Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Životní styl

Pozitivita je fajn, ale když je jí příliš, může se stát toxickou

Info ikona
smajlík

Je samozřejmě v pořádku, když má člověk pozitivní pohled na svět a nevnímá každou nepříjemnost hned jako tragédii. Ale jsou i takové případy, kdy lidé přesvědčují sebe i ostatní, že je vše v pořádku, i když to tak není. A to může vést k potlačení svých skutečných pocitů, což si pak nese svou daň.

Tereza Čaladi | 6. 10. 2023

Jen si to představte. Máte úplně na nic den v práci, kdy jste se pohádali se šéfem i kolegyní. Nebo se s vámi zrovna rozešel váš dlouholetý partner. Jste smutní, naštvaní a potřebujete vypustit páru. A v tom za vámi přijde váš kamarád s tím, že „štěstí je volba“. Čímž naznačuje, že když pociťujete negativní emoce, je to vaše vlastní chyba, že jste si nevybrali být šťastní. V tu chvíli nejspíš máte chuť ho poslat někam. Není to o tom, že byste byli pořád naštvaní a mrzutí, ale zrovna dneska máte blbej den a jednoduše se nechcete tvářit, že je všechno v pohodě.

Zatímco optimismus a pozitivní myšlení přináší výhody, zejména pro vaše duševní zdraví, toxická pozitivita odmítá všechny obtížné emoce ve prospěch veselé a často falešně pozitivní fasády. Problém je v tom, že život není vždy pozitivní. Všichni máme bolestivé emoce a zkušenosti. Tyto emoce, i když jsou často nepříjemné, je třeba procítit a zacházet s nimi otevřeně a upřímně, abychom dosáhli přijetí a většího psychického zdraví, jak vyplývá ze studie z roku 2018 zaměřené na toto téma.

 

Známky toxické pozitivity

 • Často skrýváte své skutečné pocity za citáty, které se zdají být společensky přijatelné.

 • Minimalizujete pocity druhých lidí, protože vám jsou nepříjemné.

 • Odsuzujete ostatní lidi, když nemají pozitivní přístup.

 • Cítíte vinu, když se cítíte smutní, naštvaní nebo zklamaní.

 • Skrýváte nebo maskujete to, jak se skutečně cítíte.

Mohlo by se vám líbit

Z jakých konkrétních důvodů je přílišná pozitiva škodlivá?

 • Potlačuje autentické emoce. Toxická pozitivita vede k vyhýbání se emocionálním situacím, které způsobují nepříjemné pocity. Tedy když cítíte obtížné emoce, ignorujete je, odmítáte čpopíráte. Je to vlastně jako jistá forma gaslightingu vůči vašim emocím. A ten není nikdy dobrý.

 • Podporuje faleš. Neříkáme, že by lidé měli vždy z ostra říkat, co si myslí, ale zároveň by se neměli přetvařovat. V takovém případě v nich navíc bublá to, co je štve a jednou to vyjde na povrch.

 • Zabraňuje růstu. Tím, že toxická pozitivita vede k vyhýbání se emocím, které mohou být bolestivé, upírá schopnost čelit náročným pocitům, které mohou nakonec vést k růstu a hlubšímu vhledu. Potom tedy může být ještě těžší negativní emoce zvládat. Například když přijde nějaká velká ztráta.

Jak se s toxickou pozitivitou vyrovnat?

Není důvod se cítit provinile, pokud chcete mít optimistický pohled na svět. Vše je ale nutné dělat s mírou. Výše zmíněné potlačování emocí a podpora faleše může vést k vnitřním stresůmpsychickým problémům, jako je například úzkost. Následující tipy by vám ale mohly pomoci najít správnou míru pozitivity ve vašem životě:

 • Vypěstujte si postoj, že „je v pořádku nebýt v pořádku“. Místo toho, abyste měli názor, že mít negativní pocity je špatné, přijměte, že není reálné, aby vše bylo neustále úžasné. Připomeňte si, že i pokud se necítíte dobře, je to naprosto přijatelné.

 • Zvládejte své negativní emoce, ale nepopírejte je. Negativní emoce mohou způsobit stres, pokud nejsou pod kontrolou. Mohou však také poskytnout důležité informace, které mohou vést k prospěšným změnám ve vašem životě. Naučte se je dát do slov a pracovat s nimi.

 • Zaměřte se na naslouchání druhým a projevování podpory. Když někdo vyjádří obtížnou emoci, nezastavujte ho toxickou pozitivitou. Místo toho jim dejte vědět, že to, co cítí, je normální a vy jste tam, abyste naslouchali.

Mohlo by se vám líbit
Zdroj článku