Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Rodina a děti

Rodina, nebo kariéra? Ženy stále dělají kompromisy

Ženy stále čelí těžké volbě mezi rodinou a kariérou. Od tvrdě pracující ženy s úspěšnou kariérou se bude očekávat, že zvládne domácnost a děti stejně kvalitně jako nepracující žena v domácnosti. To samozřejmě vede k psychickému vyčerpání. Co má ale dělat? Vykašlat se na kariéru, svou vášeň a dělat to, co se od ženy především očekává? V žádném případě. Řešením je spravedlivější rozdělení rolí v domácnosti. Poradíme, jak toho docílit.

Je to stále dokola. Když má žena úspěšnou kariéru, očekává se od ní, že bude stejně úspěšná i v domácnosti a v péči o děti. Když je na plný úvazek v domácnosti, aby se řádně postarala o dům, manžela a děti, rozhodně se neočekává, že bude finančně zcela závislá na muži. Je ovšem pravda, že z evolučního hlediska je spíše společensky přípustná druhá situace.

 

Kristina Durante Ph.D. z Psychology Today udělala v roce 2023 průzkum a zeptala se asi stovky mladých vysokoškolaček, zda je pro ně důležitější kariéra nebo rodina. Vzhledem k stále se zvyšujícímu počtu žen s vysokoškolským titulem, neustálém snižování rozdílu platů mužů a žen a faktu, že mezi mileniály a v generaci X je až 30 % žen, které živí svého muže, se dalo předpokládat, že si dnešní vysokoškolačky zvolí kariéru. Rozhodně tomu tak ale nebylo. „Odpovědi žen závisely na tom, kdo byl zrovna v okolí přítomen. Když byli přítomni muži, studentky spíše volily rodinu. Až když byli muži pryč, odpovídaly hojněji, že kariéru,“ píše Durante pro Psychology Today.

Mohlo by se vám líbit

Krize jako šance na novou kariéru

Stanislava Lišková vlastní bankovní a poradenskou pobočku Partners market. Jak aktuální situace zasáhla tento obor a proč je dobré mít finančního poradce?
marianne.cz

Muži nechtějí ambiciózní ženu

Vysokoškolačky byly při odpovídání vystaveny tlaku automatického genderového zařazení. Ženy obecně mají tendenci před muži působit pečovatelsky, protože muži upřednostňují ženy, které mohou zabezpečit spíš než ambiciózní kariéristky. Je tomu tak od dob, kdy ženy byly jen matkami a neměly jiný úkol, než porodit syna. Zároveň bylo jejich úkolem líbit se za každou cenu mužům, protože právě ti vládli světu a bez nich ženy nebyly nic. Z důvodu přežití dala evoluce ženám touhu potěšit druhé, především muže. „I když se snažíme vytvořit rovnost v práci a v manželství, některé vnucené společenské normy, které přikládají hodnotu a manželství a rodině pro ženy, zůstávají,“ píše doktorka.

Ženy mají tendenci vyčítat si úspěch

Pro muže je výhoda, když je schopný finančně zajistit ženu a rodinu. Ženu za tohle většinou muži neocení, protože touží po hospodyňce, která je bude doma opečovávat. Zajímavostí je, že pracující ženy v heterosexuálních manželstvích vykonávají doma ještě víc práce než ženy v domácnosti v 50. a 60. letech. Ty, které vydělávají víc než jejich muži, mají zřejmě potřebu dohnat tuto svoji „chybu“ výraznou péčí o domácnost, aby je nikdo nemohl nařknout, že něco zanedbávají. Takový zápřah však ničí psychické a pak i fyzické zdraví ženy. Navíc se ukázalo, že když jsou v domácnosti muži a rodinu živí žena, věnují se doma práci spíše mužské povahy, například práci na zahradě. Běžnou starost o domácnost jako je vaření, praní, uklízení, stejně nakonec zůstává na ženě.

Jak to změnit?

  • Žijte poblíž svých příbuzných, kteří vám mohou pomoci. Ať už to bude vaše sestra, bratr, matka, otec nebo kterýkoliv jiný člen rodiny. Nejen, že spolu budete trávit víc času, zároveň si navzájem vypomůžete a budete mnohem spokojenější. Přečtěte si, proč je pro děti důležité mít babičku

  • Pokud si to můžete dovolit, nepohrdněte placenou pomocí. Paní na hlídání, na úklid, dovoz potravin… dnes už existuje tolik služeb, které nám mohou usnadnit život.

  • Nezanedbávejte své přátele a kamarády. Lidi, které máme rádi, fungují jako baterky, které nám dobíjejí energii.

  • V ideálním případě si nastavte s partnerem pravidla ohledně rovnocenné starosti o dítě a domácnost ještě před tím, než k tomu vůbec dojde. Dejte už dopředu jasně najevo, co od něj po narození dítěte a po sestěhování do společné domácnosti očekáváte.

  • Ujistěte se, že vás muž poslouchá a souhlasí s vámi. Poproste ho, aby zopakoval, co po něm chcete a aby nahlas řekl, že s tím takto souhlasí a počítá.

  • Domácnost stejně jako organizace funguje lépe, když se každý specializuje na určitý druh práce a zvykne si tak tuto práci plnit automaticky. Nebude pak zkoušet nechávat nějaké úkoly na tom druhém. Rozdělte práci jasně a spravedlivě. 

  • Nežeňte se do vztahu, pokud budete mít z muže pocit, že budete přesně tou vyčerpanou ženou, která zastane jak domácnost, tak děti a zároveň si bude budovat kariéru. 

Zdroj článku

Související články

Rodina a děti

<span>Hudba v těhotenství: Jak mohou zvukové vjemy prospět miminku v břiše?</span>

Hudba v těhotenství: Jak mohou zvukové vjemy prospět miminku v břiše?

Rodina a děti

<span>Jako umění žonglovat: Jak skloubit kariéru s mateřstvím?</span>

Jako umění žonglovat: Jak skloubit kariéru s mateřstvím?

Rodina a děti

<span>Slavné ženy, které se rozhodly nemít děti. Jaké důvody je k tomu vedly?</span>

Slavné ženy, které se rozhodly nemít děti. Jaké důvody je k tomu vedly?

Rodina a děti

<span>Nechat spát mazlíčka s dítětem v posteli je podle veterináře nevhodné z mnoha důvodů</span>

Nechat spát mazlíčka s dítětem v posteli je podle veterináře nevhodné z mnoha důvodů