Přejít k hlavnímu obsahu
Životní styl

Pomlouvat by se nemělo. Tak proč z toho lidé mají tak dobrý pocit a další benefity k tomu?

„Psst...už jste to slyšeli?“ Každý to někdy udělal. Předal šťavnatý drb nebo dychtivě poslouchal, když to dělal někdo jiný. A i když jste v tu chvíli nejspíš cítili pocit viny, pokračovali jste a možná pociťovali i jisté uspokojení. A jak vědci zjistili, má to i další výhody.

Tereza Čaladi | 6. 04. 2023

Spoustu lidí tvrdí o drbech a pomluvách, že jsou za ně tabu. Že jsou zlé a oni nemají potřebu se jich účastnit. Přesto to ale většina dělá. Podle průzkumu se téměř 70 % našich každodenních konverzací točí kolem mluvení o jiných lidech.

Jen se zamyslete. Kolikrát jste se včera zastavili v práci, abyste si své kolegyni postěžovali na vašeho šéfa? Co si vyslechl váš partner po vašem příchodu domů? A co teprve když jdete na kafe s vaší nejlepší kamarádkou, co probíráte tam? Dali byste ruku do ohně za to, že nic z toho nebyl drb?

Pokud se začínáte cítit provinile, nemusíte. Existuje důvod, proč tu je tolik Kelišek, proč jsou bulváry tak čtené i proč je tak populární seriál Bridgeton točící se okolo drbů Lady Whistledown.

Pozitivní dopady drbů

Rozebírání životů druhých a zejména jeho negativních částí nám dává více než pouze pocit, že nejsme jediní, komu vše nevychází. Vědci se na toto téma v posledních letech zaměřili a jejich výsledky vás možná překvapí. Možná ale jen podloží to, co už jste tak nějak tušili. Lidé jednoduše mají nějaký důvod k těm pomlouvacím nutkáním.

  • Pomlouvání sbližuje

Studie publikovaná v lékařském časopise Psychoneuroendokrinology zjistila, že pomluvy způsobují, že těla uvolňují více oxytocinu (tomu se také přezdívá hormon lásky a spojení). Tento hormon je zodpovědný za harmonické sociální chování, protože podporuje vztahové pouto a pocity důvěry a štědrosti. Vedle toho jsou drby celkově prospěšné pro vytváření sociálních vazeb. Výměnou informací s ostatními jsou drby způsob, jak navazovat vztahy. Zahrnují důvěru a usnadňují sociální pouto, které se posiluje další komunikací,“ říká autor studie provedené na Darmouth College Luke Chang, který se pohybuje v oboru psychologie a mozkových věd.

  • Přináší člověku uspokojení

Vedle oxytocinu uvolňuje pomlouvání v našem mozku i chemickou látku dopamin, která přináší uspokojení, dobrý pocit a zároveň člověka naplňuje energií a nadšením. Což je zmíněno v knize Addicted to Drama (neboli Závislost na drama). K tomu dochází z toho důvodu, že se jedná o vzrušující zážitek. Může to ale souviset i s tím, že člověk sdělí nějakou informaci, která ho delší dobu tížila a nevěděl si s ní rady, a teď cítí úlevu, když to může s někým probrat. To je i důvodem, proč spoustu lidí neudrží tajemství. Na základě studie jej vyzradí minimálně jednomu člověku více jak 50 % lidí.

  • Může vést k učení se nových věcí

Zároveň vedou pomluvy k poznávání světa a učení se novým věcem. Podle výše zmiňované studie z Darmouth College pomáhají drby lidem dozvědět se nové věci o světě, který na vlastní kůži nezažili. Konkrétně se tak učí prostřednictvím zkušeností druhých. Vedle poznávání toho, co a jak se dělá, zároveň skrz názory ostatních zjišťují, co je ve společnosti přijatelné, a co nikoliv.

Mohlo by se vám líbit

KLÁRA KOTÁBOVÁ: Hodnotí vás vaše okolí? Vykašlete se na cizí soudy

Stále častějším jevem ve společnosti je, že se lidé navzájem soudí a nezřídka odsuzují. Proč tomu tak je, jak se bránit a hlavně, má to smysl?
marianne.cz

Co z toho plyne?

Rozhodně to není svolení k pomluvám. Ty stále mohou být zraňující, zvláště když se jedná o škodolibé řeči, které neslouží k ničemu jinému, než aby někomu ublížily. Navíc nyní, když existují sociální sítě a internet, mohou být daleko nebezpečnější, zejména pro mladší generace. Ale pokud se s někým jednoduše bavíte o svých osobních životech a mezilidských vztazích a například při vzpomínce na svou lásku ze střední proberete, koho si teď vzala a proč asi vybrali tyhle jména pro děti, není to tak hrozné. Ba naopak, může to být pro vás prospěšné.

Mohlo by se vám líbit

Sebevědomí jako základ pro úspěšný a šťastný život: Zjistěte, jak ho máte vysoké

Zdravé sebevědomí je základem úspěchu. Hranice mezi tím, kdy se jedná o zdravé sebevědomí a kdy je sebevědomí příliš vysoké, či nízké, je ale poměrně tenká. Zjistěte, jak jste na tom se sebevědomím vy.
marianne.cz
Zdroj článku
Marianne je i na sociálních sítích:

Související články

Životní styl
Glosa: Méně mluvit, víc naslouchat. Kdy začneme věřit obětem domácího a sexualizovaného násilí?

Glosa: Méně mluvit, víc naslouchat. Kdy začneme věřit obětem domácího a sexualizovaného násilí?

Životní styl
Honí vás večer mlsná? Vybíráme nejlepší zdravé potraviny, které zaženou chutě

Honí vás večer mlsná? Vybíráme nejlepší zdravé potraviny, které zaženou chutě

Životní styl
3, 2, 1... startuje ELLEphoria 2024: Festival plný inspirace, péče o krásu a známých osobností

3, 2, 1... startuje ELLEphoria 2024: Festival plný inspirace, péče o krásu a známých osobností

Životní styl
Když vám práce přerůstá přes hlavu: Tipy, jak se nenechat zavalit povinnostmi v zaměstnání

Když vám práce přerůstá přes hlavu: Tipy, jak se nenechat zavalit povinnostmi v zaměstnání

×
  • Marianne
  • 899 Kč
  • ROČNÍ PŘEDPLATNÉ MARIANNE + SÉRUM NUANCE + DIGI VERZE ZDARMA
  • obrázek magazínu ROČNÍ PŘEDPLATNÉ MARIANNE + SÉRUM NUANCE + DIGI VERZE ZDARMA
  • Předplatit