Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Zdraví

Většina Čechů nedbá na prevenci. Vznikla aplikace, která to chce změnit

Mnoho lidí považuje chození na preventivní lékařské prohlídky za zbytečné, a potom na to těžce doplácí. Aplikace Preventivka, kterou založila organizace Loono, chce prohlídky více normalizovat a zároveň poskytnout kvalitní a ověřené informace o zdraví.

Tereza Čaladi | 6. 11. 2022

Cítíte se zdraví jako řípa, a tak nemáte potřebu chodit pravidelně k doktorům „jen tak“ na prohlídku. Jednoho dne si ale na prsu nahmatáte bulku a na kontrolu vyrazíte. Je už ovšem příliš pozdě. Nádor je již v pokročilém stádiu. Působí to na vás nezodpovědně? Jedná se o realitu většiny našeho národa.

75 % Čechů totiž nenavštěvuje pravidelně svého praktického lékaře. Přitom 26 % úmrtí je způsobeno zanedbáním preventivní kontroly. Někteří mají dokonce i desetiletý prázdný prostor, než přejdou od dětského lékaře k tomu pro dospělé. Toho si totiž mnohdy hledají, až když potřebují první papír do práce.

Preventivní kontroly tak skutečně mohou zachraňovat životy, což dokazuje příběh zpěvačky a herečky Anny Julie Slováčkové, která je zároveň ambasadorkou nového projektu organizace Loono. „Díky prevenci se u mě podařilo včas zjistit, že mám zhoubný nádor v pravém prsu. Tím, že jsem si ho nahmatala sama a včas, jsme se dokázali vyhnout daleko horším scénářům,“ říká.

Podobný příběh má i Kateřina Šédová (dříve Vacková), která se ve dvaadvaceti letech dozvěděla, že trpí rakovinou vaječníků. Na nemoc se přišlo v samém počátku a vše dobře dopadlo. Tato zkušenost ovšem vedla tehdejší studentku medicíny v roce 2014 k založení neziskové organizace Loono. Ta se zprvu věnovala pouze prevenci rakoviny prsu a varlat. S kampaní Sahám si na ně každý měsíc – #prsakoule tak vyškolení medici učili zájemce, jak na samovyšetření. Později však organizace začala svou oblast zájmu rozšiřovat. Dnes se soustředí také na prevenci kardiovaskulárního onemocnění i reprodukční a duševní zdraví.

Mohlo by se vám líbit

Kouření i nedostatek pohybu! Rizikové faktory, které ovlivňují zdraví srdce

Stres, nedostatek pohybu nebo kouření. To je jenom malý výčet věcí, které neblahým způsobem ovlivňují naše kardiovaskulární zdraví. Co tedy můžeme udělat proto, aby naše srdce bilo ve správném rytmu?
marianne.cz

Letos Loono přichází s mobilní aplikací Preventivka, která má za cíl naučit Čechy chodit na preventivní prohlídky a poskytnout jim komplexní, ověřené a srozumitelné informace o zdraví. „Impulsem pro její založení bylo, že jsme si uvědomili, že máme zkrátka omezenou kapacitu a nemůžeme s našima prsama a koulema (rekvizity používané na workshopech) dojet do všech měst, vesnic a regionů v České republice. To byl jeden z těch důvodů. Druhým bylo, že v roce 2021 proběhla studie zdravotní gramotnosti a ukázalo se, že jenom 60 % Čechů umí správně najít, interpretovat, vyhodnotit a aplikovat informace o zdraví,“ vysvětluje zakladatelka organizace Kateřina Šédová.

Aplikace dokáže uživatelům ukázat, na jaké preventivní prohlídky by měli chodit a pohlídá jejich termíny. Je možné si v ní přidat i své vlastní prohlídky u dalších specialistů (ty si v ní můžete i vyhledat dle své lokality), jako například na alergologii či dentální hygieně. Připomene také samovyšetření prsou, varlat i kůže a naučí správnou techniku. Mimo to poskytne i informace o prevenci závažných nemocí.

Pokud tedy patříte k většině Čechů, kteří nechodí na pravidelné lékařské prohlídky, je aplikace přímo pro vás. Její stažení je dostupné zcela zdarma.

Mohlo by se vám líbit

Rakovina plic ohrožuje i nekuřáky. Příznaky se projevují až v pokročilém stadiu

Počet vykouřených cigaret za celý život byste spočítali na prstech jedné ruky? Nebo dokonce patříte k lidem, kteří kouření nikdy nevyzkoušeli? Ať tak či onak, rozhodně byste měli vědět, že rakovina plic se týká i nekuřáků.
marianne.cz
Zdroj článku

Související články

Zdraví
Výživová koučka Dominika Hostinská o hubnutí: Nepočítejte kalorie, vnímejte své tělo a výsledky se dostaví

Výživová koučka Dominika Hostinská o hubnutí: Nepočítejte kalorie, vnímejte své tělo a výsledky se dostaví

Zdraví
Naučte se zvládat stres, emoce i negativní myšlenky: Vyzkoušejte jednoduchou metodu sofrologie

Naučte se zvládat stres, emoce i negativní myšlenky: Vyzkoušejte jednoduchou metodu sofrologie

Zdraví
Cvičení podle Jennifer Lopez: Nikdy nesportujte jen kvůli postavě a využijte každý den naplno

Cvičení podle Jennifer Lopez: Nikdy nesportujte jen kvůli postavě a využijte každý den naplno

Zdraví
Polykat ráno hrst prášků? Nesmysl. Víme, kdy během dne užívat důležité vitamíny a minerály

Polykat ráno hrst prášků? Nesmysl. Víme, kdy během dne užívat důležité vitamíny a minerály