Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Zdraví

Jednoduché způsoby, které vám pomohou zmírnit dlouhodobý stres

Život ve 21. století sice přináší mnoho radosti, avšak jeho nedílnou součástí je i stres. Někdy je ho méně, jindy se ho nakupí poměrně hodně. A jak s takovým stresem alespoň zčásti bojovat?

Stres se bohužel stal součástí našeho života, a jenom těžko se s ním dokážeme nadobro rozloučit. Rozhodně to ale neznamená, že bychom měli se složenýma rukama sedět a čekat, až nás stres nadobro dostane do úzkých. Vyzkoušejte šest jednoduchých kroků, díky kterým můžete alespoň částečně stres paralyzovat. Jste připraveni na boj?

Naučte se říkat ne!

Jednoduché slovíčko, které není jednoduché vyřknout! Přesně takové je „ne“! Chápeme, že odmítnout úkol, zadání nebo třeba prosbu, může být samo o sobě stresující. Pokud ale kouzelné slůvko „ne“ řeknete, uleví se vám. Člověk se nedokáže rozkrájet, a tak je nanejvýš důležité, abyste dokázali odhadnout své síly a v případě minimální kapacity určitý úkol odmítli. Uvidíte, že žít se slovem „ne“ je lepší, než jste si na první pohled mysleli.

Nákupy na celý týden

Možná vám tento bod přijde jako maličkost, ale věřte, že i tato drobnost se může výrazně promítnout na vaší náladě. Určitě jste se sami setkali s tím, že mezi drobné stresové momenty patří chvíle, kdy si uvědomíte, že nevíte, co večer uvaříte. A když už konečně recept vymyslíte, zjistíte, že vaše lednice zeje prázdnotou. Takový pocit je opravdu nepříjemný, avšak můžete mu předejít tím, že v neděli uděláte velký nákup na celý následující týden. V ideálním případě by nákup měl být plný zdravých potravin, které samy o sobě příznivě působí na naši psychiku. 

Mohlo by se vám líbit

Jak bojovat s úzkostí a stresem? Slovinci vsází na včelí terapii

Co uděláte, když se cítíte pod psa? Možná jdete na procházku, možná si nalijete skleničku vína nebo vyrazíte na hodinu jógy. Pokud byste ale žili ve Slovinsku, pravděpodobně by vaše kroky směřovaly do včelína.
marianne.cz

Odpojte se od technologií

Kolik času trávíte ve svém volném času na mobilu? Whatsapp, Messenger, Instagram nebo Facebook rozhodně patří k mobilním aplikacím, které nás i během volného odpoledne vytrhávají z offline světa. Asi nemusíme dlouze opakovat, že se takové vytrhnutí nepodepisuje na našem duševním zdraví tím nejlepším možným způsobem. Naučte se tedy po příchodu z práce omezit svůj čas na chytrém mobilu, potažmo notebooku. Tento čas raději věnujte svým koníčkům nebo třeba partnerovi a dětem. Uvidíte, že společné chvíle s nejbližšími jsou tím nejlepším antidepresivem.

Daleko od zpráv

Známe to všichni. Tragické zprávy nebo sugestivní titulky rozhodně na náladě nepřidávají. Obzvláště, pokud jsme sami ve stresu a nezažíváme nejlepší období. V takový moment nezbývá nic jiného, než se na chvíli od dění ve světě odstřihnout, a zprávy příliš nesledovat. Samozřejmě není možné, aby se člověk před špatnými zprávami naprosto schoval, ale i jejich menší denní příděl může pozitivně ovlivnit lidskou náladu.

Info ikona
Odpočinek

Čas sám pro sebe

Co vám dělá největší radost? Masáž? Odpolední káva s kamarádkou? Čtení knížky? Ať to či ono, rozhodně si na danou aktivitu najděte čas a věnujte se jí. Obzvláště během stresujícího období je důležité, abyste se sami sobě věnovali, a tak trošku se rozmazlovali. 

Zapracujte na své večerní rutině

Spánek hraje klíčovou roli v našem životě, a tak je nanejvýš důležité, abyste na něj nezapomínali a v ideálním případě naspali alespoň sedm hodin. Zkuste se zaměřit na svou večerní rutinu. Běžte se dříve umýt, dejte si lehkou večeři a namísto večerního surfování po internetu si přečtěte pár stránek nové knihy. Čím dříve si půjdete lehnout, tím lépe pro vás.

Mohlo by se vám líbit

Zaměřeno na dech aneb Dýchací technikou proti stresu

Objevte kouzlo krabicového dýchání.
marianne.cz
Zdroj článku

Související články

Zdraví
Ráno bez kocoviny: Praktické tipy, jak zvládnout letní grilovačky a oslavy ve zdraví a bez bolesti hlavy

Ráno bez kocoviny: Praktické tipy, jak zvládnout letní grilovačky a oslavy ve zdraví a bez bolesti hlavy

Zdraví
Jak na zdravé stravování v létě? Vsaďte na sezónní potraviny a pitný režim, radí nutriční terapeutka Karolína Beranová

Jak na zdravé stravování v létě? Vsaďte na sezónní potraviny a pitný režim, radí nutriční terapeutka Karolína Beranová

Zdraví
Trenér Milan Konopásek radí: Jak správně sportovat v horkých letních dnech

Trenér Milan Konopásek radí: Jak správně sportovat v horkých letních dnech

Zdraví
Mindfulness jako cesta k plnému soustředění a vnímání: Stačí jej trénovat pár minut denně

Mindfulness jako cesta k plnému soustředění a vnímání: Stačí jej trénovat pár minut denně