Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Životní styl

Práce budoucnosti: Jaké profese s umělou inteligencí zaniknou a jaké vzniknou?

S nástupem internetu se výrazně proměnil pracovní trh a v současnosti se děje díky umělé inteligenci něco podobného. Jen se možná bude jednat ještě o větší změny.

Tereza Čaladi | 26. 07. 2023

Umělá inteligence, známá také pod zkratkou AI, dokáže po zadání jednoduché textové zprávy využít algoritmy ke generování originálního textu, obrázků, softwarového kódu, vzorců Excelu a dokonce i hudby. Generativní aplikace umělé inteligence, jako je ChatGPT, byly totiž „vycvičeny“ na obrovské množství dat a dokážou vytvořit obsah v lidské kvalitě během několika sekund. To spoustu lidí vede k obavám, zda jejich práci nezačne vykonávat AI a oni o ni nepřijdou.

Aby lidé věděli, na čem jsou, byl letos v březnu realizovaný průzkum na toto téma. Podle něj by na trhu práce v USA a Evropě mohlo být umělou inteligencí ohroženo až dvě třetiny všech pracovních míst – neboli 300 milionů pracovních míst.

6 profesí, které jsou v ohrožení

Podle průzkumu budou AI ovlivněny zejména pozice, které vyžadují opakované zadávání dat a práce, které zahrnují matematické dovednosti. Martin Ford, autor knihy Rule of the Robots: How Artificial Intelligence Will Transform Everything, tvrdí, že je zde zásadní položit si následující otázku: Máte takovou práci, kde by jiná osoba mohla studovat záznamy o všem, co jste dělali, a přijít na to, jak dělat svou práci? Pokud je odpověď ano, pak bude vaše práce náchylná k nahrazení. Server Howstuffworks na základě těchto údajů sepsal s pomocí Forda a dalšího odborníka na umělou inteligenci – Toma Davenpora, profesora IT a managementu na Babson College v Massachusetts a autora několika knih o umělé inteligenci na pracovišti – seznam profesí, kterých se může zásah AI do této míry týkat. Těmi jsou:

1. Tvůrci určitého typu psaného obsahu

V ohrožení je odvětví marketingu produktů a služeb, do nějž spadají webové články či příspěvky na sociálních sítích. Tento typ cíleného obsahu je totiž přesně to, co má generativní umělá inteligence umět vytvářet. Již existují výkonné aplikace jako Jasper – AI, která dokáže svižně vytvářet marketingové články, personalizované e-maily a včasné příspěvky na Twitteru pouhým stisknutím tlačítka.

Vedle toho jsou v ohrožení i určité druhy žurnalistiky, které jsou již nyní nahrazovány. Zejména sportovní zpravodajství se snadno automatizuje. Totéž platí pro některé typy finanční žurnalistiky, jako jsou čtvrtletní oznámení o výdělcích a další obchodní údaje.

2. Grafici

Pokud si myslíte, že veškerá kreativní a umělecká práce je imunní vůči automatizaci, ještě jste se nesetkali například s DALL-E 2 od OpenAI, mozky ChatGPT. DALL-E 2 generuje obrázky stejným způsobem jako ChatGPT generuje text. Zadejte výzvu – například „ukažte, jak by dnes vypadala princezna Diana“ – a DALL-E 2, či jiná AI s tímto zaměřením, vám během chvíle ukáže desítky různých obrázků. Výsledky jsou podle jednoho profesionálního grafika „šílené“ (v dobrém/děsivém smyslu).

Mohlo by se vám líbit

Jak by vypadaly děti Jennifer Aniston a Brada Pitta nebo Justina Biebera a Seleny Gomez?

Přemýšleli jste někdy nad tím, jak by vypadaly děti Jennifer Aniston a Brada Pitta? Nebo Roberta Pattisona a Kristen Stewart? Své šedé buňky mozkové už nemusíte dlouze namáhat, umělá inteligence vám totiž přináší odpověď.
marianne.cz

3. Analytici dat

V našem digitálním světě se společnosti a organizace topí v datech: prodejní čísla, demografická data, klimatické modely...co si jen vzpomenete. Úkolem datových analytiků je prosít všechna tato data, identifikovat skryté trendy a předložit praktická doporučení. A i zde AI zasáhne.

