Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Cestování

12 evropských měst, která stojí za to vidět

Milujete cestování a dobrodružství? Pak se rozhodně aspoň jednou v životě podívejte do měst, která jsou sice přehlížená, ale mají své kouzlo – možná stejné, jako třeba Paříž, Londýn, Benátky nebo Řím. Ty jsou sice cestovatelkou klasikou, ale i v těch menších můžete zažít spoustu krásných zážitků.

Redakce Marianne | 18. 06. 2014


Cork, Irsko

Screen_shot_2014-06-12_at_14.48.24

Je to druhé největší město v Irsku a název je odvozen z irského slova ‚corcach‘, což znamená bažina. I když je nejčastějším cílem cestovatelů Dublin, Cork je považován za skutečný irský kapitál. Hledáte-li město, kde najdete přátelské a přívětivé obyvatele, pak vyrazte sem. Atmosféra města vás dostane, a to nejen pro své super restaurace, hospody a hudbu.

Lyon, Francie

Screen_shot_2014-06-12_at_14.50.48

Paříž je Paříž, ale Lyon má hodně co nabídnout. Rušný noční život, kulturní život, muzea a spoustu obchodů. Určitě si nenechte ujít návštěvu muzea Musée des Beaux-Arts de Lyon a Park de la Tête d’Or, což je vůbec největší park ve Francii.

Helsinky, Finsko

Screen_shot_2014-06-12_at_14.48.42

Jsou hlavní a největší město Finska. Centrum leží na malém poloostrově ve středu Finského zálivu a najdete v něm spoustu zajímavého. Prozkoumejte přístav, dívejte se na trajekty, zajděte do muzea Kaisma, navštivte kostel ve Viikki, nebo vyzkoušejte klasickou finskou saunu. Nebudete litovat.

Budapešť, Maďarsko

Screen_shot_2014-06-12_at_14.48.16

Proč právě sem? Protože má neodolatelnou atmosféru a je považována za jedno z nejkrásnějších měst v Evropě! Má osobitou architekturu a romantickou náladu díky Dunaji. Chybu neuděláte, když se projdete místními ulicemi a ochutnáte maďarské lahůdky. Kdo chce víc, může navštívit historické památky nebo zajet do slavných lázní. Máte-li rádi Prahu, pak Budapešti podlehnete velmi snadno – obě města mají totiž něco společného.

Freiburg, Německo

freiburg

Tohle univerzitní německé městečko je považováno za nejzelenější město na světě. Jeho centrum je velmi malebné a najdete v něm i slavnou katedrálu Dóm Panny Marie. Za prohlídku stojí i univerzitní knihovna. Město je známé pro své ekologické šetrné bydlení, využívání solární energie a málo automobilů.

Gőteborg, Švédsko

goteborg-5

Jde v podstatě o trochu chladnější a levnější verzi Stockholmu. Najdete v něm ale hodně parků a zeleně, kavárny, poutavou architekturu, street art a trhy. To vše přispívá k městské tvůrčí atmosféře. Za vidění stojí i Liseberg – zábavní park a spousta muzeí.

Porto, Portugalsko

Screen_shot_2014-06-12_at_14.50.56

Historie tohoto města sahá až do římských dob. Dnes je to barevné, romantické přístavní město s bohatou historií a kulturou. Návštěvníci by si neměli nechat ujít historické centrum (známé jako Ribeira), Museu de Arte Contemporanea a Casa da Musica. Porto je také rodištěm portského vína, takže se připravte na hojnou degustaci!

Granada, Španělsko

Screen_shot_2014-06-12_at_14.48.33

Město snů kousek od Středozemního moře, město granátových jablek a rozmanité přírody. Hlavní atrakcí Granady je maurský palác Alhambra, jehož výzdoba evokuje orientální pohádky a je jedním z vrcholů světového umění. Zajímavá je také islámská čtvrť Albayzín, která se rozkládá na úbočí kopce a zachovaly se zde muslimské hradby, brány, fontány a domy.

Gent, Belgie

Gent_-_Graslei_Korenlei_1

Belgické město leží asi 55 km od Bruselu a je správním centrem vlámské provincie Východní Flandry. Dnes je hlavně přístavním a univerzitním centrem. Jakmile sem přijedete, zamilujete si jeho útulnost, majestátní historické budovy, idylické vodní kanály se spoustou loděk a muzea se množstvím historických zajímavostí. Nezapomeňte na Gravensteen – impozantní hrad z 12. století, nebo katedrálu sv. Bavona.

Innsbruck, Rakousko

Screen_shot_2014-06-12_at_14.48.50

Je hlavním městem regionu Tyrolsko a leží v západní části Rakouska. Město se rozkládá v údolí mezi horami a rozhodně stojí za to ho navštívit nejen v zimě. Nejproslulejší památkou města je tvz. Zlatá stříška, pozdně gotická stavba z 15. století. Sloužila jako rezidence tyrolských knížat. Určitě se také projděte ulicí Maria-Theresien-Strasse a císařským zámkem Hofburg. Večer pak můžete strávit v hospůdce mezi místními obyvateli a relaxovat.

Lublaň, Slovinsko

Screen_shot_2014-06-12_at_14.48.58

Hlavní město Slovinska se může pochlubit směsicí kultury i historie. Sředověký hrad nad Lublaní stojí na hradním kopci a pochází z 16. století. Bývají v něm koncerty a jiné kulturní akce. Pěkný výhled budete mít z věže Belvedere, která byla postavená v 19. století. A nemusíte sem chodit pěšky, z centra města sem vede lanovka. Symbolem Lublaně je lublaňský drak, který je vyobrazen i na vrcholu věže městského hradu. A máte-li rádi vzrušení, zajděte do Metelkova města v centru Lublaně – bude vám možná trochu připomínat naši Stodolní ulici v Ostravě.

Split, Chorvatsko

Screen_shot_2014-06-12_at_14.49.08

Přímořské městečko s hromadou historických divů má svoje kouzlo pro každého, kdo sem zavítá. Proč? Protože má to nejlepší z obou světů. Kdo by si nechal ujít Diokleciánův palác, udělal by chybu, patří totiž do seznamu světového dědictví UNESCO. Od poloviny července do půlky srpna tu probíhá tradiční kulturní festival Splitské léto s koncerty, divadelními a operními představeními.

Související články

Cestování
Oblíbená vinařská turistika: Kam se vydat za nezapomenutelnou chutí moravských a českých vín

Oblíbená vinařská turistika: Kam se vydat za nezapomenutelnou chutí moravských a českých vín

Životní styl
Nejlepší menstruační pomůcky podle redakce Marianne: Víme, které stojí za vyzkoušení

Nejlepší menstruační pomůcky podle redakce Marianne: Víme, které stojí za vyzkoušení

Rodina a děti
Zábavné prázdninové aktivity pro rodiny s dětmi aneb Když dovolená u moře a tábor nestačí

Zábavné prázdninové aktivity pro rodiny s dětmi aneb Když dovolená u moře a tábor nestačí

Zdraví
Sport jako forma terapie: 4 typy pohybu, které vám okamžitě vyčistí hlavu a sníží stres

Sport jako forma terapie: 4 typy pohybu, které vám okamžitě vyčistí hlavu a sníží stres