Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Životní styl

Skorovztahy a vysvětlení, proč se lidé v dnešní době tolik bojí závazků

Dnes se už netrhají kvítka s otázkou, „má mě rád/a, nemá mě rád/a“, lidé se spíše ptají, „chci se vázat, nechci se vázat“. Může vám to znít neuvěřitelně, ale pro mnoho nezadaných je toto realita. Najdou někoho, s kým si sedí, ale jakmile se zdá, že se to přehoupne v něco vážnějšího, mají oni, nebo ten druhý, tendence utéct. Je to ale vážně tím, že dotyčný nebyl „ten pravý“?

Tereza Čaladi | 5. 04. 2023

Single mileniálové, ale i příslušníci starší a mladší generace, v posledních letech zaznamenávají v randícím světě takový trend. Říká se mu nezávazný vztah, skorovztah či situationship. Ten představuje to, že se spolu lidé vídají – intimně i normálně – bez toho, aniž by tyto schůzky a celý vývoj nazývali vztahem. Jeho frekventovaný výskyt potvrzuje psychoterapeutka a socioložka zabývající se vztahy Markéta Šetinová na svých stránkách.

Chvilkově to může být docela zábava a je zcela pochopitelné, že člověk má období, například po rozchodu, kdy se na žádný další vážný vztah necítí. Pokud najde protějšek ve stejné situaci, je nezávazný vztah nejspíš dočasně velice dobrým řešením. Ale co když už má pocit, že je připravený na vážný vztah, jenomže okolnosti tak nějak neustále sklouzávají právě k tomu nezávaznému? To není žádná extrémní úvaha, ale skutečnost mnoha single lidí. Jednoduše se jim stává, že konečně narazí na někoho, s kým by to mohlo fungovat, předem si vyjasní, že vztah je to, co teď hledají, ale když na to dojde, jeden, nebo druhý vycouve. Přitom toho mají mnoho společného, rozumí si a nějaká chemie tam také je. Tak proč to nevychází? Není to nutně tím, že měl dotyčný od začátku jiné záměry. Je to snad tím, že to není „ten pravý“? Možná. Jistou roli zde ale může hrát i strach ze závazků.

Mohlo by se vám líbit

Jak se vyhnout nezávaznému vztahu, pokud hledáte něco vážného

Nalezení někoho, kdo je ve vašem věku, s kým si rozumíte a kdo chce regulérní vztah, je v 21. století docela oříšek. Objevuje se tu totiž velká nástraha v podobě takzvaného situationshipu, v němž lidé dělají vše, jako kdyby byli ve vztahu, ale oficiálně ve vztahu nejsou. Dá se tomu ovšem předejít.
marianne.cz

Kde obavy ze závazků mohou vzniknout

Existuje široká škála příčin pro to, proč lidé nechtějí vstupovat do vážných vztahů. Od rodinné historie přes traumata z minulosti až po vyloženě fobii z formálního dlouhodobého vztahu nebo manželství (vážně existuje, nazývá se gamofobie). Zde jsou ty o něco běžnější, které se protínají v různých článcích s odůvodněními na internetu i s těmi z vyprávění z reálného života nezadaných.

  • Cítíte se zranitelní

Pokud jste měli v minulosti toxický vztah, je velice pravděpodobné, že se nyní bojíte, že do něj spadnete znovu. Že se opět necháte ošálit a přehlédnete veškeré červené vlajky a budete zase tam, kde jste byli. A představa, že si opět stejně ublížíte, vás ničí. Když se ale člověk bude příliš bát, může svůj život promarnit v jistotách. Zde je lepší věřit sobě a tomu, že už jste se poučili a nebudete opakovat své minulé chyby. Člověk musí být opatrný, ale pokud nikdy nebude riskovat to, že si opět ublíží, nejspíš nebude tolik milovat. Bohužel to jde ruku v ruce.

