Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Životní styl

Switchel je nová kombucha! Ochutnejte přírodní nápoj, který posiluje imunitu

Vypadá to, že v boji proti virům a bacilům máme nového pomocníka. Říká si switchel, pochází z Karibiku a mnozí mu přezdívají „nová kombucha“. Seznamte se s nápojem, o kterém v následujících měsících ještě mnohokrát uslyšíte.

Na první pohled by se mohlo zdát, že switchel je další z „trendy“ nápojů, který vytvořili šikovní pracovníci marketingu. Opak je ale pravdou, neboť historie tohoto nápoje sahá až do dob, kdy byl Karibik kolonií. Právě tehdy přišli koloniální farmáři s nápadem na nápoj, který by zahnal jejich žízeň, a zároveň jim dodal potřebnou energii. A tak světlo světa spatřil switchel, nápoj složený z jablečného octa, vody, zázvoru, javorového sirupu a citronu.

V současné době chytá switchel druhý dech a získává respekt u hollywoodských celebrit i obyčejných smrtelníků. Jeho esem v rukávu totiž není jenom výborná chuť, ale také blahodárné účinky.

Mohlo by se vám líbit

Pozor na skryté cukry! Oblíbené nápoje, kterým byste se měli vyhnout

Asi všichni si hlídáme příjem tuku, soli a kalorií v našem jídle, ale jen někteří z nás v tekutinách, kde se ukrývají skryté cukry. Ty jsou většinou hlavním důvodem nadváhy a obezity nejen v Česku. Nastudujte si obsah cukru v nápojích, možná se už nebute divit, proč se vám nedaří zhubnout.
marianne.cz

Zdravotní benefity switchelu

O switchelu se říká, že posiluje imunitní systém, podporuje zdravé zažívání a bojuje proti pálení žáhy. Vzhledem k tomu, že některé složky switchelu mají protizánětlivé vlastnosti, můžeme switchel považovat také za přírodního pomocníka proti chronickým zánětům. Pravdou zůstává, že tajemství switchel nápoje je ukryto v chytře zvolených ingrediencích. Zázvor sám o sobě klidní záněty a poskytuje úlevu při nevolnosti. Zpráva publikovaná v roce 2017 v Diabetes Research and Clinical Practice zase dokázala, že konzumace octa může pomoci regulovat hladinu cukru v krvi. A vysoký obsah kyseliny octové v jablečném octu zaručuje, že vaše tělo dokáže snáze vstřebat vitamíny a minerály. Ze zdravotního hlediska tedy všechny přísady spojené dohromady posilují imunitní systém a dodávají vašemu tělu energii. Ne nadarmo se o switchelu říká, že je skvělou alternativou ke kávě či energetickému nápoji.

Na switchel nápoj se spoléhají také lidé, kteří chtějí nastartovat metabolismus. Vysoký obsah kyseliny a ostrost zázvoru totiž aktivuje látkovou výměnu celého organismu a urychluje proces trávení. V neposlední řadě je switchel skvělým zdrojem minerálních látek a vitamínů, konkrétně vitamínu A, B, C a E, fosforu, hořčíku či mědi.

Zobrazit příspěvek na Instagramu

Čas na domácí switchel

Pokud chcete účinky switchelu vyzkoušet na vlastní chuťové pohárky, pak si připravte dvě sklenice teplé vody, do kterých přimíchejte jednu až dvě lžíce jablečného octa a citronovou šťávu. Následně přidejte dvě až tři lžíce javorového sirupu a lžíci strouhaného zázvoru. Důležité je, abyste nápoj minimálně na dvanáct hodin nechali uležet v ledničce. I když původní recept obsahuje javorový sirup, nic nebrání tomu, abyste sirup vyměnili za med. Med má navíc antibakteriální účinky a je přírodním antibiotikem, tudíž dodá nápoji další důležité vlastnosti.

Na co si dát pozor?

Dobrého pomálu! V případě, že vám switchel nápoj zachutná, rozhodně to s jeho konzumací nepřehánějte. Důvodem je fakt, že jablečný ocet je kyselý, tudíž pravidelné pití switchelu může narušit zubní sklovinu. Odborníci se také domnívají, že nadměrná konzumace jablečného octa může poškodit jícen či jiné části zažívacího traktu. Z toho vyplývá, že příležitostná sklenice switchelu vás rozhodně neohrozí, avšak konzumovat tento nápoj namísto vody se nevyplatí. 

Mohlo by se vám líbit

Jak připravit affogato, cold brew nebo frappé?

Na sluníčku 35 stupňů Celsia, ve stínu o tři stupínky méně. Jenom pár odvážlivců si během parného léta dopřeje šálek horké kávy. Naštěstí existují i ledové varianty tohoto lahodného nápoje, které vám dodají potřebnou dávku kofeinu, a především vás skvěle osvěží.
marianne.cz

Související články

Životní styl
Single cestování pro ženy: 5 nejbezpečnějších destinací, kde si užijete krásnou přírodu, kulturu i jídlo

Single cestování pro ženy: 5 nejbezpečnějších destinací, kde si užijete krásnou přírodu, kulturu i jídlo

Životní styl
Top restaurace v Praze podle redakce: Láká vás opojná chuť neaopolské pizzy, nebo nezaměnitelná vůně brazilských steaků?

Top restaurace v Praze podle redakce: Láká vás opojná chuť neaopolské pizzy, nebo nezaměnitelná vůně brazilských steaků?

Životní styl
Když práce od 9 do 5 není nic pro vás: Jak se stát digitální nomádkou krok za krokem

Když práce od 9 do 5 není nic pro vás: Jak se stát digitální nomádkou krok za krokem

Životní styl
Když práce pohltí celý život: Jak zatočit s workoholismem? Jednu z metod znáte už ze školy

Když práce pohltí celý život: Jak zatočit s workoholismem? Jednu z metod znáte už ze školy