Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Marianne bydlení

10 trendů pro kuchyň

Pár skříněk – dalo by se říct o lince –, ale přitom je to základ radosti z kuchyňského prostoru! Podívejte se, jakou tvář jí dávají současní designéři.

Redakce Marianne | 18. 08. 2014

1. Úložné prostory

Nikdy jich není dost! Pronikají dokonce i do dosud často zbytečně málo funkčně využitých ostrůvků. Designéři na ně zaměřili pozornost a myslí i na jejich organizační pojetí formou zásuvek, výklopných kontejnerů, dělených ploch, drátěného programu. Dbají na to, aby v lince nebylo místo, kam se nedá dosáhnout. 

Cucina 36e8, Lago

Comp._275

2. Kuchyň jako obývák

Kuchyňská linka je dnes často součástí obývacího prostoru, výrobci proto navrhují její design tak, aby bylo možné ji co nejvíce sladit s ostatním interiérem. Buď staví na grafice horizontálních a vertikálních linií skříněk, nebo je naopak potlačují. Barvy mají jemné tóny, aby umožňovaly kombinaci s dalším zařízením. Spotřebiče jsou důsledně skryté v úložných prostorech, zatímco na police linky pronikají krásné artefakty. 

Ceres, Core-A, Leicht, u nás

590-233-213-M02-100-136-NCS-j13

3. Barevné korpusy

Stejně jako dvířka linky jsou důležité korpusy. Právě ty zajišťují její stabilitu, nosnost i životnost. Vyrábějí se z laminovaných desek o šířce 18 či 20 mm. Zatímco dosud byly vnímány pouze jako stavební prvek a z vizuálního hlediska potlačovány důrazem na dvířka, současní designéři je zapojují do estetické hry. Dříve tradičně bílé korpusy začínají zářit všemi barvami. Díky tomu se zvyšují možnosti různých kombinací při tvorbě linky. 

Kuchyň Colorama mango, Dolti, www. kuchyne-oresi.cz; kuchyň Ela, Siko koupelny & kuchyně

dolti_colorama_zluta_CMYK

4. Pracovní deska a dřez jako jeden celek

Nové materiály, jako je například umělý kámen či kompozity, umožňují vyrábět různě tvarované plochy, tedy i pracovní desky s integrovaným dřezem. Protože jde o jednolitou plochu, nejsou na ní žádné spoje a mezery, do nichž by zatékala voda a zanášela se špína. Díky tomu je jednak snadná údržba, jednak nedochází k poškozování linky. Přičteme-li k tomu, že materiály samy mají dlouhou životnost, je to investice, která se vyplatí. Materiály lze různě probarvovat, takže můžete mít pracovní plochu s dřezem v jakékoli barvě.

Deska s dřezem, Cetecho

IMG_9423_2

5. Čistý design

Vše směřuje k jednoduchosti a čistotě linií. I ‚venkovský‘ styl kuchyní, který zažívá novou vlnu zájmu, protože vytváří pocitově teplejší a každodennímu kontaktu vstřícnější prostředí. Jeho rysem jsou prolisovaná dvířka, tradiční úchytky a sestavování skříněk a polic do podoby evokující kuchyně našich babiček. I tady však platí, že méně je více. Jednoduchý základ jakéhokoli stylového řešení kuchyně vám dá možnost dotvářet ho a proměňovat pomocí doplňků či řešení okolních stěn.

01_092_Cambia

6. Vzory

Nový trend vzorů aplikovaných na dvířka linky přispívá k vytvoření osobního pouta k objektu, který tak budeme považovat za vzácný a jedinečný. Geometrické obrazce, florální, figurální i umělecké motivy jsou na podklad většinou natisknuty, ale například Valcucine vyvinula speciální techniku k vytvoření různých vykládaných dekorů na skle. 

Kuchyň Artematica Vitrum Arte, Valcucine, u nás prodává Brother&Duck; designové výplně, třeba s komiksovou kresbou, nabízí např. Indeco.

