Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Cestování

BLOG MONIKY WHITE: Designový detox na Ibize

Jak postupuje designérka Monika White při navrhování a zpracování projektů v zahraničí? A proč je důležité tvořit v souladu s géniem loci? Tentokrát se za prací vydala na Ibizu.

S mým stálým americkým klientem, pro kterého jsem již dělala několik projektů interiérového designu v Praze, se známe více jak pět let, takže poměrně dobře rozumím jeho životnímu stylu a vkusu. Když mě poprosil, zda bych mu pomohla designově změnit vily, které chce pronajímat na Ibize, bylo to pro mě příjemné překvapení. Půjde o změnu interiérů několika již vybavených vil v co nejkratší době – sezóna už začíná.


U všech nových lokalit, kde vedu buď projekt interiérového designu nebo celkovou rekonstrukci, se mi osvědčil následující postup, který využívám i na Ibize:

    •    Vydefinovat si, do které cílové skupiny patří uživatelé daného objektu – jde o rodiny s dětmi nebo spíše mladé lidi? Co mají rádi, jaký je jejich životní styl?

    •    Pochopit, jaký styl má místo samo o sobě, jak tam vypadají podobné nemovitosti, jako jsou ty, o jejichž interiér se budu starat.

    •    Seznámit se s životním stylem místa – co je tam populární, co naopak „out“.

    •    Když už jsem na místě, nemovitosti pečlivě projít, udělat dokumentaci.

    •    Projít místní obchody a rozhodnout se, zda se vyplatí využít služeb lokálních dodavatelů nebo vyjde výhodněji některé věci dovézt z Česka.


Ibiza styl
Ibiza je krásný bílý ostrov s tyrkysově modrým mořem a super plážemi. Na rozdíl od ostatních podobných ostrovů navíc nabízí klubový život. Sjíždějí se sem nejslavnější DJové z celého světa. Turistická sezóna byla na ostrově donedávna definovaná otevírací dobou nejpopulárnějšího chrámu elektronické hudby - klubu Space. Od 12. května se tak na Ibizu vždy začíná sjíždět specifická skupina lidí, kteří se rádi baví a mají na to peníze. Minulý rok se Space uzavřel, protože jeho majitelovi je už 80 let, nicméně další slavné kluby pokračují v ostrovní tradici. Tančí se zde nepřetržitě, v jakoukoliv noční i denní dobu!

Tomuto životnímu stylu také odpovídá móda a celkový design ostrovních domů. Je zde ve vzduchu všudypřítomný latino groove daný polohou ostrova smíchaný s velkorysým a okázalým stylem. Je to logické, když na letišti přistává víc jak sto privátních letadel denně. O velkou koncentraci miliardářů i hvězd showbyznysu zde rozhodně není nouze. Tomu také odpovídají ceny – pronájem stolu v klubu může klidně vyjít i na 10 000 dolarů.

Kromě klubů zde můžete navštívit nespočet workshopů i pravidelných lekcí jógy, budhismus je zde součást ostrovního stylu. To se zákonitě odráží v módě, kterou bych nazvala jako „sexy hippie“. Nosí se tu různé hippie oblečky, ale rafinovaně zkombinované tak, aby spíše více odhalovaly, než zahalovaly opálené a vysportované těla. In jsou klobouky a bílá barva. Tomu také odpovídá nabídka obchodů, které jsou velmi pěkné, s příjemným personálem připraveným na bohatou klientelu.

Očista stylů – aneb designové neřesti
Když mě klienti osloví s přáním upravit interiér, první fáze probíhá ve stylu velkého čištění – od nánosů nábytku a bytových doplňků. Na Ibize tomu nebylo jinak – čekal zde na mě pořádný úklid! Nejde jen o to, co všechno je třeba odstranit, ale také čím stávající prostory doplnit, za co předměty nahradit. Proto jsem po počátečním „stylovém detoxu“ v jednotlivých vilách přistoupila k celkové harmonizaci interiérů a aktualizaci vybavení.

Odstrašující stylové prohřešky
    •    Majitelé se snažili svoji hippie minulost ukázat prostřednictvím Buddhů v různých podobách. Zřejmě zde na ostrově byli Buddhové v určitém období populární, a tak se majitelé objektů řídili heslem: čím více, tím lépe. Tohle samozřejmě v designu neplatí – myslím, že je pěkné propojovat kultury, ale vždycky byste měli vědět, kde jste: Právě se nacházíte na Ibize a ne v ášramu v Indii. Proto jedním z kroků, které navrhuji, je výměna Buddhů za kvalitní fotky ostrova.
    •    V další vile se musím vypořádat s opakem rustikálního stylu: zvláštní odnoží glamour kýče. Majitelé totiž plánují, že by zde mělo být velké akvárium s umělými svítícími medúzami. Nechápu, jak si někdo na tak krásném ostrově může chtít ve své vile zazdít okno a do výklenku dát umělé medúzy. V dalším pokoji nevěřícně zírám na světla nainstalovaná podél celého stropu, která v diskotékovém rytmu mění svoji barevnost zřejmě inspirovanou barvami duhy. Asi není třeba popisovat, jak toto osvětlení ladí s černým umělohmotným nábytkem a doplňky ve stylu Ludvíka XV. Ve svém reportu jsem proti všemu…

Splněný sen
Na zpáteční cestě letadlem do Prahy si uvědomuji, jaké mám štěstí – konečně si mohu dopřát pracovat se současnými designovými trendy v prostředí, kde dávají smysl! Mohu si bezstarostně umístit ratanový nábytek do exteriéru, neomezovat se jen na interiér, protože je zde většinou pěkné počasí. Je skvělé kombinovat bílou lněnou pohovku na loungové verandě s mými oblíbenými světly Ay illuminate z přírodních materiálů. Okolní prostředí k tomu jen vybízí. Květiny, které u nás máme v interiérech v květináčích, zde rostou přirozeně. Můj oblíbený styl je právě tady na svém přirozeném místě.

Ibiza styl:

Související články

Móda
Věra Zajfertová, majitelka obchodu s luxusní vintage módou: Proč se vyplatí investovat do kvalitního kousku z minulosti?

Věra Zajfertová, majitelka obchodu s luxusní vintage módou: Proč se vyplatí investovat do kvalitního kousku z minulosti?

Zábava
Princ William slaví 42. narozeniny: Podívejte se na jeho nejhezčí momenty s Kate a dětmi

Princ William slaví 42. narozeniny: Podívejte se na jeho nejhezčí momenty s Kate a dětmi

Tradice
KVÍZ: Víte, co jsou škráně a další moravské výrazy? Vyzkoušejte své znalosti

KVÍZ: Víte, co jsou škráně a další moravské výrazy? Vyzkoušejte své znalosti

Byt
Mladá rodina se s interiérem starého bytu popasovala na jedničku

Mladá rodina se s interiérem starého bytu popasovala na jedničku