Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Byt

Bratislavský panelákový byt ze 40. let má po rekonstrukci dveře v knihovně

Info ikona
Bratislavský panelákový byt ze 40. let má po rekonstrukci dveře v knihovně

Dvacetimetrový byt potřeboval důkladnou rekonstrukci. Výsledný interiér sází na kontrast bílé se základními barvami, to vše je doplněné o červené a modré prvky.

Terezie Benoni | 21. 05. 2023

Byt H, jak ho pojmenovali autoři projektu ze studia Grau Architects, se nachází podél bratislavské ulice Medena v panelovém domě ze 40. let. „Třípokojovému bytu chybí vysoké stropy a osová enfiláda, které jsou základem okolních bytů vybudovaných za 1. Československé republiky (1918–1938). Přesto byt svou racionální dispozicí tyto prostorové principy nadále evokuje,“ popisují autoři projektu. „Středová osa původní chodby překlenuje byt od vstupu přes hlavní obytný prostor a pokračuje přes dvoukřídlé prosklené dveře do hlavní ložnice. Koncepce obytného prostoru si tak i přes menší velikost a orientaci z ulice do společného vnitrobloku zachovala staroměstský ráz. Centrální obytný prostor byl rozšířen o bývalou služku, která nyní vytvořila prostor pro kuchyň.“

Galerie: Bratislavský H Byt
Mohlo by se vám líbit

Krása je v jednoduchosti

Stropní šatní skříň vytváří oddělení mezi hlavním vchodem a obytným prostorem. Při průchodu od vchodu je vytvořeno silné vizuální spojení podél centrální osy bytu. Jednolitý červený objem kuchyně opticky vyvažuje dispozici bytu. Zároveň odkazuje na příčky a dveře, které byly v rekonstruované dispozici vymazány. Kuchyňská linka přesahuje do zóny obývacího pokoje. Z bývalé kuchyně se stala samostatná pracovna. Interiér je převážně bílý, v souladu se světlou teracovou podlahou vstupní chodby. Koncept barevné palety pak spočívá na kontrastu bílé a hře s jasnými základními barvami. Červené a modré prvky se objevují jako barevný akcent v kuchyni a v koupelně na pozadí bílých dlaždic. Tento princip interiéru se opakuje i ve zbytku bytu.

 

Mohlo by se vám líbit
Zdroj článku