Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Byt

Dřevěný dům v domě

Info ikona
Studio Majo architekti

Manželé koupili starý domek kousek za Kladnem a svěřili ho zcela do péče mladému studiu Majo architekti. Co vše se odborníci rozhodli zachovat a proč do něj vestavěli další „dům“?

Eva Slunečková | 29. 10. 2018

Návrat do míst, kde Tomáš vyrůstal, byl sice z Prahy trochu bolestivý, nemovitost v Rozdělově nedaleko Kladna mu ale díky nižší pořizovací ceně umožnila zvýšit investici do rekonstrukce a zároveň jej přiblížila k rodině a vlastním kořenům. A když se riskuje, tak pořádně – Tomáš s rodinou proto neváhal, rekonstrukci svěřil mladému studiu Majo architekti a nechal jim zcela volnou ruku. A světe div se, ono se to vyplatilo! Architekti Štěpán Jablonský, Martin Poláček, Jan Jaroš a Anna Sigmundová navrhli silně poetické a přitom velmi praktické řešení dřevěné vestavby, která starému domu dodala osobitost, nezaměnitelnost a útulný ráz. Do původně skromné stavby se teď navíc pohodlně vejde tříčlenná rodina i s hosty a ještě mají v obýváku dojem řádné velkorysosti. Přestavba navíc nezapoměla ani na historii – původní vrata a kovové prvky tady dodnes připomínají akvamarínově modré rámy oken. 

Galerie: Rekonstrukce s dřevěnou vestavbou
Mohlo by se vám líbit

Modrobílý pražský byt pro mladou rodinu

Edita se svou rodinou bydlí ve starší zástavbě v Praze. Před sedmi lety se pustila do rozsáhlé rekonstrukce a dnes jí v bytě nic nechybí.
mariannebydleni.cz

Stavba ve stavbě

Dominantní prvek v podobě dřevěné vestavby se táhne celou vnitřní výškou domu. Díky ní působí dům jako stavba ve stavbě a vytváří tři nové prostory – přízemní intimní posezení s pohovkou, křeslem a televizí, domácí pracovnu se záviděníhodným výhledem do hlavního obývacího prostoru a nejvýše pak i spaní pro hosty. Proti na míru zhotovené komodě od truhláře stojí krbová kamna na dřevo s elegantně vyřešeným zásobníkem v podobě zabudovaného otvoru ve zdi. Nejen, že díky vestavbě dispozice umocňuje pocit jedinečnosti a útulnosti, je také hravá – z pracovny v prvním patře se dá do koutku s pohovkou sjet po kovové tyči. Na druhé straně obýváku našla místo otevřená kuchyňská linka, těsně přiléhající k obvodové zdi domu. Dvojice podlouhlých oken v barvě akvamarínu upomíná na historická vrata a kovové detaily, skýtá navíc i krásný výhled do zahrady. Tady se při mytí nádobí jen tak někdo nudit nebude!

Mohlo by se vám líbit

Zrekonstruovaný starý statek je provoněný sušenými květinami

V malé vesnici nedaleko Berlína žije Katrin se svým manželem a početnou zvířecí smečkou. Podařilo se jim citlivým způsobem zrekonstruovat starý statek, který znovu probudili k životu.
mariannebydleni.cz