Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Životní styl

Plastická operace horních víček: má i zdravotní benefity

Když se řekne plastická operace, člověk si obvykle vybaví umělá prsa, velké rty nebo botox. Je tu přitom jeden zákrok, o němž se tolik nemluví, přitom je jedním z nejžádanějších – operace víček. Zde totiž nejde pouze o estetický problém, ale i zdravotní.

Tereza Čaladi | 2. 03. 2023

Také si říkáte, jak je možné, že někteří lidé po čtyřicítce mají povislá víčka, zatímco jiní vůbec ne? Pak pro vás máme odpověď. Je to totiž plastickou operací horních očních víček, nazývanou blefaroplastika, kterou podstupuje více lidí, než byste možná čekali.

Je přirozené, že když člověk stárne, jeho kůže ztrácí elasticitu. To znamená, že se povoluje a následně dochází k jejím převisům, vzniku kožních nadbytků a tukových váčků. To se týká i citlivé oblasti okolo víček.

Je proto pochopitelné, že operace horních víček je jednou z nejčastějších malých plastických operací. Je to z toho důvodu, že povislá víčka nejsou pouze vzhledovým problémem, ale i zdravotním, jelikož mohou bránit ve vidění a omezovat periferní zorné pole.

Na naší klinice provádíme těchto operací až 10 týdně,“ zmiňuje Andrea Čermáková, ředitelka a spolumajitelka kliniky plastické chirurgie Formé Clinic, která nedávno oslavila desetileté výročí otevřením nového oddělení.

Mohlo by se vám líbit

Jak docílit hustého obočí a dlouhých řas?

Obočí, které se stále ještě nevzpamatovalo z dávných drastických zásahů pinzetou, nebo prořídlé řasy trápí nejednu z nás. Naštěstí jsou tu séra plná aktivních látek, která pomůžou škody napravit.
marianne.cz

Vše, co o operaci horních víček potřebujete vědět

Operace horních víček je jednou z malých plastických operací. Co přesně ale znamená, že je malá? A jaký je celkově postup při této operaci?

Pro koho je operace vhodná

Možná byste očekávali, že tento problém budou řešit zejména ženy, ale stejně tak trápí i muže. Často jej pociťují lidé, kteří pracují na počítači do večera, nebo více hodin přes den. Není přesně určeno, kdy je vhodné na operaci chodit. Obvykle ji ovšem podstupují lidé mezi 35 a 65 lety.

Jak plastika víček probíhá

Klient před operací projde konzultací, promluví si s lékařem o jeho představě a lékař mu sdělí, jak bude vše probíhat. Ambulantní sestřička odebere vzorky krve, ve kterých řešíme hodnoty srážlivosti. Lokální anestezií lékař znecitliví celé víčko (víčka) a provede operaci. Odstraňuje se kůže, ale i tukové depozity v podkoží. Po operaci je na operační ranku nanesen antiseptický, hojivý silikonový gel, klient si odpočine a vybaven instrukcemi a lékovým balíčkem pro domácí péči odjíždí domů,“ vysvětluje ředitelka Formé Clinic, která dříve působila jako zdravotní sestra. Samotná operace přitom trvá zhruba 40 minut.

Po operaci

Po operaci zůstává malá nenápadná jizvička. Stehy se vytahují šestý nebo sedmý den po operaci. Další tři týdny je doporučeno odpočívat, nesportovat, nevystavovat oči přímému slunci a po delším čase užívat krémy s dotoprotekcí. Zároveň je dobré se po stejnou dobu vyhnout sauně a veřejnému bazénu. A vydržet se nelíčit alespoň 14 dní po operaci. Oči mohou po zákroku slzet, být nateklé a v jejich okolí se mohou vyskytnou drobné modřiny. Dobrou zprávou ale je, že operace ani rekonvalescence nebolí.

Kolik stojí

Cena operace horních víček se pohybuje okolo 10-15 tisíc korun. Konkrétní cena závisí na zvolené klinice. Pokud ovšem zvažujete i operaci dolních víček (často se týká kruhů pod očima), doporučuje se provést vše v rámci jedné operaci. To je výhodnější nejen pouze finančně, ale i z toho důvodu, že si pacient projde pouze jedním procesem hojení. Pojišťovny hradí operaci horních víček pouze ve výjimečných případech, a sice při prokázání, že kůže víček zásadním způsobem znemožňuje vidění.

Po jaké době je možné zákrok opakovat

Po operaci jsou víčka krásně vypnutá, nicméně po pár letech se scénář opakuje. Kůže po nějakém čase opět začne povolovat a je dobré kožní nadbytek, ač menší, opět odstranit. Primář oddělení plastické chirurgie Ústavu estetické medicíny Dušan Záruba řekl v rozhovoru pro Český rozhlas, že k tomu obvykle dochází po 8, 10 letech. Po této době není problém operaci opakovat. Tuto dobu ale výrazně ovlivňuje životní styl klienta. Negativní vlivy má přehnané opalování, nedodržování pitného režimu, kouření či pití alkoholu. Kladné vlivy má naopak používání kvalitních krémů na oční okolí a skvělé jsou i masáže obličeje.

Mohlo by se vám líbit

Malé pohyby, velké výsledky aneb Už jste se (znovu) zamilovali do pilates?

Existují sporty, které si vychutnají svých patnáct minut slávy, a pak už o nich nikdy neslyšíme (zdravíme Zumbu), a pak je tu pilates! Cvičení založené na pomalých pohybech, vědomém dýchání a procvičování svalů, o kterých jste ani nevěděli, je opět na výsluní. A my vám přinášíme několik důvodů, proč si toto cvičení (opět) zamilovat.
marianne.cz
Zdroj článku

Související články

Životní styl
8 tipů, jak najít balanc mezi pracovním a osobním životem: Zvládněte home office levou zadní

8 tipů, jak najít balanc mezi pracovním a osobním životem: Zvládněte home office levou zadní

Životní styl
Apetit piknik je za dveřmi: Krok za krokem průvodce největšími lákadly letošního ročníku

Apetit piknik je za dveřmi: Krok za krokem průvodce největšími lákadly letošního ročníku

Životní styl
Jak si v práci vyjednat lepší plat a podmínky: Klíčem jsou důkladný průzkum a realistická očekávání

Jak si v práci vyjednat lepší plat a podmínky: Klíčem jsou důkladný průzkum a realistická očekávání

Životní styl
Profesionálně vařit jsem začal z hecu, říká semifinalista MasterChefa a módní návrhář Pavel Berky

Profesionálně vařit jsem začal z hecu, říká semifinalista MasterChefa a módní návrhář Pavel Berky