NewLogicaSystem_m

7. Netradiční stůl

Nemáte dost místa na jídelní stůl, nebo ho prostě nechcete? Zvolte úsporné řešení pomocí desky namontované například ke zdi nebo ke stěně linky či ostrůvku. Další výhodou tohoto řešení je, že můžete použít stejný materiál, jako je pracovní deska linky, nebo ho vybrat tak, aby ke stylu a barvám kuchyně ideálně ladil. Už na to začínají myslet i výrobci a řešení vám nabídnou. Volbu materiálu promyslete i z hlediska praktického použití, zvlášť v případě, kdy na desce nebudete jen jíst, ale i pracovat. 

Kuchyň Trend line, Hanák, www.hanak-trend.cz

line-gal1-1150x500

8. Detaily

Čím jednodušší je styl linky, tím větší je efekt detailu. Osvěžujícím prvkem jsou především úchyty – s jejich pomocí můžete svou linku snadno i stylově proměňovat. Výrobci na ně někdy myslí už při designu dvířek a nabídnou vám typ vhodný právě pro ně. Také s barvami lze vykouzlit působivé řešení detailů. Na snímku vidíte, jaký efekt mohou vytvořit prosvítající části barevného korpusu skříněk. 

Kuchyň S3, SieMatic, u nás prodává Stopka

156_4_SieMatic__m

9. Materiály

Dřevo ve formě masivu či dýhy a dřevotřísková deska s laminovaným, foliovaným či lakovaným povrchem – to jsou základní materiály pro váš výběr. U dřeva můžete vsadit jak na vzhled přírodní, tak mořený do různých barevných odstínů, jak na efekt patiny, tak dokonale čistého provedení. Výrobci si u dřeva doslova hrají se zpracováním povrchu, zatímco pro dvířka lamminovaná či foliovaná vymýšlejí stále nové dekory. V současné době je kladen důraz na metody opracovnání dřeva, například kartáčováním. A tentýž efekt simulují i imitace dekoru dřeva v laminu. Trendem je také kombinace různých materiálů, struktur a povrchových úprav. Právě díky ní může být vaše kuchyň osobitá. 

Kuchyň Elite, Sykora; laminované desky s dekorem dřeva, JN Interier

elite

10. Osvětlení

Mít dobře osvětlenou kuchyň je základ pro bezpečnou práci s nástroji, ale světlo ovlivňuje také atmosféru. S jeho pomocí lze prostory zvýraznit po stránce funkčnosti nebo estetiky. Energeticky úsporné LED osvětlení můžete zakomponovat i do kuchyňských skříněk nebo jím zvýraznit linii linky. Efektivní nasvícení jejích ploch dnes již zcela ruší potřebu obvyklého centrálního lustru.

Svítidla Magic, Hettich

Hettich_osvetleni3

Související články

Lidé a místa
Chata Brücknerův dům v Prášilech prošla neuvěřitelnou rekonstrukcí a dnes dům postavený již v roce 1750 hledá nového majitele

Chata Brücknerův dům v Prášilech prošla neuvěřitelnou rekonstrukcí a dnes dům postavený již v roce 1750 hledá nového majitele

Byt
 Tajemství dokonalé rekonstrukce historického bytu v Bubenči: Interiér je nejen krásný ale také maximálně funkční

Tajemství dokonalé rekonstrukce historického bytu v Bubenči: Interiér je nejen krásný ale také maximálně funkční

Dům
Zrcadlový dům: Stavba, která se stala součástí lesa

Zrcadlový dům: Stavba, která se stala součástí lesa

Lidé a místa
Vytvořte si na zahradě kancelář, pokoj pro hosty nebo hernu: Nechte se inspirovat tímto modulárním domkem

Vytvořte si na zahradě kancelář, pokoj pro hosty nebo hernu: Nechte se inspirovat tímto modulárním domkem