Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Životní styl

Nastartujte svůj imunitní systém

Info ikona
Imunita

Není vidět, a přesto v našem životě hraje důležitou roli. Imunitní systém je alfou omegou šťastného a zdravého života. Přesto mnozí z nás na péči o imunitu zapomínají, a leckdy ji přehlížejí. Naučte se několik základních kroků, díky kterým imunitní systém podpoříte a uděláte tak radost svému tělu.

1. Jezte jídla bohatá na antioxidanty

Citrusové plody, papriky, mandle, slunečnicová semínka, vlašské ořechy, fazole a česnek - to všechno jsou potraviny, které podle výzkumů podporují imunitní systém. Zároveň svému tělu dopřejte ovoce a zeleninu bohatou na antioxidační fytochemikálie. Ptáte se, jak je poznáte? Podle barvy! Tmavě zelená, žlutá, červená nebo fialová zelenina a ovoce jsou tou správnou volbou pro váš imunitní systém

2. Sportem ku imunitě 

Vědecká studie zveřejněná v časopise Journal of Sports and Health Science zjistila, že mírné až intenzivní cvičení může posílit imunitní systém, snížit riziko onemocnění a zmírnit zánět. V ideálním případě byste tělu měli dopřát 120 minut mírného aerobního cvičení týdně nebo 75 minut intenzivního tréninku. Pokud nemáte čas chodit do posilovny, naordinujte si alespoň každodenní dvacetiminutové domácí cvičení. Jako pomocníka si vezměte švihadlo nebo pejska, se kterým svižnou chůzí projděte park. 

3. Pozor na stres

Asi nikoho nepřekvapí, že stres našemu imunitnímu systému také nepřidá. Dlouhodobý stres navíc způsobuje nerovnováhu ve střevním mikrobiomu a zvyšuje hladinu kortizolu, který má neblahý vliv na naše tělo. Pokud jste ve stresu, rychlou úlevu naleznete například v dechovém cvičení nebo meditaci. Zároveň se vyplatí, když se zaměříte na příjem hořčíku, který je považován za antistresový minerál. 

Info ikona
Meditace

4. Zaměřeno na zinek

Stopový prvek zinek je v těle potřebný k tomu, aby buňky imunitního systému mohly správně fungovat. "Existuje několik studií, které ukazují, že lidé s nízkým obsahem zinku jsou náchylnější k infekci," říká lékař LeComte pro Health. Zinek naleznete například v ústřicích, červeném mase, mořských plodech, fazolích a ořeších. 

5. Omezte příjem alkoholu

Alkohol je nejen metlou lidstva, ale i imunitního systému. Podle lékaře LeComta alkohol dočasně zvyšuje počet bílých krvinek, které dokážou bojovat proti infekci. Neradujte se ale předčasně, neboť "při odbourávání alkoholu počet bílých krvinek klesá pod normál, a to nejméně po dobu pěti hodin," dodává lékař. Snažte se tedy alkohol ze svého života vyloučit, případně ho konzumujte s mírou. 

6. Konzumujte probiotika

Ne nadarmo se říká, že naše zdraví začíná ve střevech. Střevní "dobré" bakterie, taktéž střevní mikrobiom či střevní mikroflóra, jsou pro naši imunitu klíčové, a tak bychom si je v těle měli hýčkat. Zkuste do svého jídelníčku zakomponovat fermentované potraviny, jako je například kimči, případně doplňky stravy, které jsou zaměřené na podporu střevní mikroflóry. 

7. Nepodceňujte spánek

Rozečtená knížka, napínavý seriál i pracovní resty. Občas se holt stane, že usínáme v jednu hodinu ráno a probouzíme se po sedmé. Bohužel právě spánek je pro naši imunitu důležitý, a tak bychom ho neměli podceňovat.

Pokud jste dospělý člověk mezi 18 až 64 lety, pak byste si podle americké Národní nadace pro spánek měli dopřát 7 až 9 hodin v posteli. Starším lidem následně stačí pouze 7 až 8 hodin spánku. Nezapomeňte, že důležitá je i pravidelnost. Určete si tedy hodinu, ve kterou pravidelně budete chodit na kutě, a stejně tak se naučte ve stejnou hodinu vstávat. 

Mohlo by se vám líbit
Zdroj článku