jednou Lesní mysl, tak to skutečně může změnit to, jak  přírodu vnímá. Rozšíří si vědomí a pak si všímá  věcí, kterých si do té doby nikdy nevšiml,“ přibližuje Diana Kubů, která je zároveň i učitelkou jógy. „Lesní mysl může být také lék na samotu. Pokud se někdo necítí na to, aby vyrazil do přírody sám, tohle je optimální varianta,“ zmiňuje.

A jak to konkrétně vypadá? Jedná se o dvouhodinové workshopy na krásných místech, kde je člověk obklopený přírodou. Paní Kubů jich měla několik v pražské botanické zahradě, kolem hory Říp, či v oboře u zámku Liblice. Lektor má na výběr zhruba ze 100 cvičení, z nichž pár do daného workshopu zařadí. Nejedná se přitom o nic fyzicky náročného, skutečně se trénuje spíše mysl. A to nejlepší? Pak může každý praktikovat Lesní mysl kdykoliv na to bude mít chuť.

Pro koho je Lesní mysl určená?

Pro každého. Pro ty, co mají rádi přírodu, co ji chtějí poznat, co se cítí ve stresu, co chtějí ve svém každodenním životě zpomalit, ale i pro ty lidi, kteří se cítí naprosto v pohodě a chtějí si trochu rozšířit své obzory.

Diana Kubů kromě klasických workshopů pořádá od loňského roku Lesní mysl i pro nevidomé. „Tyto workshopy probíhají stejně, ale pro mě je to něco trochu jiného. Nevidomí dokáží vnímat přírodu o něco intenzivněji, všemi zbývajícími smysly, které dokáží lépe zapojit. Všímají si tak věcí, kterých bych si třeba já sama nikdy nevšimla a je to pro mě opravdu obohacující zážitek,“ vypráví. Podobný zážitek je to přitom i pro druhou stranu. „O Lesní mysl mají naši klienti velký zájem. Motivuje je zvědavost, láska k přírodě a chuť v ní strávit čas s podobně naladěnou skupinou lidí, naučit se víc vnímat sám sebe, spočinout a nic neřešit, nechat vše plynout...“ říká Martina Balzerová z neziskové organizace Nadace Leontinka, která podporuje děti i dospělé se zrakovým hendikepem a která se na zprostředkování Lesní mysli nevidomým podílí. Jejich motivace jsou ostatně stejné jako pro kohokoliv jiného, jelikož – jak jsme již zmínili – Lesní mysl je skutečně pro každého.

Mohlo by se vám líbit

Nemůžete spát vedle svého partnera? Možná vám pomůže tento skandinávský trik

Když jste v romantickém vztahu, je mnohdy složité se shodnout na spoustě věcech. A spánek není výjimkou. Každý má jiné rituály před ulehnutím, někdo spí rád s otevřeným oknem, někdo se zavřeným, občas je tu chrápání a podobně. Švédská influencerka ale ohromila TikTok, když přišla s jednoduchou radou.
marianne.cz
Zdroj článku

Související články

Životní styl
Udělejte z uklízení zábavu. Dodržujte pár jednoduchých pravidel a rozlučte se s nepořádkem jednou provždy

Udělejte z uklízení zábavu. Dodržujte pár jednoduchých pravidel a rozlučte se s nepořádkem jednou provždy

Životní styl
Jste v situačním vztahu? Zjistěte, zda se vám vyplatí v něm zůstat

Jste v situačním vztahu? Zjistěte, zda se vám vyplatí v něm zůstat

Životní styl
Psychická nepohoda u seniorů je běžným problémem. Jak ho řešit?

Psychická nepohoda u seniorů je běžným problémem. Jak ho řešit?

Životní styl
Temná strana optimismu: Proč se vždy nevyplácí myslet pozitivně?

Temná strana optimismu: Proč se vždy nevyplácí myslet pozitivně?