Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Zábava

5 retro koníčků, které jsou zpátky v módě

Info ikona
Vyšívání

Vzpomínáte si, kdy naposledy jste skládali puzzle? A našli byste na dně šuplíku obrázek, který jste před několika lety vybarvovali podle čísel? Vypadá to, že nejen tyto kratochvíle hlásí comeback! Pojďme tedy zavzpomínat na dobu, kdy jsme namísto sledování streamovacích platforem vyšívali, malovali a skládali.

Koronavirová situace mnohým koníčkům nepřeje. Museli jsme si zvyknout, že nemůžeme chodit na lekce jógy, hrát badminton s přáteli nebo navštěvovat kurz malování akvarelovými barvami. Naštěstí ale můžeme z rukávu vytáhnout eso v podobě retro koníčků, které lze provádět v bezpečí domova, a navíc nezruinují naší peněženku.

Malování podle čísel

Možná jste se nenarodili se štětcem v ruce, ale to neznamená, že nemůžete vytvořit dílo mistra. V letošním roce si o pozornost říká malování podle čísel, které bylo populárně zhruba před patnácti lety. Pokud sáhnete po moderním vzoru, akvarelových barvách a po kvalitním tenkém štětci, pak plátno plné čísel proměníte v dechberoucí veledílo. Malování podle čísel je navíc ideální zábavou pro všechny, kteří potřebují zmírnit dlouhodobý stres, a zároveň nechtějí dlouze přemýšlet nad každým následujícím tahem. Výzkumy navíc ukazují, že lidé věnující se malování, jsou mistry v mezilidské komunikaci. Snáze totiž vyjádří emoce, lépe chápou ostatní, a především dokážou pojmenovat to, co doopravdy cítí. Není tedy od věci, aby plátno a štětec vzali do ruky nejen extroverti, ale především introverti tělem i duší.

Zobrazit příspěvek na Instagramu

Vyšívání

Vypněte televizi a přeneste se do dob, kdy dámy trávily volný čas s jehlou a bavlnkou v ruce. Zpět v módě je totiž vyšívání, které vás zabaví a pomůže vám vytvořit miniaturní umělecké dílo. Pokud se vám výšivka doopravdy povede, nic nebrání tomu, abyste jí našli čestné místo ve vašem domově. Při vyšívání se kreativitě meze nekladou, a tak můžete sáhnout po klasických vzorech, případně vyšít motivační citát, pokojovou rostlinu nebo svého milovaného domácího mazlíčka. Inspiraci můžete hledat také na internetu, který je plný zajímavých a nevšedních nápadů na skvělé výšivky.

Zobrazit příspěvek na Instagramu
Mohlo by se vám líbit

15 činností, u kterých si podle studie nejlépe odpočinete

Víme, že při pondělku to půjde hůře, ale představte si tento obrázek: Je sobota dopoledne, příjemný podzimní den. Vaše děti, rodina, spolubydlící… jsou někde pryč a vy máte před sebou jen šálek s kávou, rozečtenou knihu a tři hodiny nerušené samoty. Uvolňující, že? Není divu, podle loňského průzkumu si nejlépe odpočineme právě u činností, které provádíme o samotě.
marianne.cz

Stavebnice

Pravdou zůstává, že skládání lega nikdy nevyšlo z módy. První kostičky se začaly vyrábět už v roce 1949 a od té chvíle jsou nedílnou součástí každého druhého dětského pokojíčku. Rozhodně je ale dobré vědět, že lego není jenom pro děti. Čím dál tím častěji skládají také dospělí lidé, kteří s kostičkami v ruce zapomínají na všední starosti a naplno se oddávají kreativitě a fantazii. Navíc skládáním lega snižujete stres, a naopak zvyšujete svou schopnost řešit problémy, rozhodovat se a ponaučit se z chyb. Nemusíme snad ani připomínat, že skládáním stavebnice procvičujete svou jemnou motoriku.

Zobrazit příspěvek na Instagramu

Vyšívání dutou jehlou

Punch needle, tedy vyšívání dutou jehlou, patří k populární technice, u které se příjemně zabavíte, a navíc si odpočinete. Samotnou třešničkou na vyšívaném dortu je fakt, že vyšívání s dutou jehlou zvládne i člověk, který je nepolíbený manuální zručností. K ruce budete potřebovat pouze dutou jehlu, kterou koupíte v galanterii, přízi, látku a vyšívací bubínek. V první řadě vložte látku do vyšívacího bubínku tak, aby byla pevně napnutá. Díky tomu budete mít jistotu, že dutou jehlou vzniknou „plastické“ smyčky. Před samotným začátkem vyšívání se také vyplatí, když si na látku předkreslíte vzor, který chcete vyšít. Následně navlékněte přízi do duté jehly a pusťte se do vyšívání. Nezapomeňte propichovat látku kolmo, a to z rubové strany. Při vyšívání dutou jehlou je také důležité, abyste postupovali pravidelně a zbytečně celý proces neuspěchali.

Zobrazit příspěvek na Instagramu

Puzzle

Říkal někdo, že skládání puzzle je jenom pro děti? Naopak! Puzzle s tisíci či dvěma tisíci dílky je pěkná makačka, která zaměstná vaši hlavu nejméně na tři večery. Kromě toho, že se u skládání puzzle skvěle zabavíte, můžete mít jistotu, že procvičíte svou všímavost, zmírníte hladinu stresového hormonu, a případně se zbavíte úzkostí. Vypadá to tedy, že skládání puzzle by si měli naordinovat všichni lidé, kteří cítí, že na ně doléhá koronavirová atmosféra. Dobrou zprávou navíc je, že v současné době naleznete na e-shopech nespočet krásných a zajímavých obrázků, které si přímo říkají o složení. Kromě klasických malovaných puzzlí, můžete vyzkoušet také abstraktní motivy, jejichž skládání rozhodně není hračka.

Zobrazit příspěvek na Instagramu
Mohlo by se vám líbit

41 aktivit pro zdravější a spokojenější život v roce 2021

Nač si stanovovat nereálná novoroční předsevzetí, která stejně nedodržíte, když ke štěstí stačí několik drobnějších, za to snadněji splnitelných, krůčků. My jsme si jich sepsali rovnou 41! A začínáme s nimi hned teď. Jdete do toho s námi?
marianne.cz