Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Byt

Výsuvná postel a spousta chytrých řešení – londýnský mikrobyt může jít příkladem našim garsonkám

Info ikona
Kuchyňský kout je dispozičně oddělený od zbytku bytu. Je malý a úzký, ale díky oknu je tu dost denního světla.

Když dochází čtvereční metry, na řadu přichází vynalézavost. Jako například v této londýnské garsonce, která má jen 35 metrů čtverečních a dispozičně se podobá nejednomu českému panelákovému bytu. Jak si s ní majitel poradil?

Anna Černotová | 22. 07. 2022

Podobně jako v českých větších městech se díky rostoucím cenám bytů nemovitostí stávají čím dál žádanějšími malé byty, i v britské metropoli si majitelé musí poradit s tím, jak toho do garsonky dostat co nejvíce. Pokud přitom chcete ještě zachovat volný prostor, je to už úkol pro odborníky. Jeden takový oříšek dostali na rozlousknutí architekti z londýnského studia Ciao, kteří byli osloveni majitelem garsonky o rozloze 35 čtverečních metrů s požadavkem, aby z bytu udělali místo, kde bude moci pohodlně ubytovat návštěvu nebo uspořádat večírek pro přátele. 

Galerie: Pohodlí na třiceti metrech

Postel pod postelí

Architekti, kteří mají se zařizováním mikrobytů bohaté zkušenosti, navrhli byt jako jeden prostor, který je však logicky rozčleněn na klidovou zónu, společenskou část a kuchyňský kout. Zároveň navrhli praktické řešení postele pro hosty, která se ukrývá pod lůžkem majitele, ale vysouvá se na druhou stranu a je oddělena příčkou, v níž je zabudovaný pracovní stůl. Stylem a použitými materiály byt navazuje na industriální minulost této londýnské čtvrti, nechybí tu odhalené cihlové zdivo, povrch kuchyňských skříněk v rezavém dekoru nebo minimalistická březová překližka. Byt je koncipován tak, aby poskytl veškeré pohodlí jednomu člověku nebo mladému páru a příležitostně tu může přespat i několik lidí.

Zdroj infromací: Ciao.archi