Výjimečný umělec, výjimečné dílo: Češi vyrobili nejdelší lustr na světě. Má 228 metrů a váží přes 10 tun
České sklářství opět dobylo svět. Rodinná firma Crystal Caviar ze severních Čech společně se sochařem Jaroslavem Proškem vytvořila unikátní lustr, který se pyšní titulem nejdelší na světě. Instalován byl v luxusním Solitaire Mall v Rijádu, hlavním městě Saúdské Arábie a zapsal se i do Guinnessovy knihy rekordů.
Výroba světelného kolosu trvala téměř dva roky. Rok zabral vývoj a návrh, další rok samotná realizace. Výsledkem je monument dlouhý 228 metrů, zavěšený na 500 ocelových lankách a vážící přes deset tun. Lustr tvoří více než 44 tisíc ručně broušených krystalů a ohromujících 215 tisíc LED čipů, které umí měnit barevnou teplotu světla. Do projektu se zapojila i česká společnost Subfossil Oak, která dodala elektrokomponenty. Celé dílo je nejen technickou, ale i uměleckou senzací, která posunula české sklářství opět na světovou scénu.
Umělecká vize Jaroslava Proška
Za návrhem stojí Jaroslav Prošek, sochař známý svou prací se sklem, dřevem a subfosilními materiály. Jeho tvorba často nese ekologická témata a propojuje klasické sochařské techniky s moderní estetikou. V případě rekordního lustru v Rijádu povýšil světlo a krystal na monumentální prvek architektury, který spojuje umění s technologií. To ale z jeho úchvatné tvorby není všechno. Vytvořil také monumentální Alej Tolerance v Abu Dhabi, sedm subfosilních dubů starých více než 6500 let, symbolizujících soužití kultur a náboženství při vstupu do největšího hinduistického chrámu na arabském území. Významně se podílel na projektu Les civilizací, prezentovaném na světové výstavě EXPO Osaka, a mezi jeho největší úspěchy patří i společná výstava s Vlastimilem Beránkem v istanbulské Basilica Cistern, kterou během čtyř měsíců navštívilo přes 1,4 milionu lidí. Prošek vystavoval na EXPO Dubai, jeho projekt Plastic Oceans, vytvořený ve spolupráci s českými umělci, zaujal propojením skla a mořského odpadu. Některé z jeho soch jsou dokonce instalovány v Rudém moři, kde postupně obrůstají korály a stávají se součástí umělého útesu. Díla Jaroslava Proška dnes zdobí muzea a veřejná prostranství po celém světě a pravidelně se objevují na prestižních veletrzích, jako je Monaco Yacht Show, Venice Glass Week či Art Basel Miami. Inspiraci čerpá z přírody, moře a jachtingu a jeho tvorba je metaforou výzvy lidstvu, aby přestalo ničit to nejcennější, tedy přírodu.
České sklářské umění na světové úrovni
Crystal Caviar je rodinná firma založená v roce 1995 Markem Landou a Michaelou Smrčkovou, která staví na staleté tradici českého sklářského řemesla. Sídlo má v severních Čechách, v samotném srdci sklářského regionu, a její hlavní továrny najdeme ve Šluknově, Vlčí Hoře a v České Lípě, kde je také unikátní showroom situovaný do malé barokní kaple z 18. století. Společnost se specializuje na návrh, výrobu a instalaci velkých uměleckých lustrů a skleněných plastik určených především pro luxusní jachty, ale také pro rezidence, hotely, lázně či veřejné budovy. Vedle toho dodává i další skleněné prvky, například stěny, zrcadla nebo dekorativní doplňky. Crystal Caviar spolupracuje s významnými českými i zahraničními umělci, jejichž práce zdobí například Letiště Václava Havla v Praze nebo výstavu EXPO 2020 v Dubaji. Instalace nejdelšího lustru světa v Rijádu pak jen potvrzuje pozici této severočeské firmy jako průkopníka v oblasti luxusního designu a technické dokonalosti.
Galerie: Galerie: Zlaté české ručičky: Prohlédněte si nejdelší lustr na světě
Marianne Talk s herečkou Evou Podzimkovou
Nejčtenější články
Doporučujeme

Czech Grand Design 2026 odhalil nominace: Letos přibude kategorie, která zajímá každého, kdo řeší bydlení

Vánoční inspirace ze světa českého designu. Soutěž odhalila nejlepší nápady na hračky roku 2025

Barva roku 2026 Transforamtive Teal je tu. Spojuje klid přírody i moderní optimismus

Smutné výročí: Před čtyřmi lety spadla lanovka na Ještěd. Nová připomíná UFO a rozjede se do roku 2029

Skleník ze zavařovaček: Geniální nápad nebo laciný trik? Zjistili jsme, jak to opravdu je

Designblok 2025: Začal 27. ročník odvahy, řemesel a světového designu. Nově nabízí i novou část pro děti

Barva roku 2026 je tady: Někoho rozzlobí, jiného nadchne

Levitující schodiště jako zážitek odvahy: LD Seating se představí na letošním Designbloku

Rozhledna Bolfánek na Klatovsku má nový krajinný mobiliář: Poetické místo propojuje přírodu a historii

Festival Den architektury otevírá veřejnosti běžně nedostupné stavby: Nenechte si tento zážitek ujít
Mohlo by se vám líbit

Domácí knedlíky snadno a rychle: Trik Honzy Punčocháře hned na tři druhy z jednoho těsta











