Přejít k hlavnímu obsahu
Byt

Byt s historií, který vás dostane: Objevili jsme poklad z 20. let, kde noblesa znovu ožívá

Tento byt není jen další zdařilou rekonstrukcí, je to návrat do doby, kdy se stavělo s péčí, vkusem a řemeslnou precizností. Zůstala v něm zachována noblesa 20. let: historická špaletová okna, kazetové dveře i parkety, po kterých chodily generace. Díky citlivé modernizaci však nabízí i veškerý komfort současného života.

Přidejte si Marianne do oblíbených na Google zprávách
Terezie Benoni | 14. 07. 2025

Elegantní byt v domě z roku 1927 nese jasný podpis své doby – noblesní 20. léta tu dýchají z každého detailu. Už při vstupu zaujmou vysoké stropy s dekorativními rozetami, zachovalá špaletová okna, dubové parkety ve tvaru rybí kosti i původní truhlářské detaily jako jsou masivní kazetové dveře s originálními kovanými klikami a klíči. Kromě dobových pokladů, samozřejmě nechybí ani moderní vybavení. Rozvržení bytu dnes nabízí tři ložnice, reprezentativní společenskou zónu propojenou s kuchyní a jídelnou, stylovou koupelnu i útulný televizní salonek. Praktickými prvky jsou výjimečně zachovalé vestavěné skříně, původní servisní skříň a miniaturní prádelna se spotřebiči.

Galerie: Poklad z 20. let

Architekt s podpisem doby a zahrada jako z románu

Autorem projektu je Hjalmar Westerlund, respektovaný architekt 20. let, který navrhl mimo jiné slavný Fenixpalatset nebo industriální budovy Värtaverket. Dům na rohu Wollmar Yxkullsgatan a Rosenlundsgatan postavil v roce 1927 v decentně klasickém stylu s jemně zelenou fasádou, bílými římsami a elegantními horizontálními liniemi. Tento byt v srdci stockholmské čtvrti Södermalm se může pochlubit také rozlehlou vnitroblokovou zahradou plnou zeleně, s dětským koutkem, grily i místy k posezení. Interiér tohoto bytu patří mezi ty,  kam vstoupíte a víte, že jste našli něco výjimečného.

Zdroj: Historiska Hem, historiskahem.se

Mohlo by se vám líbit

Byt zdevastovaný devadesátkami proměnili v designový skvost: Z obyčejné rekonstrukce vzniklo přátelství i wow interiér

Architektka Adéla Křížková před pár lety odešla na volnou nohu a její první zakázka byla vytvořit nový koncept advokátních kanceláří. Při práci tam potkala Filipa, který se právě chystal se svým přítelem Michalem rekonstruovat byt na Vinohradech. Padli si do oka a pochvalují si, jak všechno proběhlo hladce a bez potíží.
marianne.cz
Zdroj článku
Marianne je i na sociálních sítích:
×