Přejít k hlavnímu obsahu
Životní styl

Celorepublikový výpadek proudu i přírodní pohromy: Jak se připravit na krizové situace? Prvních 72 hodin je klíčových

Ať už šlo o pandemii covidu-19, nedávné výpadky elektřiny ve Španělsku a na jihu Francie nebo o válečnou zónu – ve všech případech se jedná o krizové situace. A právě v těch většina z nás netuší, jak se zachovat. Jakmile k něčemu takovému dojde, prvních 72 hodin je klíčových. Pojďme se tedy společně podívat na to, co není radno podcenit.

Přidejte si Marianne do oblíbených na Google zprávách
Aneta Akgül | 9. 06. 2025

Víme, jak se chovat v krizových situacích?

Představte si situaci, že svět, který známe, jednoduše přestane fungovat. Ať už kvůli přírodním katastrofám, pandemii nebo globálním výpadkům elektřiny a služeb. Bohužel žijeme v době, kdy ke krizovým situacím mnohdy vedou i válečné důvody. Jistoty, které známe, jsou v tu chvíli pryč. V takových momentech se státní složky České republiky řídí podle krizového zákona a zasahují hlavní aktéři – vláda, ministerstva a krizové štáby. Častokrát se ale můžeme dostat i do situací, kdy my sami jakožto jednotlivci, jednoduše nevíme, co dělat. Schválně se zamyslete i vy – věděli byste, jak se chovat?

Mohlo by se vám líbit

Tohle není sci-fi: Podivný chobot visící z nebe může být předzvěstí katastrofy

Znáte ten zvláštní pocit, kdy se obloha zatáhne, vzduch se najednou nepřirozeně ztiší a všude kolem je napětí, jako by sama příroda zadržela dech? Zní jako zápletka filmu, ale děje se to i u nás. Pokud žijete na venkově, nejspíš už jste to někdy zažili. A možná jste tehdy zahlédli něco, co vypadalo jako šlahoun visící z mraku. Zjistěte, co přesně je tromba a kdy se máte začít bát.
marianne.cz

Podle výroční zprávy Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) není Česká republika na krizové situace dostatečně připravená. V rámci průzkumu, který čítal téměř 47 tisíc respondentů, si zhruba 87 % nevědělo v mimořádné situaci rady. Klíčovou roli v tomto případě hraje prvních 72 hodin, tedy tři dny, během kterých jde o bezpečí, zdraví a především o schopnost zvládnout další vývoj událostí.

Jak se připravit na krizovou situaci?

Žijeme v době internetové – to znamená, že by v takovém případě většina z nás hledala informace právě tam. Jakmile bychom se ale do něčeho takového pustili, pravděpodobně bychom narazili na zdlouhavé plány, příručky a dokumenty, na jejichž detailní čtení v takových situacích není čas. Osvěta, praktické a především stručné návody zde zkrátka chybí. A právě to se snaží změnit Corty.info, nový český neziskový projekt, za nímž stojí řada odborníků z praxe. Ti se snaží společnosti předat stručné a jednoduché pokyny a informace, jak se v krizové situaci zachovat.

Zobrazit příspěvek na Instagramu

Odolnost jako klíčový pilíř

Jakmile se ocitneme v krizové situaci jakéhokoli rázu, není důležitá jen fyzická, ale také psychická odolnost. Právě schopnost zůstat v klidu a nepanikařit může rozhodnout o tom, jak člověk zvládne první krizové hodiny bez dostatku informací a jistot. „Když vás přepadne panika, ztrácíte schopnost racionálně uvažovat. V hlavě je chaos a přestáváte být schopni rozhodovat se efektivně,“ upozorňuje vyjednavačka Policie ČR Hana Kvasničková. Tato odolnost není jen o vás, ale především i o vašich dětech. U těch je důležité nastavit jednoduchá pravidla, která jim dávají pocit jistoty. „Vysvětlete jim situaci přiměřeně věku a řekněte, že máte plán. Děti si vaši jistotu přebírají. Vědomí, že má rodina plán a role, výrazně snižuje jejich úzkost,“ dodává Kvasničková.

Mohlo by se vám líbit

Finanční stres a strach z budoucnosti: Jak si udržet duševní zdraví v době ekonomické nejistoty

Když se ohlédneme za posledními lety, uvědomíme si, kolik ekonomicky náročných výkyvů jsme zažili. Ať už šlo o pandemii covidu, válku na Ukrajině, zdražení pohonných hmot a energií či aktuální situaci v USA – valí se na nás jedna nepříjemná zpráva za druhou a většina z nás má pochopitelný strach o svou budoucnost. Finanční stres a ekonomická nejistota se pro mnohé staly každodenní realitou, což může být pro naši psychiku velmi náročné. Je přirozené cítit úzkost v dobách ekonomických změn a nejistot. Zjistěte, jak takovou situaci zvládnout, aby strach neovládl naši mysl ani život.
marianne.cz

Co mít doma, když se svět zastaví?

Pro všechny případy je dobré mít doma základní výbavu, na kterou se v případě nouze budeme moci spolehnout. Rozhodně sem patří evakuační zavazadlo, tzv. bug–out bag, kde budete mít kopie důležitých dokumentů, čelovku, powerbanku, nouzovou zásobu jídla a pitné vody, lékárničku a náhradní oblečení do deště. Stejně tak je dobré mít doma zásobu trvanlivého jídla, která lze v případě nouze připravit bez použití vody a energie.

Jak již bylo zmíněno, žijeme v době nových médií – to znamená, že internet a telefon tvoří základní výbavu, bez které si mnozí z nás neumí představit běžné fungování. Jak se ale zachováme ve chvíli, kdy vypadne proud, nastane globální výpadek internetu nebo signálu? Pro takové případy je dobré si předem domluvit nouzové body setkání se známými, mít doma papírovou mapu a ideálně i vysílačku nebo rádio na baterky. „V krizích se nevyplácí improvizovat. Kdo je připravený, nepanikaří – a zvládá situaci lépe,“ dodává Amar Ibrahim, specialista na zvládání extrémních situací a instruktor kurzů přežití.

Mohlo by se vám líbit

Bouřky ničí domácnosti v Česku: Zjistěte, zda je váš domov v bezpečí, nebo vám hrozí katastrofa

Obvykle přichází až v letních měsících, letos ale bouřková mračna připlula dřív a někteří na ně jen tak nezapomenou. Je vaše domácnost v bezpečí před bouřkami a víte, jak se během nich chovat, abyste ochránili své obydlí?
marianne.cz
Zdroj článku
Marianne je i na sociálních sítích:
×
  • Marianne
  • 899 Kč
  • ROČNÍ PŘEDPLATNÉ MARIANNE + PÉČE AVENE + DIGI VERZE ZDARMA
  • obrázek magazínu ROČNÍ PŘEDPLATNÉ MARIANNE + PÉČE AVENE + DIGI VERZE ZDARMA
  • Předplatit