Přejít k hlavnímu obsahu
Životní styl

Proč vyměnit rychlé otužování za dlouhé plavání ve studené vodě?

Zatímco v našich končinách se oddáváme rychlým ponorům a opěvujeme jméno Wim Hof, v západních zemích podlehli odlišnému trendu. Bleskové otužování totiž vyměnili za dlouhé plavání v ledové vodě, které má údajně blahodárné účinky a vynikající vliv na lidskou psychiku.

Nastavit stopky, sejmout trepky a ponořit se do studené vody. Následně setrvat, udržet úsměv, vyfotit se na sociální sítě a po uplynutí dvou minut rychle vylézt a obléknout se do teplého oblečení. Otužování se v době koronavirové stalo novým hitem, a tak není divu, že se každý chtěl pochlubit „selfíčkem“ z ledového jezera nebo bazénu. Přesto mnoho lidí zapomnělo na hlavní poslání otužování, tedy splynutí těla s přírodou. A právě to se snaží napravit tzv. wild swimming (divoké plavání) ve studené vodě, které si zamilovali především Britové a severské národy. Pokud tedy chcete posouvat své hranice, dopřát tělu adrenalin, a zároveň nepotřebujete ke štěstí tisíc fotek z ledové vody, pak je toto plavání stvořeno přímo pro vás!

Mohlo by se vám líbit

Šťastní jako Finové! Co si vzít od nejšťastnějšího národa na světě?

Nehostinná krajina, zima a brzké stmívání. Pokud hádáte, že v těchto podmínkách nemůže národ přežít, pak jste na omylu. Nejenže Finové přežívají, ale dokonce se dlouhodobě řadí k nejšťastnějším národům na světě. V čem tkví jejich recept na spokojený život? A můžeme si z jejich životního stylu něco odnést?
marianne.cz

Směr divoká příroda

Otužilci i plavci se shodují, že chvíle ve studené vodě jsou k nezaplacení. Chlad střídá příjemný pocit, strach je potlačen euforií a radost z překonané překážky je silnější než následné nepohodlí na souši. Plavci divokou přírodou ale mají v rukávu ještě jedno eso, a tím je dokonalé splynutí s okolní přírodou a naladění se na přítomný okamžik. „Radost z plavání ve studené vodě je obrovská. Pocit uvolnění, svoboda i splynutí s přírodou! Za nejoblíbenější zážitek považuji večerní plavání s ostatními plavci, které se odehrálo za úplňku,“ popisuje triatlonistka Caroline Bramwell.

I když v České republice, na rozdíl od Velké Británie, nemáme moře ani oceán, neznamená to, že se divokého plavání ve studené vodě musíme vzdát. Naopak, vždyť na našem území nalezneme mnoho krásných jezer a rybníků, které lákají k dlouhému plavání a kvalitnímu odpočinku. Nutno dodat, že právě odpočinek je další benefit plavání ve studené vodě. „Rytmický pohyb plavání rozptyluje všechny stresující pocity. Jde vlastně o novou formu meditace. Pokud navíc plavete ve studené vodě, pocítíte na pokožce jemný bodavý pocit, s nímž vaše tělo bojuje. Díky tomu produkuje ještě více endorfinů, které po skončení plavání vyvolají pocit radosti a štěstí,“ říká plavecká trenérka Jane McCormick pro Netdoctor.

Zobrazit příspěvek na Instagramu

Šest tipů na plavání ve studené vodě podle Outdoor Swimmer:

1. Aklimatizujte se. S klesající teplotou se nezastavujte a pomalu plavte dál.

2. Buďte v bezpečí. Neplavte na místa, která neznáte. Stejně tak je důležité, abyste nikdy neplavali sami.

3. Kvalitní výbava. Možná není stylová, ale rozhodně je funkční! A tak si nezapomeňte vzít plovací čepici, která udrží vaši tělesnou teplotu. Nic nebrání ani tomu, abyste oblékli neoprenové boty, rukavice nebo rovnou celý neoprenový oblek.

4. Žádné potápění. Pokud nejste zvyklí na studenou vodu, nepotápějte se!

5. Poznejte své hranice. V zimních měsících se nevyplácí, když ve vodě strávíte déle než dvě minuty. Naopak s příchodem jara můžete dobu plavání prodlužovat.

6. Pomalu se zahřívejte. Po vyjití z vody si v žádném případě nedopřávejte horkou sprchu. Naopak se zahřívejte pomalu.

Žádné unáhlené ponory

Pokud patříte k lidem, kteří posledních pár měsíců strávili otužováním, pak nic nebrání tomu, abyste se tempo po tempu vydávali vstříc divokému plavání. Pro otužilce – začátečníky je ale nevhodné, aby ihned skočili do ledového jezera a dvakrát ho obepluli. Naopak, dejte si dostatek času k prozkoumání vlastních reakcí na studenou vodu a začněte tak, že při sprchování otočíte kohoutkem k modré barvě. Postupujte zlehka, poslouchejte své tělo a nic nelamte přes koleno. Inspirovat se můžete čtyřtýdenním „domácím“ otužováním podle Wim Hofa. Tento „ice man“ radí, abyste se v prvním týdnu osprchovali teplou vodou a na posledních třicet vteřin vodu studenou.

Druhý týden si po konci teplé sprchy „naordinujte“ minutu studené vody, ve třetím týdnu si dopřejte minutu a půl studené vody a čtvrtý týden zkuste vydržet dvě minuty studené vody po teplé koupeli. „Na konci čtvrtého týdne se váš kardiovaskulární tonus zoptimalizuje do té míry, že docílíte převahy mysli nad hmotou. Zapudíte chlad a přimějete své tělo nereagovat šokem. To je pouhý začátek toho, jak se vám otevírá mysl,“ píše Wim Hof v knize Ledový muž.

Mohlo by se vám líbit

Posilte svou mysl i imunitu! Ledová metoda, kterou zbožňují lidé po celém světě

Už jste slyšeli o Ledovém muži?
marianne.cz
Marianne je i na sociálních sítích:

Související články

Životní styl
Nádherné vánoční dárky do 500 Kč: Udělejte radost blízkým bez velkého utrácení

Nádherné vánoční dárky do 500 Kč: Udělejte radost blízkým bez velkého utrácení

Životní styl
Tak šel čas s královnou Alžbětou II.: Fotografie z jejího života, které jste nejspíš neviděla

Tak šel čas s královnou Alžbětou II.: Fotografie z jejího života, které jste nejspíš neviděla

Životní styl
Co dát k Vánocům kamarádce, která má všechno? Tipy na dostupné dárky, které potěší i ty nejnáročnější

Co dát k Vánocům kamarádce, která má všechno? Tipy na dostupné dárky, které potěší i ty nejnáročnější

Životní styl
Nejsme líné, jen nechceme obětovat život práci: Co nás fenomén lazy girl jobs učí o kariéře

Nejsme líné, jen nechceme obětovat život práci: Co nás fenomén lazy girl jobs učí o kariéře

×
  • Marianne
  • 1 099 Kč
  • ROČNÍ PŘEDPLATNÉ MARIANNE + ULTRAZVUKOVÁ ŠPACHTLE ETA + DIGI VERZE ZDARMA
  • obrázek magazínu ROČNÍ PŘEDPLATNÉ MARIANNE + ULTRAZVUKOVÁ ŠPACHTLE ETA + DIGI VERZE ZDARMA
  • Předplatit