Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Životní styl

Práce budoucnosti: Jaké profese s umělou inteligencí zaniknou a jaké vzniknou?

Info ikona
Žena pracující s AI

S nástupem internetu se výrazně proměnil pracovní trh a v současnosti se děje díky umělé inteligenci něco podobného. Jen se možná bude jednat ještě o větší změny.

Tereza Čaladi | 26. 07. 2023

Umělá inteligence, známá také pod zkratkou AI, dokáže po zadání jednoduché textové zprávy využít algoritmy ke generování originálního textu, obrázků, softwarového kódu, vzorců Excelu a dokonce i hudby. Generativní aplikace umělé inteligence, jako je ChatGPT, byly totiž „vycvičeny“ na obrovské množství dat a dokážou vytvořit obsah v lidské kvalitě během několika sekund. To spoustu lidí vede k obavám, zda jejich práci nezačne vykonávat AI a oni o ni nepřijdou.

Aby lidé věděli, na čem jsou, byl letos v březnu realizovaný průzkum na toto téma. Podle něj by na trhu práce v USA a Evropě mohlo být umělou inteligencí ohroženo až dvě třetiny všech pracovních míst – neboli 300 milionů pracovních míst.

6 profesí, které jsou v ohrožení

Podle průzkumu budou AI ovlivněny zejména pozice, které vyžadují opakované zadávání dat a práce, které zahrnují matematické dovednosti. Martin Ford, autor knihy Rule of the Robots: How Artificial Intelligence Will Transform Everything, tvrdí, že je zde zásadní položit si následující otázku: Máte takovou práci, kde by jiná osoba mohla studovat záznamy o všem, co jste dělali, a přijít na to, jak dělat svou práci? Pokud je odpověď ano, pak bude vaše práce náchylná k nahrazení. Server Howstuffworks na základě těchto údajů sepsal s pomocí Forda a dalšího odborníka na umělou inteligenci – Toma Davenpora, profesora IT a managementu na Babson College v Massachusetts a autora několika knih o umělé inteligenci na pracovišti – seznam profesí, kterých se může zásah AI do této míry týkat. Těmi jsou:

1. Tvůrci určitého typu psaného obsahu

V ohrožení je odvětví marketingu produktů a služeb, do nějž spadají webové články či příspěvky na sociálních sítích. Tento typ cíleného obsahu je totiž přesně to, co má generativní umělá inteligence umět vytvářet. Již existují výkonné aplikace jako Jasper – AI, která dokáže svižně vytvářet marketingové články, personalizované e-maily a včasné příspěvky na Twitteru pouhým stisknutím tlačítka.

Vedle toho jsou v ohrožení i určité druhy žurnalistiky, které jsou již nyní nahrazovány. Zejména sportovní zpravodajství se snadno automatizuje. Totéž platí pro některé typy finanční žurnalistiky, jako jsou čtvrtletní oznámení o výdělcích a další obchodní údaje.

2. Grafici

Pokud si myslíte, že veškerá kreativní a umělecká práce je imunní vůči automatizaci, ještě jste se nesetkali například s DALL-E 2 od OpenAI, mozky ChatGPT. DALL-E 2 generuje obrázky stejným způsobem jako ChatGPT generuje text. Zadejte výzvu – například „ukažte, jak by dnes vypadala princezna Diana“ – a DALL-E 2, či jiná AI s tímto zaměřením, vám během chvíle ukáže desítky různých obrázků. Výsledky jsou podle jednoho profesionálního grafika „šílené“ (v dobrém/děsivém smyslu).

Mohlo by se vám líbit

3. Analytici dat

V našem digitálním světě se společnosti a organizace topí v datech: prodejní čísla, demografická data, klimatické modely...co si jen vzpomenete. Úkolem datových analytiků je prosít všechna tato data, identifikovat skryté trendy a předložit praktická doporučení. A i zde AI zasáhne.

4. Programátoři a kódéři

Většina odborníků se shoduje, že generativní umělá inteligence bude pro vývojáře softwaru přínosem. S nástroji AI, jako je Copilot, programátoři nemusí pracně kódovat řádek po řádku od začátku. Stačí zadat výzvu a algoritmus může generovat vysoce kvalitní kód v několika kódovacích jazycích. Podle studie od Microsoftu a MIT byli vývojáři softwaru, kteří používali Copilot, schopni napsat program o 56 % rychleji než tradiční kodéry. V technologickém průmyslu se ale tudíž kodéři oprávněně obávají, že programování na základní úrovni bude nahrazeno AI.

5. Právníci

Kromě toho bude mít podle Martina Forda AI i velký dopad na právní sektor, kde se bude týkat zejména koncipientů. AI totiž dokáže snadno zjistit, které dokumenty jsou pro případ relevantní. Zároveň se zabývá generováním smluv a analýzou smluv.

6. Radiologové a lékařští diagnostici

AI již pronikla i do zdravotnictví. Chytré stroje s algoritmy už jsou opravdu dobré v identifikaci patologií na rentgenových snímcích, MRI skenech a dalších lékařských zobrazeních. Podle lékařské studie z roku 2019 AI radiologové překonali lidské lékaře v identifikaci rakoviny na lékařských snímcích, zachytili o 5 % více rakoviny a snížili falešně pozitivní výsledky o 11 %.

Není potřeba panikařit

Pokud se to týká vaší práce, může to působit děsivě. Ale ve skutečnosti ne zase do takové míry. Tyto pozice budou totiž z části nahrazeny umělou inteligencí, ale ve většině případech to povede spíše k tomu, že dotyční budou více pracovat s umělou inteligencí. Tedy že s její pomocí bude jejich práce zefektivněna. A vedle toho vzniknou nové pozice – například na kontrolu toho, zda se AI nemýlí.Obecně nástroje umělé inteligence pohltí okraje úloh a zautomatizují určité úkoly. A i když jsou tyto úkoly plně převzaty, stále je potřeba člověka ve smyčce,“ říká Tom Davenport. Dojde tak k úbytku lidí na těchto pracovních pozicích. Ale zároveň pro ně vzniknou nové příležitosti.

Kromě toho vzniknou nové profese. „Jedná se hlavně o profese, které vyžadují odborné znalosti a dovednosti, zejména v oblastech, jako je vývoj a programování robotů a umělé inteligence. V příštích letech rapidně stoupne poptávka po zaměstnancích, jako jsou specializovaní analytici dat, vývojáři a programátoři umělé inteligence, odborníci na kybernetickou bezpečnost, manažeři projektů umělé inteligence, konzultanti a lektoři pro umělou inteligenci a podobně,“ vysvětluje Marcela Vyskoková, marketingová manažerka personální agentury Advantage Consulting.

Mohlo by se vám líbit
Zdroj článku