Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Cestování

BLOG MONIKY WHITE: 48 hodin v Athénách

V Athénách v létě se před horkem jen těžko schováte. A tak je lepší sem vyrazit v zimě nebo na jaře. Designérka Monika White je náruživá cestovatelka a Athény užila dosytosti za dva dny. Tohle je její ininerář.

Athény odjakživa přitahovaly všechny významné osobnosti, je tu spoustu skvostných památek a skvělých muzeí. Všudypřítomná historie vytváří nezapomenutelný genius loci. Málokdo však ví, že prvním řeckým králem se stal původně bavorský princ Otto. To on dal základy dnešní architektuře moderních Athén.

Důležité: hotel s výhledem na Akropoli
Pokud jste v Athénách, tak si dovolte to potěšení a ubytujte se v hotelu se střešní terasou, odkud budete mít výhled na Akropoli. Každý večer totiž můžete sledovat postupné rozsvěcování všech chrámů. První světýlko se objeví v Pantheonu a postupně pak přibývají všechny chrámy, až svítí celá Akropole. Tato fantastická show je z dílny stejného architekta, který rozsvítil Eiffelovku. Námi vybraný Electra Metropolis Hotel měl fantastickou střešní terasu. Pokud nechcete utrácet za ubytování v centru, tak si alespoň před rozsvěcováním chrámů zajděte do některého z těchto hotelů na večerní aperitiv.

Na Akropoli pouze ráno
Je dobré si na prohlídku Akropole nechat jeden den, protože i v jejím okolí je k vidění řada fantastických památek, které jsou navíc méně turistické. Původní stavby můžete obdivovat díky tomu, že moderní zástavba byla v okolí včas zastavená. Určitě svoji prohlídku začněte brzy ráno, abyste se vyhnuli davům turistů. Každopádně si zkontrolujte otevírací hodiny všech památek, které hodláte navštívit. Každý monument se otevírá jinak. Naštěstí Řekové vyslyšeli protesty turistů a otevírací dobu prodloužili z původních pár hodin alespoň tak, jak je jinde v Evropě obvyklé.

Muzea s úžasnými kavárnami všude kam se podíváš
Velkým požitkem pro mě byla návštěva soukromého muzea Benaki (http://www.benaki.gr/index.asp?lang=en), které ve 30. letech založil bohatý Řek ze svých sbírek. Toto malé kompaktní muzeum najdete ve vládní čtvrti. Navíc má výbornou a ne příliš drahou restauraci na střeše. Naprosto dechberoucí jsou kolekce Muzea kykladského umění (https://www.cycladic.gr/en). Tato prehistorická kultura z počátku doby bronzové pocházející z ostrova Kyklády evidentně inspirovala takové umělce, jako byl Modigliani nebo Picasso. Opět musím zmínit úžasnou muzejní kavárnu!

Co mě naopak zklamalo, bylo nové muzeum Akropole, otevřené od roku 2012. Záměrem bylo vytvořit velkolepý architektonický projekt, ale budova mně spíše připomínala německou letištní halu, kde navíc byli nepříjemní zaměstnanci.

Nadchlo nás ale staré archeologické muzeum, kde jsme s manželem strávili šest hodin. A i tady byla byla skvělá kavárna v muzejním patiu. Zdobí ji sochy, které byly vytažené z vraku lodi, tudíž jejich povrch zoxidoval, čímž se vytvořil naprosto fascinující současný vzhled. Z expozice bych zmínila kolekci šperků, které na mně působily tak současně – kdyby to bylo možné, hned bych si je zakoupila. A zjistila jsem tu i jedno zajímavost – forma srdíčka, které dnes umí nakreslit kdokoliv, se vyvinula z motýlích křídel! Tento vývoj můžeme sledovat už na hlavicích slavných jónských sloupů.

Kosmetiku jedině v lékárnách, zajímavé módní značky v buticích i v hotelech
Řecká přírodní kosmetika je u nás poměrně známá i díky značce Korres. Co je dobré vědět, že Řekové prodávají v lékárnách spoustu přírodních značek, které jsou na bázi buď olivového nebo arganového oleje a jiných. Pokud si chcete přírodní kosmetiku pořídit, jděte do lékárny. Lékárníci jsou vždy velmi ochotní, skvěle poradí a ještě vám dají spoustu vzorečků.

V hotelu King George (http://www.kinggeorgeathens.com/) jsem narazila na zajímavou řeckou značku oblečení, které se velmi podobalo značce Hermes. Dodnes mě mrzí, že jsem si nic nepořídila, ani si nepamatuji název, ale pokud se do Athén vrátím, vím, kam znovu jít. Z dalších módních zastávek to je určitě Efkrasi boutique – měli tam velmi krásné plavky. V ulicích je spoustu obchodů s botami, kterým jednoduše nelze odolat.

V Řecku je vždy příjemné se najíst v místních tavernách, ale když už znáte jídelníček typických řeckých delikates nazpaměť, určitě vás potěší něco jiného: Restaurace Moma (http://momarestaurant.gr/el/) propojuje řeckou kuchyni s moderním přístupem k jídlu. Servírují tu nečekané kombinace. Navíc pokud chcete pít něco jiného než řeckou Retsinu, zde je skvělá příležitost poznat moderní řecká vína.

Rehabilitovaná industriální čtvrť Gazi
Také do Athén dorazila móda rehabilitování starých továrních čtvrtí. Milovníci industriálního stylu se tak můžou ve čtvrti Gazi kochat komplexem Technopolis, který vzniknul transformací bývalé plynárny, kde je spousta zajímavých kaváren, galerií, jsou zde často koncerty. Opravené červené komíny této čtvrti patří k nočním dominantám Athén.

Cape Sounion a athénská riviéra
Pokud máte víc času, jeďte se jako mi podívat k moři, které je vzdálené cca 70 kilometrů od řecké metropole. Cape Sounion je vyhlášeným letoviskem athénské riviéry. Proto je snad lepší se zde ubytovat mimo sezónu, jako jsme to udělali my. Úžasný výhled na moře a celkový nezapomenutelný genius loci již oceňoval lord Byron, který zde pobýval a stejně jako my obdivoval fantastický chrám Poseidona. My se kvůli chrámu a krásné přírodě přesunuli sice do méně luxusního hotelu, ale který byl přímo na pláži – jen abychom byli co nejblíž. Snad i proto byl Poseidón, starořecký bůh moře a vodních živlů, k nám přívětivý, a mohli jsme si moře náležitě užít.

 

 

 

BLOG MONIKY WHITE: 48 hodin v Athénách

Související články

Cestování
Oblíbená vinařská turistika: Kam se vydat za nezapomenutelnou chutí moravských a českých vín

Oblíbená vinařská turistika: Kam se vydat za nezapomenutelnou chutí moravských a českých vín

Životní styl
Zdravě, chutně i dietně: Vyzkoušejte skvělé, nevšední recepty na letní grilování bez výčitek

Zdravě, chutně i dietně: Vyzkoušejte skvělé, nevšední recepty na letní grilování bez výčitek

Rodina a děti
Jak překonávají šampioni vlastní hranice? Úspěch vs. neúspěch

Jak překonávají šampioni vlastní hranice? Úspěch vs. neúspěch

Zábava
5 důvodů, proč si přečíst srpnovou Marianne

5 důvodů, proč si přečíst srpnovou Marianne