Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Byt

Inspirativní proměna: Bydlení mladé rodiny je útulné, hřejivé a má příjemnou až konejšivou atmosféru

Padly si do oka a z původně profesního vztahu vzniklo nečekaně příjemné souznění, které se promítlo do pohodové atmosféry originálního domova.

Terezie Benoni | 26. 03. 2024

Je jich pět: Tereza (39), Jan (43), Anna (6), Ema (2,5) a anglický kokršpaněl Kesi, k němuž co nevidět přibudou dvě kočičky z útulku. Tereza je na mateřské, Jan pracuje doma. „Jsme tu spolu rádi, ale bez pravidel to nejde. Vařím skoro denně, snažíme se společně snídat i obědvat, v létě je fajn vzít si něco ven a nespěchat domů na večeři. I tak mám pocit, že nejvíc času trávím v kuchyni,“ směje se Tereza. Společně s Janem si před dvěma lety koupili byt v rezidenčním projektu Waltrovka v pražských Jinonicích, kde dříve stála proslulá továrna na letecké motory. Nadchl je genius loci, skvělá infrastruktura a spousta vzrostlých stromů v okolí. Byt o velikosti 98 metrů čtverečních byl za dobrou cenu, s jihozápadně orientovaným balkonem a možností hýbat ještě s dispozicí, čehož využili. Zrušili druhou koupelnu a místo ní vytvořili komoru, na úkor manželovy pracovny zvětšili dětský pokoj. „Na zařizování bytu jsem se těšila, design interiérů mě moc baví. Ale chtěla jsem k ruce odborníka, který by mi poradil a zároveň mi i naslouchal. Nemohla bych někomu dát klíče a zadání a za pár týdnů si hotový byt převzít. Janiny návrhy jsem znala z časopisů o bydlení, líbil se mi její styl a originální nápady, tak jsem jí prostě zavolala,“ vypravuje Tereza. To, že jsou obě ženy naladěny na stejnou notu, zjistily hned při prvním setkání ještě ve starém bytě. „Bylo to Jany přání sejít se právě tam, chtěla poznat, jak žijeme a co máme rádi. Já se třeba nerada zbavuju starých věcí jenom proto, že už mají něco odžito. Spoustu jsme si jich vzali s sebou a našli pro ně nové místo a využití. Nechci zbytečně plýtvat, přijde mi fajn žít ekologicky a ekonomicky zároveň. Za většinou doplňků, které doma máme, je příběh.

 

Galerie: Pražský byt Waltrovka
Mohlo by se vám líbit

Prozkoumejte netradičně zařízený byt, který vás okouzlí svou osobitou atmosférou: Majitel obětoval ložnici na úkor velké společenské místnosti

Jídelna, kuchyně i obývací pokoj jsou v jednom velkém otevřeném prostoru, který se celý den koupe v denním světle. Netradičně zařízený byt s osobitou atmosférou obývá milovník hudby.
marianne.cz

S konejšivou atmosférou

Prožily s námi kus života, důležité okamžiky. V tom všem jsme s Janou souzněly, což byla velká výhoda hned na startu,“ říká máma dvou malých holčiček. Na začátku si vyměnily desítky e-mailů: Tereza poslala nápad, Jana ho okomentovala, nebo rovnou schválila. Pro vybrané kousky se pak vypravili všichni společně, například do Ikea, odkud je kuchyňská linka. „Jana mi pomohla nezbláznit se při rozhodování, jakou tapetu zvolit na stěnu, nebo jaký lustr pověsit nad stůl. Vždy si věděla rady a dovedla to zdůvodnit, spoustu jsem se toho od ní naučila a jsem teď při zařizování bytu sebevědomější. Dnes jsme kamarádky. Mám ji moc ráda,“ říká Tereza. Byt ladily do neutrálních odstínů šedé, pudrově růžové a bílé, doplněných nenápadnými zlatými akcenty – mosaznou baterií v kuchyni, autorskou kresbou na zdi v ložnici nebo kultovním nástěnným reliéfem v obýváku. Kontrastem k jemným detailům jsou pak černá okna s lehce industriálním vzhledem odkazujícím na slavnou éru Waltrovky. „Se zařizováním jsme ještě neskončili. Jedna věc se mi ale na našem bytě líbí už teď: jak je útulný, hřejivý, že má takovou příjemnou až konejšivou atmosféru. Každý, kdo k nám přijde, říká, že je úplně jako my. A to mě moc těší,“ dodává Tereza.

Text: Mirka Vernerová, styling Jana Vařechová Holoubková

Zdroj: Marianne Bydlení

Mohlo by se vám líbit

Rodinný dům v minimalistickém skandinávském stylu nabízí vzdušnost i pohodlí. Inspirujte se!

Mix útulnosti a pohodlí, dokonalý balanc mezi estetikou a funkčností. Takový je rodinný dům postavený u břehu jednoho ze švédských jezer.
marianne.cz
Zdroj článku

Související články

Dům
Vilu postavili holýma rukama: Podařilo se jim vytvořit dokonalé místo pro odpočinek a relaxaci

Vilu postavili holýma rukama: Podařilo se jim vytvořit dokonalé místo pro odpočinek a relaxaci

Byt
Zrekonstruovaný mini byt v Praze, kde nábytek z řetězce doplňují recyklované retro kousky

Zrekonstruovaný mini byt v Praze, kde nábytek z řetězce doplňují recyklované retro kousky

Poradna
KVÍZ: Praní prádla rozhodně není raketová věda: Ovládáte řeč pracích symbolů?

KVÍZ: Praní prádla rozhodně není raketová věda: Ovládáte řeč pracích symbolů?

Byt
Příběh neuvěřitelné proměny panelákového bytu: Jak se samoživitelce podařilo pro sebe a dvojčata vytvořit moderní a pohodlný domov

Příběh neuvěřitelné proměny panelákového bytu: Jak se samoživitelce podařilo pro sebe a dvojčata vytvořit moderní a pohodlný domov