Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >

Med, to pravé

Největší pochoutka? Přeci med. Věděl to už medvídek Pú. A taky tvrdil, že nejlepší skrýš pro něj, je vlastní břicho. Pú vůbec nebyl hloupý! Nechme se inspirovat.

Klára Mandausová | 15. 01. 2015

Med je všelék. Pomáhá prý při cukrovce, problémech s kůží, ranách, srdečních problémech, při depresi, špatném trávení i při některých zhoubných onemocněních a mnoha dalších potížích. A je dobrý, o tom žádná. Jen se k němu musíme správně chovat a vybrat ten pravý. Doslova, protože na trhu můžou být k mání i náhražky. Víte, jak spolehlivě poznáte ten pravý? Naberte si trochu na lžičku a pokapejte ho lihem, když se rozpustí, je v pořádku. Na dně lžíce zůstane jen trochu husté hmoty. Pokud zareaguje jinak, bude to nejspíš nějaký podfuk.

Pokud chcete, aby fungoval, neohřívejte ho na víc než 45 stupňů. To platí i v případě, že si sladíte čaj, když ho dáte do hrnku právě uvařené vody, své kouzlo ztratí.

Med má rád sucho, chladno a temno. A nikdy ho nenechávejte otevřený, protože snadno přijímá okolní pachy. Pokud vám zkrystalizuje, což není žádná závada, můžete si ho znovu rozpustit, když sklenici ponoříte do teplé vody, pozor nikoli do vřelé.

Med obsahuje vápník, hořčík, draslík, síru, sodík, chlorid, měď, jód, zinek a fosfor a navrch spoustu vitamínů, A,C,B,D,K i E. Díky vysokému obsahu železa se doporučuje při chudokrevnosti.

A taky z něj můžete vyrobit skvělou pleťovou masku. Med je totiž jeden z nejstarších kosmetických přípravků. Antibakteriální látky v medu jsou účinné proti zánětům a přírodní cukry dodávají pleti hebkost.

Související články