V kolik hodin je nejlepší večeřet? A kolikrát denně bychom měli jíst? Věčné téma, na které si posvítila nutriční terapeutka Andrea Mokrejšová.
Snídaně je základ dne! Opravdu?
Možná už jste slyšeli, že snídaně je nejdůležitější jídlo dne. Ano, důležitá určitě je, stejně tak jako další jídla v průběhu dne. Snídaně ale není důležitější než ostatní. Není to ani zázračný způsob, jak nastartovat metabolismus. Pokud vám vyhovuje nesnídat a zbytek vašeho jídelníčku je pěkně sestavený, pak není důvod se do snídaně nutit.
Já mám zkušenost s lidmi, kteří nesnídají, a následně mají tendenci „odfláknout“ i zbytek jídelníčku. Objevují se u nich větší chutě na sladké a nezdravé potraviny, a především mají větší potřebu zvyšovat příjem v druhé polovině dne, zejména na večer. V tomto případě doporučuji, aby začali snídat. Rozhodně to ale neznamená, že se ihned po vyskočení z postele musí zakousnout do snídaně. Naopak nic nebrání tomu, aby se nasnídali třeba až po dvou hodinách od probuzení.
Je lepší jíst 3x denně, nebo k hlavním jídlům přidávat svačiny?
Neexistuje univerzální odpověď. Záleží především na tom, jak to vyhovuje vám a jaké máte možnosti stravování během dne. Jsou zaměstnání, kde není možné se nasvačit. V takovém případě si ze svačin zbytečně nedělejte hlavu.
Vyhovuje vám jíst tři velká jídla denně? Pokračujte v tom! Máte naopak dlouhou pauzu mezi obědem a večeří a pociťujete hlad? Přidejte svačinu. Tohle opravdu záleží zejména na vás a vašich preferencích. Ať tak či onak, podstatné je, kolik celkově toho přijmete a z čeho je váš jídelníček složený.
Kdy naposledy jíst?
Větší jídlo byste si měli dopřát zhruba dvě hodiny před ulehnutím do postele. Nebude vám těžko a bude se vám lépe spát.
Večer je samozřejmě v pořádku jíst a není potřeba se odpolednímu a večernímu jídlu vyhýbat. Pouze si dejte pozor na příliš velký příjem v závěru dne. Přece jenom ke spánku naše tělo mnoho energie nepotřebuje. Takže ospravedlňovat si, že jsem celý den nejedl a teď to potřebuji dohnat, není úplně logické.
Pravidelná strava, kdy budete dodávat tělu energie průběžně, ne ve velkých dávkách najednou, vám může pomoci s odbouráváním častých chutí na sladké a neřízeným náletům na ledničku. Může vám pomoci odstranit i časté trávicí obtíže. Ale pořád je potřeba pamatovat, že každému vyhovuje něco jiného, a proto neexistuje jedna univerzální odpověď.
O autorce:
Andrea Mokrejšová je nutriční terapeutka, která věří, že strava je neodmyslitelnou součástí zdravého životního stylu. Snaží se lidem ukázat, že zdravá strava je důležitá nejen v prevenci mnoha nemocí, ale i jako přirozená součást každodenního života. Bez extrémů, bez nesmyslů.