4. Programátoři a kódéři

Většina odborníků se shoduje, že generativní umělá inteligence bude pro vývojáře softwaru přínosem. S nástroji AI, jako je Copilot, programátoři nemusí pracně kódovat řádek po řádku od začátku. Stačí zadat výzvu a algoritmus může generovat vysoce kvalitní kód v několika kódovacích jazycích. Podle studie od Microsoftu a MIT byli vývojáři softwaru, kteří používali Copilot, schopni napsat program o 56 % rychleji než tradiční kodéry. V technologickém průmyslu se ale tudíž kodéři oprávněně obávají, že programování na základní úrovni bude nahrazeno AI.

5. Právníci

Kromě toho bude mít podle Martina Forda AI i velký dopad na právní sektor, kde se bude týkat zejména koncipientů. AI totiž dokáže snadno zjistit, které dokumenty jsou pro případ relevantní. Zároveň se zabývá generováním smluv a analýzou smluv.

6. Radiologové a lékařští diagnostici

AI již pronikla i do zdravotnictví. Chytré stroje s algoritmy už jsou opravdu dobré v identifikaci patologií na rentgenových snímcích, MRI skenech a dalších lékařských zobrazeních. Podle lékařské studie z roku 2019 AI radiologové překonali lidské lékaře v identifikaci rakoviny na lékařských snímcích, zachytili o 5 % více rakoviny a snížili falešně pozitivní výsledky o 11 %.

Není potřeba panikařit

Pokud se to týká vaší práce, může to působit děsivě. Ale ve skutečnosti ne zase do takové míry. Tyto pozice budou totiž z části nahrazeny umělou inteligencí, ale ve většině případech to povede spíše k tomu, že dotyční budou více pracovat s umělou inteligencí. Tedy že s její pomocí bude jejich práce zefektivněna. A vedle toho vzniknou nové pozice – například na kontrolu toho, zda se AI nemýlí.Obecně nástroje umělé inteligence pohltí okraje úloh a zautomatizují určité úkoly. A i když jsou tyto úkoly plně převzaty, stále je potřeba člověka ve smyčce,“ říká Tom Davenport. Dojde tak k úbytku lidí na těchto pracovních pozicích. Ale zároveň pro ně vzniknou nové příležitosti.

Kromě toho vzniknou nové profese. „Jedná se hlavně o profese, které vyžadují odborné znalosti a dovednosti, zejména v oblastech, jako je vývoj a programování robotů a umělé inteligence. V příštích letech rapidně stoupne poptávka po zaměstnancích, jako jsou specializovaní analytici dat, vývojáři a programátoři umělé inteligence, odborníci na kybernetickou bezpečnost, manažeři projektů umělé inteligence, konzultanti a lektoři pro umělou inteligenci a podobně,“ vysvětluje Marcela Vyskoková, marketingová manažerka personální agentury Advantage Consulting.

Mohlo by se vám líbit

Koupili byste si nábytek, který by podle umělé inteligence navrhl Leonardo da Vinci, Gogh nebo Picasso?

To, že světoví malíři občas zabrousí i mezi užitý design a navrhnou nějaký praktický kousek, není zcela ojedinělé. Jak by ale mohl vypadat nábytek z pera těch nejslavnějších světových malířů? Hlasujte o ten NEJ!
marianne.cz
Zdroj článku

Související články

Životní styl

<span>Temná strana optimismu: Proč se vždy nevyplácí myslet pozitivně?</span>

Temná strana optimismu: Proč se vždy nevyplácí myslet pozitivně?

Životní styl

<span>Přátelstvím ku zdraví aneb Proč je dobré mít v práci nejlepší kamarádku?</span>

Přátelstvím ku zdraví aneb Proč je dobré mít v práci nejlepší kamarádku?

Životní styl

<span>Omlouváte se až přespříliš? Naučte se, jak to změnit, jinak se budete trápit celý život</span>

Omlouváte se až přespříliš? Naučte se, jak to změnit, jinak se budete trápit celý život

Životní styl

<span>Vztahy mladých: Jak se seznamuje generace Z a co ve vztazích hledá?</span>

Vztahy mladých: Jak se seznamuje generace Z a co ve vztazích hledá?