Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Byt

V bratislavském domě z 50. let proběhla rekonstrukce: V interiéru plném hravosti, optimistmu a pozitivní energie našla bydlení mladičká Ema

Byt v lukrativní lokalitě slovenské metropole původně pořídili rodiče vysokoškolačky Emy jako investici. „Než jej koupili, požádali nás, abychom posoudili, zda má potenciál a jestli v něm nečíhají nějaké nástrahy, technické, právní nebo jiné,“ říká architekt Ivan Príkopský z ateliéru Toito, jeden z autorů projektu.

Terezie Benoni | 2. 05. 2024

„Staré byty jsou si podobné. Obvykle je tvoří chodba s dveřmi: tady vedly do samostatné kuchyně a tří pokojů. Toaleta a WC byly v ohybu písmene L, které tvoří půdorys. Tohle řešení je ale dnes už přežité, lidé hledají úplně jinou kvalitu bydlení.“ Nicméně velkorysá plocha slibovala skvělé zítřky. „Důležité bylo, že okna vedou na dvě různé světové strany, konkrétně do dvora a do ulice. Dovolilo nám to prostor otevřít a vytvořit volnější dispozici. Zajistit jak společné ‚centrum‘, kde budou ti, kteří zde bydlí, trávit čas dohromady, tak umožnit, aby se mohli zavřít a mít soukromí,“ popisuje Katarína Príkopská, další z týmu studia Toito. Byt tak Emě nabízí různé možnosti. Může žít v jednom velkém prostoru, v němž mezi koupelnou s ložnicí, jídelnou, obývákem či chodbou nejsou pevné hranice, nebo se zavřít a nerušeně odpočívat,“ líčí Katarína.

Galerie: Byt plný překvapení
Mohlo by se vám líbit

Prozkoumejte netradičně zařízený byt, který vás okouzlí svou osobitou atmosférou: Majitel obětoval ložnici na úkor velké společenské místnosti

Jídelna, kuchyně i obývací pokoj jsou v jednom velkém otevřeném prostoru, který se celý den koupe v denním světle. Netradičně zařízený byt s osobitou atmosférou obývá milovník hudby.
marianne.cz

Světlé tóny dřeva a jemně šedé podlahy

Interiér je velmi rafinovaně propojen a díky originálním interiérovým oknům a promyšleným průhledům jím přirozeně proudí světlo. Cílem ale není, aby ho bylo příliš, spíš aby v bytě zavládla příjemná, až konejšivá nálada, která Emě vyhovuje. S tímto zadáním také architekti pracovali. Tlumenou atmosféru tak zajišťují hřejivé materiály, povrchy a klidná barevnost. Světlé tóny dřeva a jemně šedé podlahy doplňují cihlové stěny a obklady v tmavě zelené barvě, která z různých úhlů mění odstín od temně olivové až po černou. Záplavě denního světla brání závěsy, jednotlivé místnosti potemní i zavřením dveří či stažením roletek ve vnitřních oknech. Pro architekty z Toito je tento projekt výjimečný v různých ohledech. Provždy jim zůstane v paměti i proto, že rekonstrukce probíhala během lockdownu. „Videohovory, při nichž jsme s klienty konzultovali návrhy, byly fajn, dodávaly nám pocit, že život se ještě nezastavil,“ vzpomíná Ivan a Katarína dodává: „Pro mě byl projekt jedinečný i tím, že obnášel souhru všech profesí, od truhláře, který tvořil na míru vnitřní okna, dveře, kuchyň či knihovnu, přes zedníka, který brousil a spároval stěny z pálených cihel, až po obkladače, který nalepil víc než dva a půl tisíce obkladaček jednu po druhé.“ Architekti budou ale na Emu, jak projekt pojmenovali, rádi vzpomínat i z dalšího důvodu. Stal se vítězem Ceny za architekturu CEZAAR 2022 v kategorii Interiér.

TEXT: KATEŘINA NOVÁ | FOTO: KATARÍNA PRÍKOPSKÁ

Mohlo by se vám líbit

Rodinné stříbro znovu září: Nevšední příběh rekonstrukce bytu ze 30. let v západočeských Klatovech

Ke kompletní rekonstrukci prostorného bytu v západočeských Klatovech autoři přistoupili s péčí hodnou zacházení s rodinným stříbrem – nachází se totiž v bytovém domě ze 30. let, který nechal postavit pradědeček jednoho z autorů návrhu Zeno Fifka. Dům navíc zůstal ve vlastnictví rodiny dodnes a rovněž rekonstrukce probíhala pro blízké příbuzné, mladou čtyřčlennou rodinu.
marianne.cz
Zdroj článku

Související články

Byt
Neuvěřitelná proměna dvacetimetrového pražského bytu: Miniaturní prostor vyřešili jako švýcarský nožík

Neuvěřitelná proměna dvacetimetrového pražského bytu: Miniaturní prostor vyřešili jako švýcarský nožík

Byt
Prohlédněte si nádherně zrekonstruovaný historický byt, který je plný dřeva a kouzelných detailů

Prohlédněte si nádherně zrekonstruovaný historický byt, který je plný dřeva a kouzelných detailů

Byt
Panelový byt přestavěli v útulný domov se skandinávským nádechem

Panelový byt přestavěli v útulný domov se skandinávským nádechem

Byt
V paneláku si architekt pro svou ženu a dceru zrekonstruoval byt za minimum nákladů a vyčaroval kouzelný domov

V paneláku si architekt pro svou ženu a dceru zrekonstruoval byt za minimum nákladů a vyčaroval kouzelný domov