Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Marianne bydlení

Ikonické designy osvětlení do bytu i domu

Info ikona
Osvětlení

Promotion | 26. 06. 2024

Dobře zvolená lampička může místnost pozvednout a dodat ji ducha. Podívejte se s námi na ikonické návrhy luxusních stolních lamp a inspirujte se!

1.Louis Poulsen AJ

Tato stolní lampička vznikla v roce 1975 a navrhnul ji známý design Arne Jacobsen. Tento Dán se proslavil křesílkem ve tvaru vejce a byly to právě návrhy různých židlí, které mu udělaly jméno. Pochopitelně ale navrhoval daleko více interiérových prvků – a tahle lampička je toho důkazem. Vznikla pro kodaňský SAS Royal Hotel, a zatímco tvar má spíše jednoduchý, hravost ji dodávají různé barvy. K mání je totiž nejen v klasické černé, bílé a stříbrné, ale taky fialové, oranžové, žluté, tyrkysové a řadě dalších originálních odstínů. Správnou volbou odstínu tak můžete jakékoliv místnosti dodat šmrnc a vtip. Jen pozor, nejde o úplně levnou záležitost – připravte si aspoň dva tisíce eur.

2.Gubi BL2

Na první pohled je to obyčejná lampa. Kouzlo ale tkví v její nadčasovosti! Věřili byste, že jde o skoro sto let starý design? Vznikl pod rukou britského designéra Roberta Dudleyho Besta, který byl značně ovlivněn Bauhausem. Tento styl se vyznačoval důrazem na minimalismus, funkčnost a jednoduchost. A taková je i Gubi BL2 – štíhlé kovové tělo doplňuje kovový širm a je na vás, jestli zvolíte zlatou, stříbrnou nebo černou variantu. A též jestli bude širm i tělo ve stejné barvě, nebo ne. Pořídíte ji zhruba za tisíc dolarů.

3. Anglepoise Type 75

Na rozdíl od prvních dvou jmenovaných, tahle kráska je docela dostupná – stojí 279 eur. Stolní lampa od sira Kennetha Grange je neuvěřitelně variabilní, protože její tělo se skládá ze dvou kovových částí, které lze natáčet podle potřeby. Sir Grange je britský průmyslový návrhář, kterému je dnes 94 let a na kontě má stovky návrhů různých předmětů denní potřeby. Ikonická „sedmdesátpětka“ je velmi praktická na pracovní stůl, noční stolek nebo třeba na skříňky jako součást osvětlení obýváku. Seženete i stojací variantu.

Tip: Líbí se vám, ale i tak je na vás drahá? Omrkněte tuhle kovovou lampu.

4. Lari lampa

Pod záštitou kodaňského studia Karakter navrhnul Angelo Mangiarotti originální Lari lampu. Skoro se člověku nechce ani věřit, že to bylo již v roce 1978 – lampa totiž rozhodně nevypadá na to, že je jí 45 let. Vypadá tak trochu jako malý skleněný radiátor s žárovkou uvnitř. Na první pohled jde těžko říct, jde-li o osvětlení, nebo o umělecký artefakt. Vyjde na zhruba 950 eur. Loni přišla na trh její sestřička, Lari Mini. Tu lze nabíjet USB kabelem a vyjde levněji – na 250 eur.

5. Fellow Lamp

Zatímco Lari byla někde na pomezí mezi osvětlením a uměním, u Fellow lampy je to jasné – je to hlavně skulptura. Spojuje dva prvky organického tvaru, které jsou na první pohled jiné, ale zároveň k sobě krásně ladí a vytvářejí harmonický celek. Její návrh pochází opět z dánské metropole Kodaně, konkrétně ze studia Space Copenhagen. Duo návrhářů jej založilo v roce 2005 a svůj styl nazývají poetický modernismus. Za relativně krátkou dobu své existence už stihli řadu velmi zajímavých návrhů a realizací včetně oceňované michelinské restaurace Noma.