Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Byt

V těsné blízkosti Václavského náměstí se nachází přízemní byt, který prošel dechberoucí proměnou

Zadáním pro architekty bylo do již existující dispozice, bez stavebních zásahů, navrhnout útulný variabilní praktický interiér. Majitelé bytu očekávali od návrhu maximální využití prostoru tak, aby umožnil pohodlné studentské bydlení, případně bydlení jedné osoby, která dojíždí za prací do Prahy, a bude zde trávit jen část týdne.

Terezie Benoni | 31. 05. 2024

Přízemní byt se nachází v těsné blízkosti Václavského náměstí v nově zrekonstruovaném činžovním domě. Byt má velmi malou užitnou plochu - jen 24 m2, která je dále rozdělenou do 3 místností – vstupní chodby, koupelny a hlavní obytné místnosti  o velikosti jen 15 m2.  Zadáním pro architekty bylo do již existující dispozice, bez stavebních zásahů, navrhnout útulný variabilní praktický interiér. Majitelé bytu očekávali od návrhu maximální využití prostoru tak, aby umožnil pohodlné studentské bydlení, případně bydlení jedné osoby, která dojíždí za prací do Prahy, a bude zde trávit jen část týdne. Hlavní obytná plocha byla pocitově i dispozičně ještě omezena v prostoru stojícím sloupem. Naštěstí větší světlá výška umožnila umístění spaní na galerii a rozšíření plochy bytu o dalších 6 m2. Vestavěné patro je přístupné po mlynářských schodech, které využívají prostor vymezený masivním sloupem. Ten dále dělí místnost na kuchyňskou část s kruhovým jídelním stolem, barovým pultíkem a pracovním stolem a malý obývák blíže u vstupu.

Galerie: Garsonka v centru Prahy

Čtěte také: Rustikální klenot, který si každý zamiluje: Dům z 15. století je plný dřeva a obklopený kouzelnou zahradou

Pokud milujete historii spojenou s moderním pohodlím, tento dům vás naprosto uchvátí! Nachází se v typické středověké ulici v anglickém hrabství Kent. Z původně rozlehlé budovy z 15. století se stal útulný dům, který nabízí harmonii mezi minulostí a současností.

Minimální kuchyň ale s barovým pultem

Každé místo v bytě musí mít víc funkcí a vybavení je univerzální. Minimální kuchyňskou linku doplňuje deska na zdi, která může sloužit jako rozšíření pracovní plochy na vaření, ovšem při večírku se promění v barový pult. Stůl vestavěný do okna slouží jako jídelní i pracovní, křeslo je rozkládací, aby umožnilo přespání hosta. Důležitým kusem nábytku jsou C-stolky, které se dají různě přesouvat, sestavovat a převracet, a pak fungují jako konferenční a odkládací stolky, jídelní stůl, lavička, nebo středně vysoké barové židle pro sezení u barového pultíku. Malá nika s úzkým vstupem a oblými stěnami může být využita jako sklad nebo prostor na šaty, k ukládání šatů je ale primárně určena šatní skříň proti mlynářským schodům. Okna bytu jsou situovaná do vnitrodvora s jižní orientací a byt je dobře osluněný. V nejtemnějším koutě obytného prostoru na čelní stěně pod galerií je zavěšeno zrcadlo, které prostor prosvětluje a opticky prodlužuje.  Pro výsledný vzhled bytu bylo důležité, že majitelé podporovali myšlenku řešit prostor prakticky a maximálně ho využít, na druhou stranu chtěli, aby byt nepůsobil přeplněně a zvolené materiály byly kvalitní a bytelné. Všechen nábytek byl proto vyroben na míru z masivního dubu v kombinaci s lakovanými částmi v bílé barvě. Galerie je z bezpečnostních důvodů ohrazená postranními sítěmi.  

Autor projektu: Ing.arch.Ivan Zachar, akad.arch. , ARCHITEKTI ZACHAR, www.zachar.cz

Soutěž Interiér roku

V rámci soutěže Interiér roku jsou každoročně oceněny výjimečné soukromé i veřejné interiéry navržené českými a slovenskými architekty a interiérovými designéry. S nejzajímavějšími účastníky vás postupně seznamujeme na našich stránkách. Mediálním partnerem soutěže je Marianne bydlení.

Čtěte také: Podívejte se, jak jednoduché změny přetvořily studentský byt v podnájmu v útulné bydlení

Viki si pro svůj pokoj ve společném podnájmu přála vzdušný styl bez zbytečných věcí a jednoduché zařízení. Toužila po ložnici, kde dobije energii nejen v noci, ale i přes den. Podařilo se její přání vyplnit?
Zdroj článku

Související články

Byt
Mladá rodina se s interiérem starého bytu popasovala na jedničku

Mladá rodina se s interiérem starého bytu popasovala na jedničku

Byt
 Tajemství dokonalé rekonstrukce historického bytu v Bubenči: Interiér je nejen krásný ale také maximálně funkční

Tajemství dokonalé rekonstrukce historického bytu v Bubenči: Interiér je nejen krásný ale také maximálně funkční

Byt
Úžasná proměna malého bytu: Architekti odhalili skrytý potenciál a přidali úchvatné mezipatro

Úžasná proměna malého bytu: Architekti odhalili skrytý potenciál a přidali úchvatné mezipatro

Byt
Útulnost a minimalismus spojené v jednom: Podívejte se na tento atypický byt plný inspirace

Útulnost a minimalismus spojené v jednom: Podívejte se na tento atypický byt plný inspirace