Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Životní styl

Žijete jenom o víkendu? Možná si zahráváte se syndromem vyhoření

Info ikona
Víkend

Ruku na srdce, každý z nás se těší na víkend. Pravdou ale zůstává, že ve společnosti najdeme lidi, jejichž život je jenom o přetrpění pracovního týdne a úmorném čekání na páteční odpoledne. Pokud je vám tento scénář povědomý, nepodceňujte svou touhu po víkendu. Možná naznačuje mnohem vážnější problém, který má co do činění se syndromem vyhoření.

Už v neděli večer máte stažený žaludek z představy pondělního rána. Náznak optimismu se ve vašem životě objeví nejdříve ve středu odpoledne, kdy „máte konečně půlku za sebou“. A ve čtvrtek pociťuje motýlky v podbřišku, protože vysněný pátek je za dveřmi. Na první pohled „obyčejná“ touha po víkendu bez pracovních úkolů a nepříjemných aktivit, na pohled druhý nenápadný signál, který značí, že ve vašem životě je něco špatně.

„Může se zdát, že ‚díky bohu za pátek‘ je roztomilé úsloví, které nic neznamená. Pokud ho ale člověk vyslovuje s naprostou vážností, pak tedy světu sděluje, že 80 % jeho života nestojí za nic,“ říká klinický psycholog Ryan Howes a dodává, že rozdělování týdne na „špatné pracovní dny“ a „skvělé víkendové dny“ rozhodně není známkou spokojeného života.

Mohlo by se vám líbit

Proč nemáte rádi pondělí? Za mnohé může pondělní blues

Už během nedělního odpoledne se vám stahuje žaludek? Při popíjení víkendové kávy přemýšlíte, jaké povinnosti vás první den v novém týdnu neminou? A pondělní vstávání vám až nápadně připomíná cestu na popravu? Pokud je vám podobný scénář povědomý, pak pravděpodobně trpíte pondělím blues, špatnou náladou, která pramení „pouze“ z toho, že je pondělí.
marianne.cz

Hledejte radosti i v pracovním týdnu

Je logické, že pokud jsou vaše víkendy přeplněné příjemnými aktivitami, společností blízkých přátel a odpočinkem, pak se jenom stěží vyvarujete pondělnímu blues. Přesto je důležité, abyste na drobné radosti nerezignovali ani během pracovního týdne. „Pokud vás práce vysává, musíte co nejdříve nakrmit svou duši,“ vysvětluje terapeutka Adriana Alejandreová a dodává, že také během pracovního týdne byste se měli obklopovat přáteli a blízkou rodinou.

Zkuste se domluvit s kamarádkou, že každé úterý budete společně chodit na jógu. Nebo se přihlaste do kurzu keramiky po dospělé a navštěvujte ho se svou maminkou. Možností, jak si zpříjemnit pracovní týden, je doopravdy mnoho, a tak záleží jenom na vašich preferencích.

Když se z vytouženého víkendu stane černá díra

Máte práce až nad hlavu? Pak pravděpodobně víte, že víkend nedrží v ruce zázračnou hůlku, díky které byste na nepřeberné množství pracovních povinností zapomněli. A tak se může stát, že vysněný víkend strávíte buď pod haldou nedodělaných úkolů, nebo v „kómatu“ před televizní obrazovkou. Oba případy ale naznačují, že ve vzduchu visí syndrom vyhoření, který není radno podceňovat.

„Neznamená na to, že nemůžete relaxovat u sledování filmů. Pouze je důležité, aby šlo o osobní volbu, nikoliv únik ze světa pracovních problémů,“ vysvětluje koučka Melody Wildingová. Zkuste tedy vědomě relaxovat a naordinujte si víkend, během kterého budete skutečně odpočívat. Neschovávejte se před světem ani profesními problémy, protože za takové útrapy vám žádná práce nestojí.

Info ikona
Víkend

Jak se zbavit myšlenek na práci?

Tak dlouho se člověk nemůže dočkat víkendu, až zjistí, že ani během soboty a neděle nedokáže zapomenout na práci. Někdo si během víkendu neustále stěžuje na své toxické kolegy, jiný přemýšlí o důležité prezentaci nebo stresu, který přijde v pondělí ráno. Ať tak či onak, jedno je jasné – nedokážete ze sebe setřást práci. „O problémech přemítáte, a především v sobě držíte zášť. Takové chování vaší duševní pohodě dvakrát nepřidává, a tak je důležité, abyste změnili perspektivu přemýšlení,“ navrhuje psycholog Ryan Howes pro Huffington Post.

V praxi to znamená, že byste se neměli zbytečně trápit daným problémem. Mnohem lepší totiž bude, když začnete hledat řešení, jak daný problém vyřešit. Pokud vás například trápí nekonečné množství úkolů, zajděte v pondělí za nadřízeným a asertivně ho poproste o změnu přístupu. Jednoduše řečeno jde o to, abyste se zbytečně netrápili věcmi, které přitom můžete snadno změnit.

Mohlo by se vám líbit

Kariérní poradna: Jak nadřízeného asertivně požádat o zvýšení platu?

Na jednu stranu jste rádi, že vám měsíčně přistane na účtu „stará známá“ částka, na stranu druhou znáte svou cenu a přijdete si podhodnocení? Možná je načase sebrat veškerou svou odvahu a vykročit vstříc dveřím, za kterými sedí váš nadřízený.
marianne.cz