  • Nejste si jisti, jestli je to „to ono“ a neustále hledáte „něco lepšího“

V dnešní době, kdy si člověk může na seznamovacích aplikacích vybírat, kdo je pro něj nejvhodnější, a že je na výběr, může se stát, že z toho důvodu přebere. Bude se totiž bát, že tohle není dost a že tam může přeci ještě narazit na někoho „lepšího“, s kým toho bude mít více společného. Pokud tedy dumáte nad tím, jestli „tam venku“ nemůže být někdo, s kým budete mít lepší shodu, mějte na paměti, že váš protějšek může přemýšlet úplně stejně, ale přesto je tu s vámi. Vybral si vás. Pokud tedy máte pocit, že by to mohlo fungovat, nenechte ho jen tak utéct. Nikdo není dokonalý a vždy se objeví něco, co vám na tom druhém bude vadit.

  • Jste „příliš zaneprázdněni“

Možná máte pocit, že toho teď řešíte více než dost a že nemáte čas na žádné nové závazky. Neustále si říkáte, „až budu mít více času.“ Jistě znáte to klišé, „pokud člověk chce, čas si vždycky najde“. Je to tedy spíše výmluva, jak se vyhnout závazku.

Mohlo by se vám líbit

Kolikrát za život se zamilujete a jak se to liší u mužů a žen

Z romantických filmů téměř vždy vyplývá, že to jsou ženy, kdo touží po lásce a že se zamilovávají daleko snadněji a častěji. Realita je ovšem jiná. Potvrzují to studie.
marianne.cz

Co s tím?

Někdo je se svým single životem maximálně spokojený a nechce svůj status měnit a ne každý vnímá problémy se závazky jako problémy, jelikož ne cílem každého je mít dlouhodobý monogamní vztah. Nicméně pokud to vaším cílem je a máte pocit, že vám v navazování vztahů brání nějaký z výše zmiňovaných bodů, doporučuje stránka Healthline vedle terapie následující způsoby, jak se s tím vypořádat:

  • Promluvte si o tom s tím, s kým by vztah mohl vzniknout. Vysvětlete, co k němu a ke vztahu cítíte, a pokud je to možné, snažte se přesně říct, čeho se bojíte.

  • Cvičte odhodlání. Pokud vy i váš partner chcete, aby váš vztah byl úspěšný, ale jeden, nebo oba z vás, máte strach ze závazků, může pomoci vyzkoušet nejprve malé kroky k závazku jako: držet se za ruce na veřejnosti; promluvit si o věcech, které spolu chcete dělat v jiném ročním období a zjistit, jak se ohledně toho cítíte; naplánovat si společně týden a podobně. Pokud se u vás objeví pocity strachu nebo úzkosti, promluvte si o nich.

  • Hledejte partnera, který respektuje vaše potřeby. Tím je teď možná někdo, kdo bude na vztah ochotný jít pomalu a ne s vámi chtít trávit každý večer.

Strach ze závazků je ošemetné téma. Může k tomu přispět celá řada faktorů a ty se mohou lišit od člověka k člověku. Samozřejmě to může být i tím, že s tímto dotyčným to jednoduše necítíte tolik, jak byste měli. Ale to je už na vašem uvážení a na tom, zda a komu se rozhodnete dát šanci.

Mohlo by se vám líbit

Seznamování single maminek: Jak randit, když máte děti

Randění je poměrně náročná záležitost a ještě o něco náročnější, jste-li matkou dětí. Veškerý volný čas trávíte s nimi. Máte velký závazek. Možná si kladete otázku, zda je vůbec možné najít někoho, kdo tohle všechno unese. Odpovědí je, že ano. Člověk jen musí vědět, jak na to.
marianne.cz
Zdroj článku

Související články

Životní styl

<span>Temná strana optimismu: Proč se vždy nevyplácí myslet pozitivně?</span>

Temná strana optimismu: Proč se vždy nevyplácí myslet pozitivně?

Životní styl

<span>Přátelstvím ku zdraví aneb Proč je dobré mít v práci nejlepší kamarádku?</span>

Přátelstvím ku zdraví aneb Proč je dobré mít v práci nejlepší kamarádku?

Životní styl

<span>Omlouváte se až přespříliš? Naučte se, jak to změnit, jinak se budete trápit celý život</span>

Omlouváte se až přespříliš? Naučte se, jak to změnit, jinak se budete trápit celý život

Životní styl

<span>Vztahy mladých: Jak se seznamuje generace Z a co ve vztazích hledá?</span>

Vztahy mladých: Jak se seznamuje generace Z a co ve vztazích hledá?