Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Zdraví

Většina Čechů nedbá na prevenci. Vznikla aplikace, která to chce změnit

Info ikona
Preventivní lékařská prohlídka

Mnoho lidí považuje chození na preventivní lékařské prohlídky za zbytečné, a potom na to těžce doplácí. Aplikace Preventivka, kterou založila organizace Loono, chce prohlídky více normalizovat a zároveň poskytnout kvalitní a ověřené informace o zdraví.

Tereza Čaladi | 6. 11. 2022

Cítíte se zdraví jako řípa, a tak nemáte potřebu chodit pravidelně k doktorům „jen tak“ na prohlídku. Jednoho dne si ale na prsu nahmatáte bulku a na kontrolu vyrazíte. Je už ovšem příliš pozdě. Nádor je již v pokročilém stádiu. Působí to na vás nezodpovědně? Jedná se o realitu většiny našeho národa.

75 % Čechů totiž nenavštěvuje pravidelně svého praktického lékaře. Přitom 26 % úmrtí je způsobeno zanedbáním preventivní kontroly. Někteří mají dokonce i desetiletý prázdný prostor, než přejdou od dětského lékaře k tomu pro dospělé. Toho si totiž mnohdy hledají, až když potřebují první papír do práce.

Preventivní kontroly tak skutečně mohou zachraňovat životy, což dokazuje příběh zpěvačky a herečky Anny Julie Slováčkové, která je zároveň ambasadorkou nového projektu organizace Loono. „Díky prevenci se u mě podařilo včas zjistit, že mám zhoubný nádor v pravém prsu. Tím, že jsem si ho nahmatala sama a včas, jsme se dokázali vyhnout daleko horším scénářům,“ říká.

Podobný příběh má i Kateřina Šédová (dříve Vacková), která se ve dvaadvaceti letech dozvěděla, že trpí rakovinou vaječníků. Na nemoc se přišlo v samém počátku a vše dobře dopadlo. Tato zkušenost ovšem vedla tehdejší studentku medicíny v roce 2014 k založení neziskové organizace Loono. Ta se zprvu věnovala pouze prevenci rakoviny prsu a varlat. S kampaní Sahám si na ně každý měsíc – #prsakoule tak vyškolení medici učili zájemce, jak na samovyšetření. Později však organizace začala svou oblast zájmu rozšiřovat. Dnes se soustředí také na prevenci kardiovaskulárního onemocnění i reprodukční a duševní zdraví.

Mohlo by se vám líbit

Letos Loono přichází s mobilní aplikací Preventivka, která má za cíl naučit Čechy chodit na preventivní prohlídky a poskytnout jim komplexní, ověřené a srozumitelné informace o zdraví. „Impulsem pro její založení bylo, že jsme si uvědomili, že máme zkrátka omezenou kapacitu a nemůžeme s našima prsama a koulema (rekvizity používané na workshopech) dojet do všech měst, vesnic a regionů v České republice. To byl jeden z těch důvodů. Druhým bylo, že v roce 2021 proběhla studie zdravotní gramotnosti a ukázalo se, že jenom 60 % Čechů umí správně najít, interpretovat, vyhodnotit a aplikovat informace o zdraví,“ vysvětluje zakladatelka organizace Kateřina Šédová.

Aplikace dokáže uživatelům ukázat, na jaké preventivní prohlídky by měli chodit a pohlídá jejich termíny. Je možné si v ní přidat i své vlastní prohlídky u dalších specialistů (ty si v ní můžete i vyhledat dle své lokality), jako například na alergologii či dentální hygieně. Připomene také samovyšetření prsou, varlat i kůže a naučí správnou techniku. Mimo to poskytne i informace o prevenci závažných nemocí.

Pokud tedy patříte k většině Čechů, kteří nechodí na pravidelné lékařské prohlídky, je aplikace přímo pro vás. Její stažení je dostupné zcela zdarma.

Mohlo by se vám líbit
Zdroj článku