Přejít k hlavnímu obsahu
Životní styl

O jídle s nutriční terapeutkou: Jak připravit imunitu na podzimní změnu počasí

Období posmrkaných kapesníků je tu. A s ním se vyrojilo také mnoho článků a reklam o tom, které doplňky stravy si musíme pořídit, abychom imunitu maximálně podpořili. Pojďme se podívat na to, co má a nemá smysl.

Andrea Mokrejšová | 19. 10. 2021

1. Pravidelný pohyb

Nejspíše vás nepřekvapí, že pohyb je pro posilování imunitního systému důležitý. Dejte si ale pozor na skokové navýšení sportovní zátěže. Rozhodli jste se ze dne na den, že budete běhat půlmaraton? Lepší bude, když vyrazíte na třicetiminutovou procházku nebo si zvolíte aktivitu, která odpovídá zátěži, na kterou jste zvyklí. Na intenzitě samozřejmě můžete přidávat, jen to ale dělejte postupně. 

2. Správná výživa

Ani tento bod vás jistě nepřekvapí. Ovšem pozor, doplňky stravy a nejrůznější „vitamínové bomby“ určitě nejsou zrovna to, co mám na mysli. Zdravý a pestrý jídelníček je totiž základ, bez kterého to nepůjde. I když už nám skončilo období plavek, hlídejte si složení vašich talířů. Být zdravý je přece lepší motivace než vyrýsované břicho na pláži.

  • Hlídejte si proto příjem komplexních sacharidů - celozrnné těstoviny a kuskus, žitné těstoviny, celozrnné nebo žitné pečivo, bulgur, pohanka, ovesné vločky. 
  • Dostatek luštěnin - cizrna, čočka, fazole.
  • Myslete na bílkoviny - libová masa (raději se vyhněte uzeninám), sýry, vejce, tofu, seitan.
  • Vhodné tuky - řepkový, olivový, lněný, vlašský olej, ořechy a semínka. 
  • V neposlední řadě myslete i na zeleninu a ovoce. Zkoušejte různé druhy a různé typy přípravy, syrová zelenina není jediná možnost, jak ji můžete konzumovat.
Info ikona
Pumpkin soup
Mohlo by se vám líbit

O jídle s nutriční terapeutkou: Kolikrát denně bychom měli jíst?

V kolik hodin je nejlepší večeřet? A kolikrát denně bychom měli jíst? Věčné téma, na které si posvítila nutriční terapeutka Andrea Mokrejšová.
marianne.cz

3. Ještě trochu výživy

Samozřejmě je fajn myslet i na další složky výživy, které mají na imunitu velký vliv. Avšak pestrý a vyvážený jídelníček by vám je měl dodat. Nevěříte?

  • Vitamín C najdete v ovoci, zelenině, kysaném zelí.
  • Probiotika jsou v kysaných výrobcích. Takže kromě jogurtů, kefírů a dalších mléčných zakysaných výrobcích je najdete i v kysaném zelí nebo kombuche. 
  • Nezapomeňte na ořechy a oleje. Takové vlašské ořechy a olej z nich je bohatý na vitamín E a omega 3 mastné kyseliny. Stejně tak je to i u řepkového nebo lněného oleje. 

Vyjmenovávat tu všechny potraviny by asi nemělo smysl. Opravdu je totiž podstatné, aby měl člověk co nejvíce pestrý jídelníček. 

Najdou se samozřejmě i situace, kdy je dobré doplňit nějakou živinu. To je ale dobré dělat na základě individuálních potřeb. U širší populace v našich krajích může mít smysl doplňovat vitamín D, protože ve stravě ho obecně máme málo a přes zimu trpíme nedostatkem slunečního záření.

4. Spánek

Sáhněte si do svědomí a zkuste popřemýšlet nad tím, kolik kvalitního spánku si pravidelně dopřáváte. Před spaním si také nezapomeňte vyvětrat místnost. Stejně tak se vyplatí, když si vypnete mobil a eliminujete i jiné rušivé elementy v ložnici. 

Mohlo by se vám líbit

O jídle s nutriční terapeutkou: Potřebujete po obědě šlofíka? Možná je chyba ve vašem jídelníčku

Asi každý člověk někdy zažil únavu po velkém nedělním obědě u příbuzných. Bohužel, na některé z nás dopadá únava i během pracovních dnů, kdy si nemůžeme po obědě dopřát odpočinek na kanapi. V takový moment se vyplatí, když popřemýšlíme o složení jídelníčku.
marianne.cz

5. Snižujte stres

Když už jsme zmínili spánek, je dobré poukázat také na stresJe to sice něco, co může být velmi těžce ovlivnitelné, ale zkuste se nad svými stresory více zamyslet a zkuste je eliminovat. Čím víc jsme ve stresu, tím hůře a neefektivněji fungujeme. Skvělými pomocníky na snížení stresu jsou dostatek spánku a odpočinku, vyvážená strava, pohyb a sport, pobyt v přírodě. 

6. Dbejte na hygienu

Nepodceňujte ji, ale samozřejmě to ani nepřehánějte. Mytí rukou po příchodu do budovy a po toaletě je doufám všem jasné. Myslete na teplou vodu a mýdlo. Nezapomínejte omývat ovoce a zeleninu v kuchyni a celou kuchyň udržovat v čistotě. 

Na druhou stranu není dobré, když to budete s úklidem přehánět. Když všechno vysavujete a doma budete mít sterilní čistotu, váš imunitní systém ztratí přirozené a všudypřítomné stimuly, aby se "trénoval" a byl silnější. Proto se doporučuje mít doma i zvířátko.

Mohlo by se vám líbit

O jídle s nutriční terapeutkou: Jak vyzrát na chutě na sladké?

Je po večeři, ale vy byste si ještě něco dali? Sušenky, čokoládu, zmrzlinu… vlastně cokoliv? Je to závislost na cukru?
marianne.cz

O autorce:

Andrea Mokrejšová je nutriční terapeutka, která věří, že strava je neodmyslitelnou součástí zdravého životního stylu. Snaží se lidem ukázat, že zdravá strava je důležitá nejen v prevenci mnoha nemocí, ale i jako přirozená součást každodenního života. Bez extrémů, bez nesmyslů.

Marianne je i na sociálních sítích:

Související články

Životní styl
Co darovat těm, kdo rádi tráví čas doma? Dárky pro milovníky designu, dekorací a útulna

Co darovat těm, kdo rádi tráví čas doma? Dárky pro milovníky designu, dekorací a útulna

Životní styl
Čím vyšší sebevědomí, tím lepší milostný život? Terapeutka odhaluje pravdu o vztazích

Čím vyšší sebevědomí, tím lepší milostný život? Terapeutka odhaluje pravdu o vztazích

Životní styl
Neobyčejné diáře 2025, se kterými budete mít své sny i povinnosti pod kontrolou

Neobyčejné diáře 2025, se kterými budete mít své sny i povinnosti pod kontrolou

Životní styl
Nádherné vánoční dárky do 500 Kč: Udělejte radost blízkým bez velkého utrácení

Nádherné vánoční dárky do 500 Kč: Udělejte radost blízkým bez velkého utrácení

×
  • Marianne
  • 1 099 Kč
  • ROČNÍ PŘEDPLATNÉ MARIANNE + ULTRAZVUKOVÁ ŠPACHTLE ETA + DIGI VERZE ZDARMA
  • obrázek magazínu ROČNÍ PŘEDPLATNÉ MARIANNE + ULTRAZVUKOVÁ ŠPACHTLE ETA + DIGI VERZE ZDARMA
  • Předplatit